Słowo na 23 grudnia 2020. Roraty i msza na żywo, Ewangelia i komentarz.


23 grudnia 2020, Środa


Środa IV tygodnia Adwentu, Rok B, I

Poniżej znajdziesz:

 • Ewangelia z dzisiejszej liturgii
 • Komentarz do Słowa Bożego w kilku wersjach do wyboru:
 • Msza Święta na żywo w kilku odsłonach do wyboru:
  • Roraty w Sanktuarium –  7:00
  • Msza z Abp Rysiem –  7:30
  • Msza z różańcem w Sanktuarium – 17:30

  • Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


      Ewangelia (Łk 1, 57-66)


   Narodzenie Jana Chrzciciela

   Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:


   Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał jej tak wielkie miłosierdzie, cieszyli się z nią razem.

   Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Ale matka jego odpowiedziała: «Nie, natomiast ma otrzymać imię Jan».
   Odrzekli jej: «Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię».


   Pytali więc na migi jego ojca, jak by chciał go nazwać. On zażądał tabliczki i napisał: «Jan będzie mu na imię». I zdumieli się wszyscy.
   A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał, i mówił, błogosławiąc Boga.


   Wtedy strach padł na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło. A wszyscy, którzy to słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: «Kim będzie to dziecię?». Bo istotnie ręka Pańska była z nim.

   Oto Słowo Pańskie.


      Zielone Pastwisko

   Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).

   Zielone Pastwisko  23.12.2020
   Żródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


      Zoom

   Od poniedziałku do piątku o 5:00 rano pojawia się króciutki komentarz do dzisiejszej Ewangelii o. Remigiusza Recława SJ (wcześniej widoczny jest najbardziej aktualny odcinek):

   o. Recław – Zoom do Ewangelii
   23 grudnia 2020
   Źródło: Mocni w Duchu

   Video nie działa? Sprawdź tutaj.


      Homilia Arcybiskupa Rysia


   Poniżej (koło południa) pojawia się aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa (przed jej publikacją widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
   Homilii można wysłuchać wcześniej w ramach transmisji mszy świętej (od 7:30) – kliknij tutaj

   Abp Ryś – homilia  23.12.2020
   Żródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


      Komentarz z Pustelni


   Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii z liturgii drugiej mszy. Polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂   Zwyczaje i radość


   Czy muszę przestrzegać świątecznych zwyczajów, które kultywowane są w danym środowisku? Czy tradycja rodzinna  obowiązuje tak samo każdego członka rodziny? Bliska perspektywa Świąt Bożego Narodzenia wyzwala tego typu pytania. Wieczerza Wigilijna i poszczególne dni świąteczne  podlegają często swoistym „rodzinnym i środowiskowym uregulowaniom”. Ustalony jest „system spotkań” i „niezbędny zestaw potraw”. Wspaniale, gdy ten „zewnętrzny znak” jest dobrowolnie podejmowany z „wewnętrzną radością”.   Nieraz jednak poszczególne obrzędy funkcjonują na zasadzie „ciężkiej kuli u nogi”.  Czy te „niechciane schematy” mają status moralnej obligacji?

   Świąteczne tradycje i rytuały mają bardzo dużą wartość. Pomagają realizować przykazanie miłości Boga i człowieka. Nie można  jednak popaść w swoiste zniewolenie schematami. Wielka szkoda, gdy ludzkie ustalenia i zwyczaje pochłaniają najwięcej energii, spychając na dalszy plan „Boże sprawy” i „radość serca”. Wówczas blask Bożego Narodzenia niknie, zaś człowiek czuje się jak w „gorsecie usztywniającym”.

    Brak  podjęcia jakiejś konwencji rodzinnej lub środowiskowej jest nieraz interpretowany jako przejaw złego zachowania.  Formułowane są krytyczne sądy i wypowiedzi. Otóż trzeba mocno podkreślić, że ludzkie obyczaje nie mają statusu moralnej powinności. Jeśli ktoś pragnie zachowywać dany obyczaj, to dobrze. Jeśli ktoś ma inną wizję, też dobrze. Chodzi tyko o to, aby wypełnić Wolę Bożą odczytywaną w sumieniu.

   Wspaniałą ilustracją tej problematyki jest ewangeliczny epizod dotyczący nadania imienia dziecku, którego rodzicami byli Zachariasz i Elżbieta. Otóż sąsiedzi i krewni „chcieli mu  dać imię ojca jego Zachariasza” (por. Łk 1, 57-66).  Chodziło o respektowanie głęboko zakorzenionej tradycji. Imię w tamtejszym rozumieniu wyrażało istotę człowieka oraz określało jego życiowe powołanie. Zgodnie z obowiązującym obyczajem nowo narodzonemu dziecku nadawano imię, które już wcześniej występowało w danym rodzie. W  ten sposób była potwierdzana jego przynależność do rodziny, ważna w perspektywie późniejszej służby dla jej dobra i interesów. Często wybierano imię dziadka. Zachariasz był już stary. Zapewne z tego powodu chciano koniecznie nadać dziecku jego imię. Jednak Elżbieta wraz z Zachariaszem nie ulegli silnej presji rodzinnej i  środowiskowej. Ku zaskoczeniu, a może nawet i ku zgorszeniu niektórych, nie zachowali czcigodnej tradycji. Twardo i zdecydowanie stwierdzili odnośnie dziecka: „Jan będzie mu na imię”.

   Pomimo „przełamania schematu”, decyzja ta była aktem wysoce chwalebnym. Rodzice przyznali wyższą rangę Woli Bożej, a nie ludzkim zwyczajom. Nie ulegli presji środowiskowej . Dzięki temu podjęty został Boży plan, w którym dziecko o imieniu Jan (Bóg jest łaskawy), zostało wyłączone z „praktyk rodzinnych” i przeznaczone do misji prorockiej.

   Ten epizod jest cennym argumentem ewangelicznym, aby nie nadawać obyczajom rangi absolutnej konieczności. Jeśli ktoś rozpoznaje w sercu, że Wolą Bożą jest odejście od istniejącego schematu,  to powinien tak uczynić. Tylko takie postępowanie, oczywiście po solidnym rozeznaniu, będzie wiernością Bogu. Środowisko nie może narzucać swej woli. Od woli ludzkiej zawsze ważniejsza jest Wola Boża.  

   W tym kontekście warto podkreślić, że Wigilia może być przeżywana (częściowo lub w całości) w samotności lub we wspólnocie. Zarazem nie ma żadnej powinności odnośnie „świątecznego menu”. Wspaniale, gdy przygotowywanie „tradycyjnych potraw” jest znakiem miłości  i daje radość. Ale szkoda tracić dobre samopoczucie, jeśli jedyną  motywacją  jest zadośćuczynienie „niechcianym schematom”. Wieczerzę Wigilijną można spędzić wspólnie lub samotnie, ograniczając się do jakiegoś symbolicznego napoju i potrawy. Czemu nie? A potem radosna Msza Święta, Pasterka. Tak! Chodzi o sposób świętowania, który pozwoli doświadczyć maksymalnej radości wewnętrznej przy minimalnych stratach energii na drugorzędne sprawy zewnętrzne.

   Tak więc nie ma „absolutnej normy” odnośnie „personalnego i kulinarnego” sposobu organizacji Świąt. Najważniejsze jest to, aby Narodzenie Bożej Dzieciny było w centrum i wszystko przebiegało zgodnie z Wolą Bożą.  

   23 grudnia 2014 (Łk 1, 57-66)


   Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

   Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


      Transmisje mszy świętych


      Roraty w Sanktuarium online


   Poniżej poranne Roraty transmitowane na żywo o godzinie 7:00 z Sanktuarium Jezuitów w Łodzi.

   Środa, 23 grudnia 2020, na żywo o godzinie 7:00.


   Mocne Roraty   23.12.2020
   Źródło: Mocni w Duchu Dzieciom

   Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


      Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem


   Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej Mszy Świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem.
   (pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).

   Środa, 23 grudnia 2020, na żywo o godzinie 7:30.

   Abp Ryś – msza święta
   23 grudnia 2020 godz. 7:30
   Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

   Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!


      Msza święta i różaniec w Sanktuarium


   Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
   Mszę poprzedza różaniec o 17:30.
   Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.

   Środa, 23 grudnia 2020, godzina 17:30 i 18:00.


   Msza z różańcem   23.12.2020
   o. R. Recław SJ
   Źródło: Mocni w Duchu Live

   Video nie działa? Sprawdź tutaj.


   Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl