Słowo-na-24-grudnia-2022

Słowo na sobotę 24 grudnia 2022 w okresie Adwentu oraz na Wigilię Bożego Narodzenia. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia abp Rysia

24 grudnia 2022, Sobota

24 grudnia – ostatni dzień Adwentu oraz Wigilia Uroczystości Narodzenia Pańskiego (czytania mszy wigilijnej: tu; z Pasterki: tu; patroni dnia: tu)

Czytania i aklamacja przed Ewangelią mszy porannej    +

  Ewangelia mszy porannej (Łk 1, 67-79)

Nawiedzi nas z wysoka Wschodzące Słońce

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:

Zachariasz, ojciec Jana, został napełniony Duchem Świętym i zaczął prorokować, mówiąc:

«Błogosławiony Pan, Bóg Izraela,
bo lud swój nawiedził i wyzwolił,
i wzbudził dla nas moc zbawczą
w domu swego sługi, Dawida:

Jak zapowiedział od dawna
przez usta swych świętych proroków,
że nas wybawi od naszych nieprzyjaciół
i z ręki wszystkich, którzy nas nienawidzą;
Że naszym ojcom okaże miłosierdzie
i wspomni na swe święte przymierze –
na przysięgę, którą złożył
ojcu naszemu, Abrahamowi.

Da nam, że z mocy nieprzyjaciół wyrwani,
służyć Mu będziemy bez trwogi,
w pobożności i sprawiedliwości przed Nim
po wszystkie dni nasze.

A ty, dziecię, zwać się będziesz
prorokiem Najwyższego,
gdyż pójdziesz przed Panem przygotować Mu drogi;
Jego ludowi dasz poznać zbawienie
przez odpuszczenie grzechów,

dzięki serdecznej litości naszego Boga,
z jaką nas nawiedzi z wysoka Wschodzące Słońce,
by oświecić tych,
co w mroku i cieniu śmierci mieszkają,
aby nasze kroki skierować na drogę pokoju».

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika


*Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (Łk 1, 67-79) (~2-3′).

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Wigilijna szansa

Najdelikatniejsze struny duszy… Zapewne już drgają? Jakże niepowtarzalna czasoprzestrzeń! Jedyny w swoim rodzaju splot reakcji, emocji, myśli, odczuć i wspomnień. Zewnętrzny świat banalnie lśniący. Wewnętrzny stan, a to już zależy… U jednych szczęście i radosne twarze. Jakże cudownie być razem! Poczucie kojącej rodzinnej pełni i jedności. Ale bywa też inaczej… Smutek, bo odżyły obrazy, uściski dłoni, ciepłe przytulenia… których już nie będzie. Przykre wspomnienia. Bolesne ukłucie serca, bo nie ma rodzinnej jedności. Chwalebna jest pamięć szczęśliwych o nieszczęśliwych i nieszczęśliwych o szczęśliwych. Taka świadomość otwiera serce na świat odmiennych przeżyć. Bóg wtedy otrzymuje zielone światło…

A w tym wszystkim prezenty. Jakże różne… Istnieją prezenty, które są widzialnym znakiem daru obecności. Obecność może być fizyczna, bądź duchowa, zgodnie z powołaniem. Taki prezent jest bezcenny, choć materialnie może mieć cenę malutką. Jest niesamowity, bo niejako utrwala i pieczętuje prawdę nieustannej współobecności; swoiste „wcielenie” istniejącej więzi i miłości. Ale są też prezenty, które starają się jedynie zamaskować brak obecności. Taki zewnętrzny podarunek nie odzwierciedla wewnętrznego daru obecności. Jak by nie było! Nawet największe tony prezentów nie zrekompensują nieobecności.

Dzisiejszy dzień jest wielką szansą. Zwłaszcza Wieczerza Wigilijna jest spotkaniem, które może pomóc w zaistnieniu czegoś, co na trwałe pozostanie. Szczególną chwilą tego spotkania jest dzielenie się opłatkiem, w połączeniu z życzeniami. To nie jest czas „subtelnego wypominania sobie”, ale czas „dyskretnego wspominania o Bogu”. Zawsze, gdy jest czysta dobroć serc, Bóg jest wspominany i zapraszany. Oczy, usta i policzki stają się filarami, na których zostaje zbudowany Boży Pomost. Tak, Wigilijny Wieczór jest wielką szansą, aby wejść w kolejny, lepszy etap życia. Jak to zrobić?

W znalezieniu odpowiedzi warto skorzystać z pomocy Zachariasza, którego radosny kantyk czytamy dzisiaj w Ewangelii, w trakcie porannej Eucharystii. Zachariasz, napełniony Duchem Świętym, woła z mocą: „Błogosławiony Pan, Bóg Izraela, bo lud swój nawiedził i wyzwolił, i wzbudził dla nas moc zbawczą” (Łk 1, 67-79). Oto zbawienny drogowskaz! Niezależnie od tego, co aktualnie wypełnia nasze serca, spróbujmy dzisiaj po prostu uwielbiać Boga. Tak, jak potrafimy. Na pewno doświadczymy błogosławionych owoców.

Dzięki postawie uwielbienia, gdy ktoś ma teraz serce radosne, jeszcze pełniej dostrzeże, jak bardzo został obdarowany przez Boga. Rodzina, wspólnota zakonna bądź pustelnicza samotność i Erem… wyzwolą chęć, aby się uszczypnąć, tak dla pewności, że to wszystko dokonuje się naprawdę; że nie jest to tylko piękny sen. Jeśli ktoś czuje się nieszczęśliwy, uwielbienie pozwoli przyjąć uzdrawiającą miłość Boga. Przykre wspomnienia i aktualny ból zamiast dołować staną się powodem rozkwitu Nadziei. Każdy człowiek, którego serce w Wieczerzę Wigilijną wypełnia smutek, może być pewien pokornego Bożego pocieszenia. „Kocham cię. Jestem z tobą”.

A kwestia prezentów? Razem z Bogiem prezent staje się „duchową przygodą”. Jeśli teraz jest znakiem współobecności, to z Bogiem poprzez ten znak „bycie razem” stanie się jeszcze piękniejsze. Wystarczy spojrzeć, dotknąć, powąchać, posmakować… i na jeszcze głębszym poziomie dokona się spotkanie z kochanym darczyńcą. Jeśli prezent był początkowo jedynie próbą „wynagrodzenia za nieobecność”, z Bożą pomocą „zwykła rzecz” stanie się świetną inicjacją daru obecności.

I najważniejsze! Wigilia oznacza przecież czuwanie przed dniem świątecznym. Tym razem oczekujemy na Boże Narodzenie. Zachariasz podpowiada nam, że „nawiedzi nas z wysoka Wschodzące Słońce, by światłem stać się dla tych, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają, aby nasze kroki skierować na drogę pokoju”. Pięknie, jeśli zwieńczeniem Wigilii będzie nasz udział w Mszy Świętej na Uroczystość Bożego Narodzenia. Po Adwentowym oczekiwaniu, pośród ciemności świata, celebrujmy narodziny Bożej Światłości, Jezusa Chrystusa.

24 grudnia 2014 (Łk 1, 67-79)


Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii z mszy porannej (Łk 1, 67-79), proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 847 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

Słowo na jutro
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu  (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Czytania i Ewangelia Mszy Wigilijnej    +

   Życzenia opłatkowe abp Rysia i przepowiednia Sybilli Tyburtyńskiej (~9-29′)

  Życzenia opłatkowe Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia nawiązujące do przepowiedni Sybilii Tyburtyńskiej z czasów cesarza Oktawiana Augusta wspomnianego w dzisiejszej Ewangelii wieczerzy Wigilijnej (Łk 2, 1-20).

Życzenia opłatkowe
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Liturgia i Ewangelia Wieczerzy Wigilijnej    +