Słowo na 21 kwietnia

21 kwietnia 2025. Słowo na Poniedziałek Wielkanocny w roku C I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

21 kwietnia 2025, Poniedziałek

Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy (patron dnia: tu)

Czytania   +

   Ewangelia (Mt 28, 8-15)

W kościołach, które obchodzą uroczystość „Emaus”, można odczytać Ewangelię Łk 24, 13-35 ze środy w oktawie Wielkanocy

Chrystus zmartwychwstały ukazuje się niewiastom

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:

Gdy anioł przemówił do niewiast, one pośpiesznie oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i pobiegły oznajmić to Jego uczniom.

A oto Jezus stanął przed nimi, mówiąc: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech udadzą się do Galilei, tam Mnie zobaczą».

Gdy one były w drodze, niektórzy ze straży przyszli do miasta i powiadomili arcykapłanów o wszystkim, co zaszło. Ci zebrali się ze starszymi, a po naradzie dali żołnierzom sporo pieniędzy i rzekli: «Rozpowiadajcie tak: Jego uczniowie przyszli w nocy i wykradli Go, gdy spaliśmy. A gdyby to doszło do uszu namiestnika, my z nim pomówimy i wybawimy was z kłopotu».

Ci więc wzięli pieniądze i uczynili, jak ich pouczono. I tak rozniosła się ta pogłoska między Żydami, i trwa aż do dnia dzisiejszego.

Oto Słowo Pańskie

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (Poniedziałek Wielkanocny, rok liturgiczny C I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Słudzy Prawdy i kłamstwa

W czasach Jezusa, kobiety nie miały prawa świadczenia w sądzie. Ich głosu nie brano pod uwagę. Prawne znaczenie miały tylko zeznania składane przez mężczyzn. W tle takiej mentalności, słowa kobiet o pustym grobie i spotkaniu z aniołem, mówiącym o zmartwychwstaniu Jezusa, nie były traktowane na poważnie.

Przy tej okazji, warto poczynić interesujące spostrzeżenie. Człowiek uznany za niewiarygodnego, może jak najbardziej być prawdomównym świadkiem. Opisane w Ewangelii kobiety, przybywając do grobu, rzeczywiście nie znalazły w nim ciała Jezusa. Następnie, realnie doświadczyły spotkania ze Zmartwychwstałym. Ich obserwacje nie były fikcją, ale jak najczystszą prawdą.

Jednocześnie w ewangelicznym opisie spotykamy mężczyzn w postaci strażników i arcykapłanów. Co więcej, nie chodzi o jakiś tam „zakręconych facetów”. To poważni reprezentanci potężnego Cesarstwa Rzymskiego oraz czcigodnej Religii Żydowskiej. Prawnie biorąc, świadectwo takich ludzi jawi się jako niepodważalne. I oto ci do bólu wiarygodni świadkowie przekazują finalne świadectwo, że ciało Jezusa zostało wykradzione. Stwierdzają z całą powagą, że nie ma żadnych podstaw do tego, że zapowiedzi Jezusa o Zmartwychwstaniu się spełniły. Informacja końcowa „poważnych ludzi” okazuje się być świetnym produktem o nazwie „kłamstwo”.

Oczywiście w różnych życiowych sytuacjach prawdę mogą mówić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Podobnie autorami kłamstwa mogą być kobiety i mężczyźni. Istota problemu polega na tym, że jedną z odsłon Zmartwychwstania stanowi zaproszenie do przezwyciężania bezmyślności i powierzchowności przekonań. Powierzchowny schemat może prowadzić do wejścia w świat nieprawdy. Na szczęście człowiek posiada zdolność głębszego myślenia, które niezależnie od istniejących schematów i opinii, potrafi przedrzeć się do prawdy. Ścieżka takiego rozumowania ma podwójny charakter.

Najpierw, warto zatrzymywać się nad tym, co mówią ludzie, których wydawałoby się nie warto słuchać. To bardzo sensowne podejście, bo można dowiedzieć się często najczystszej prawdy. Dyskredytacja jest nieraz przewrotnym mechanizmem odebrania głosu tym, którzy są szczerymi świadkami rzeczywistości. Kto posłuchał kobiet biegnących „z bojaźnią i wielką radością”, miał okazję poznać pełną prawdę: „Jezus zmartwychwstał”.

Z kolei oparcie się na ostatecznej wersji „autorytetów” rzymskich i żydowskich było drogą do fałszywych poglądów. Ale i tu jest coś niezwykle interesującego. Determinacja pozwoli dojść do pierwotnej wersji wydarzeń. Strażnicy rzymscy stwierdzają fakt pustego grobu. To bezcenna informacja. Pierwszymi świadkami są twardo stąpający po ziemi strażnicy. To oni zorientowali się, że ciała Jezusa nie ma już w grobie.

Następnie kwestia podejścia do kłamstwa. Otóż kłamstwo tym się charakteryzuje przede wszystkim, że jest świadome prawdy. Następnie tę prawdę zaprzecza. Arcykapłani poznali prawdę, której zaczęli się bać. Wiadomość o zmartwychwstaniu stawiała ich w tragicznej sytuacji. W jej świetle, jawili się jako ci, którzy nie rozpoznali Mesjasza. I rzecz jeszcze gorsza: tracili nimb świętych obrońców religii, stając się odpowiedzialnymi za morderstwo niewinnego. Determinacja w zakłamaniu była więc silna. Odkrycie tego mechanizmu zakłamania pozwala dojść do stanu świadomości arcykapłanów. Otóż także i oni byli przekonani o tajemniczym, rzeczywistym zniknięciu ciała Jezusa z grobu. Myślący człowiek nawet z głoszonego kłamstwa potrafi wyczytać prawdę.

Wielka jest moc prawdy. Przedstawiciele starożytnej Religii Żydowskiej i potężnego Cesarstwa Rzymskiego stali się sługami kłamstwa. Jezus Chrystus w całym swym ludzkim ubóstwie zdołał przezwyciężyć doczesne potęgi. Prawda o Zmartwychwstaniu zwyciężyła rozgłaszane kłamstwo.

Bój o prawdę trwa nieustannie w życiu każdego z nas. Niech te Święta Wielkanocne pomogą nam jeszcze pełniej iść drogą Prawdy, którą jest Zmartwychwstały Jezus Chrystus. Idźmy drogą różnych większych i mniejszych życiowych prawd w Prawdzie.

1 kwietnia 2013 (Mt 28, 8-15)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1696 dostępny od 20:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.