Słowo na 22 grudnia 2020. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.

22 grudnia 2020, Wtorek


Wtorek IV tygodnia Adwentu, Rok B, I

Poniżej znajdziesz:

 • Ewangelia z dzisiejszej liturgii
 • Komentarz do Słowa Bożego w kilku wersjach do wyboru:
 • Msza Święta na żywo w kilku odsłonach do wyboru:
  • Roraty w Sanktuarium –  7:00
  • Msza z Abp Rysiem – 18:00
  • Msza z różańcem w Sanktuarium – 17:30

  • Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


      Ewangelia (Łk 1, 46-56)


   Maryja dziękuje za wcielenie Syna Bożego

   Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:


   W owym czasie Maryja rzekła:
   «Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim. Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy. Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny, a Jego imię jest święte.

   Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie nad tymi, którzy się Go boją. Okazał moc swego ramienia, rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich. Strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych.
   Głodnych nasycił dobrami, a bogatych z niczym odprawił. Ujął się za swoim sługą, Izraelem, pomny na swe miłosierdzie. Jak obiecał naszym ojcom, Abrahamowi i jego potomstwu na wieki».


   Maryja pozostała u Elżbiety około trzech miesięcy; potem wróciła do domu.

   Oto Słowo Pańskie.


      Zielone Pastwisko

   Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).

   Zielone Pastwisko  22.12.2020
   Żródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


      Zoom

   Od poniedziałku do piątku o 5:00 rano pojawia się króciutki komentarz do dzisiejszej Ewangelii o. Remigiusza Recława SJ (wcześniej widoczny jest najbardziej aktualny odcinek):

   o. Recław – Zoom do Ewangelii
   22 grudnia 2020
   Źródło: Mocni w Duchu

   Video nie działa? Sprawdź tutaj.


      Homilia Arcybiskupa Rysia


   Poniżej (dziś dopiero późnym wieczorem) pojawia się aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa (przed jej publikacją widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
   Homilii można wysłuchać wcześniej w ramach transmisji mszy świętej (od 18:00) – kliknij tutaj

   Abp Ryś – homilia  22.12.2020
   Żródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.

   Od niedzieli Rekolekcje Adwentowe z Abp Rysiemkliknij!


      Komentarz z Pustelni


   Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii z liturgii drugiej mszy. Polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂   Boże spotkanie


   Miała swoją rodzinę. Po kilku latach rozwiodła się i wstąpiła w nowy związek. Ta relacja też szybko uległa „wypaleniu”. Swymi przeżyciami dzieliła się z długoletnią znajomą. W tym przypadku sytuacja rodzinna wyglądała początkowo bardzo dobrze. Niestety, kolejne wizyty rozwódki zaczęły z czasem wprowadzać „zły klimat” do domu. Wcześniejsze normalne rozmowy z mężem zamieniły się stopniowo w nieustanne utarczki i coraz ostrzejsze kłótnie. Rozstanie z mężem zaczęło nęcić wieloma powabami. Zasłyszane „peany na cześć” rozwodu zaczęły „owocować”. Na szczęście, „indoktrynowana mężatka” dostrzegła, że znalazła się na skraju przepaści. Oświecona, wybrała dobro rodziny, odrzucając „diabelsko-podburzające teorie”. Ostatecznie, niebezpieczna rozwódka  utraciła prawo „przekraczania progu”. Dawny pokój na nowo wrócił do domu. A już niewiele brakowało, aby diabeł odhaczył kolejny sukces…

   „Z kim przestajesz, takim się stajesz”. Tak! Trzeba bardzo uważać na to, z kim dużo rozmawiamy. Człowiek jako człowiek jest dobry. Ale poprzez wybór grzechu może niszczyć siebie i tych, których spotyka. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się, jakie wartości promują nasi znajomi i w jakim kierunku rozwijają się nasze relacje.   

   Istnieją trzy przypadki, gdy system wczesnego ostrzegania powinien niezwłocznie zadziałać. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest negacja Dekalogu. Często mechanizm działa następująco. Ktoś przykładowo lekceważy świętość  małżeństwa. Aby usprawiedliwić swe postępowanie, zachęca drugiego do takiego samego zła. Gdy słuchacz ulegnie, wtedy sumienie doznaje ulgi, bo „inni też tak  robią”.  Potem następuje wspólne uznanie środowiskowe, że np. rozwód jest „dobrym rozwiązaniem”. Lepiej szybko uciąć takie akty kuszenia. Osobiście, człowiekowi, który w trakcie rozmowy ze mną zacząłby mówić o zaletach rezygnacji z drogi pustelniczej, kazałbym natychmiast zmienić temat!

   Następnie, człowiek demoralizujący może wprowadzać zło w obszar domu. Warto przyjrzeć się swemu stanowi po wyjściu z domu poszczególnych gości. Najczęściej wszystko jest w porządku. Ale bywa, że niektóre osoby pozostawiają za sobą swoistą „smugę zła”. Gdy nic nie pomaga, w ostateczności warto zastosować radykalne rozwiązanie, jak we wspomnianym przykładzie. Czyż nie jest lepiej zachować  zdrowy dom i szczęśliwą rodzinę, aniżeli dopuścić do zatrucia swego domu i do zniszczenia rodziny?

   Wreszcie bliskie relacje dwóch „przyjacielskich osób”, które  mają głęboki deficyt uczuciowy, mogą  nieraz nabrać charakteru erotycznego. Dotyczy to także przypadków dwóch osób jednej płci, które są normalnie heteroseksualne. Wówczas dwie kobiety (dwaj mężczyźni) zaczynają obdarzać się nadmierną czułością cielesną, z wydźwiękiem seksualnym. Jest  to szukanie w „bliskiej osobie” tego, co jest niezaspokojoną potrzebą uczuciową lub brakiem cielesnych doznań. Fakt, że jest to także kobieta lub mężczyzna, ma znaczenie drugorzędne. Wtedy, aby nie popełniać grzechu, fundamentalnie niezbędny jest odpowiedni „dystans bezpieczeństwa”.

   W Ewangelii znajdujemy cenną informację o tym, że „Maryja pozostawała u Elżbiety około trzech miesięcy” (Łk 1, 46-56). Jak to spotkanie wyglądało? Przede wszystkim, Maryja przychodząc do Elżbiety wypowiada radosne: „Wielbi dusza moja Pana i raduje się duch mój w Bogu”. W ten sposób Elżbieta zostaje niejako napromieniowana Bożą obecnością. Jednocześnie Duch Święty obecny w Maryi emanuje z niej na cały dom Elżbiety. Dokonuje się swoiste uświęcenie przestrzeni odwiedzanego domu.

   Maryja jest świetnym wzorem „Bożego gościa”. Taki gość  respektuje Dekalog. Zarazem po jego wyjściu mamy poczucie, że pomiędzy nami był „dobry duch”. W sercu gospodarza i w przestrzeni domu jest wtedy więcej dobra i pokoju. Warto jeszcze podkreślić, że Maryja i Elżbieta w trakcie spotkania były kobietami w pełni dojrzałymi. Były wypełnione pokornie  przyjętym Bożym błogosławieństwem. Gdy spotykające się osoby prawdziwie kochają Boga, wtedy ich słowa i gesty są przejawem czystej miłości. Ma miejsce wzajemna troska o to, aby wiernie podążać drogą Ewangelii, w logice Bożego Wcielenia.

   22 grudnia 2014 (Łk 1, 46-56)


   Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

   Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


      Transmisje mszy świętych


      Roraty w Sanktuarium online


   Poniżej poranne Roraty transmitowane na żywo o godzinie 18:00 z Sanktuarium Jezuitów w Łodzi.

   Wtorek, 22 grudnia 2020, na żywo o godzinie 18:00.


   Mocne Roraty   22.12.2020
   Źródło: Mocni w Duchu Dzieciom

   Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


      Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem
   Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej – rekolekcyjnej – Mszy Świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem.
   (pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).

   Wtorek, 22 grudnia 2020, na żywo o godzinie 18:00.

   Abp Ryś – msza święta
   22 grudnia 2020 godz. 18:00
   Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

   Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!


      Msza święta i różaniec w Sanktuarium


   Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
   Mszę poprzedza różaniec o 17:30.
   Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.

   Wtorek, 22 grudnia 2020, godzina 17:30 i 18:00.


   Msza z różańcem   22.12.2020
   o. R. Recław SJ
   Źródło: Mocni w Duchu Live

   Video nie działa? Sprawdź tutaj.


   Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl