Słowo-na-25-grudnia-2022

Niedziela, 25 grudnia 2022. Słowo na Uroczystość Bożego Narodzenia. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz dwie homilie abp Rysia

25 grudnia 2022, Niedziela

Uroczystość Narodzenia Pańskiego; patron dnia: tu; inne oficjum: tu

Czytania i Ewangelia mszy w nocy (Pasterki)    +

  Ewangelia mszy w nocy (Pasterki) Łk 2, 1-14

Dzisiaj narodził się nam Zbawiciel

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta.

Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.

Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. I rzekł do nich anioł: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie».

I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami:

«Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał».

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika


*Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (msza w nocy Łk 2, 1-14) (~2-3′).

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Boży Zbawiciel

Szukamy ukochanego, który będzie wcieleniem wiernej miłości. Pragniemy wybawiciela, który w lękach doda nam otuchy i w chwilach zagrożenia przyjdzie z pomocą. Czekamy na kogoś, kto będzie razem z nami, nawet gdyby najgorzej się działo. Nasze serce tęskni „za kimś” i „za czymś”… Zarazem nie chodzi jedynie o „ciepłą ułudę chwili”, która pryśnie niczym bańka mydlana. Każdy skrawek naszej duszy i ciała woła o „trwałą rzeczywistość”, która da kojące poczucie bezpieczeństwa teraz, w całym życiu, na wieki…

Niesamowite! Wiesz? Całe to oczekiwanie ma sens! Narodził się!… Wszelkie nasze najgłębsze i najskrytsze tęsknoty zostały spełnione. Jak to? Co się stało? Rzecz przedziwna i zarazem fakt, będący wręcz esencją rzeczywistości. W Ewangelii przeczytałem wiadomość: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką (…) dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan” (por. Łk 2, 1-14). Te słowa wypowiada Anioł Pański do pasterzy, nieopodal Betlejem. Ależ konkret! Wszak pasterze nie byli „słodkimi pastuszkami”. To byli „twardzi ludzie”. Prowadzili proste życie, głęboko naznaczeni trudami ubogiej egzystencji. „Pasterska pustynia” była traktowana jako „marginalna przestrzeń”, odcięta od najświeższych wiadomości i uroków życia. Cóż ci samotni biedacy mogli wiedzieć?

A jednak… To właśnie pasterze otrzymali na pustkowiu jako pierwsi „news”, który niezmiennie jest ważniejszy niż miliardy innych informacji. Jako ludzie „z krwi i kości” mieli trzeźwy kontakt z rzeczywistością. Tacy ludzie nie dadzą się łatwo złapać na „prawdziwe głupoty”. Nie są wprawdzie „erudycyjnymi specami”, ale skarb „zdrowego rozsądku” i „dobrego serca” pozwala im trzeźwo rozróżnić „ziarno od plew”. Pasterze od razu poznali, że słowa anioła Pańskiego są prawdziwe. Dlatego nie „popukali się w czoło”, ale skoncentrowali uwagę na słuchaniu dalszych konkretów. I oto, pośród nocnej ciszy pustkowia, usłyszeli kolejną „anielską wiadomość”: „A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie”. Sprawy wyglądały poważnie. Dlatego pasterze niezwłocznie udali się we wskazane miejsce. Wszystko się zgadzało. Rzeczywiście „znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie”. Pasterskie sumienia rozświetliła pewność wiary: tak, to bezbronne niemowlę jest prawdziwym Bogiem, Panem i Zbawicielem…

Wsparci tym ewangelicznym przekazem możemy cieszyć się, że nasze najgłębsze pragnienia i tęsknoty spełniły się. Nie jesteśmy „samotnością w pustce”, ale żyjemy w rzeczywistości, do której przyszedł Boski Zbawiciel. Wbrew „narcystycznym oczekiwaniom” nie jest to „Fantastyczny Gigant”, ale niezwykle zwyczajne Dziecko o imieniu Jezus. Bóg przychodzi jako Zbawiciel w postaci dziecka, wręcz bezbronnego niemowlęcia. Maryja, Józef, pasterze i niezliczone rzesze fakt takiego Bożego Narodzenia uczynili najważniejszą prawdą swojego życia. Dzięki temu w Jezusie rozpoznali jedynego Pana i Zbawiciela. Owocem tego odkrycia stało się życie, w którym „ja”, inny człowiek lub jakakolwiek rzecz nie są już „zbawczą i boską mocą”. Tylko Jezus, zwany później także Chrystusem, prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek, jest Zbawicielem, Wyzwolicielem i Uzdrowicielem.

Jak w Dziecku dostrzec Boga? No cóż, tylko Duch Święty może rozświetlić serce tą prawdą. Aby przyjąć jej blask, warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim potrzebujemy „pustynnego ogołocenia”. Jest to życie, w którym nie ma „niepotrzebnego nadmiaru”. Zbyteczne „konsumpcyjne obciążenie” utrudnia lub wręcz uniemożliwia sercu, aby dostrzec i usłyszeć anioła Pańskiego. Następnie tylko „serce biedaka” jest w stanie potraktować na serio głos, że Jezus jest Panem. „Serce bogacza” siebie samego uważa za Pana; jakże tragikomiczna iluzja „do czasu”…

Będąc „biedakiem na pustyni”, na wzór Maryi zachowujmy i rozważajmy w sercu tajemnicę Bożego Narodzenia. Zarazem jak pasterze uwielbiajmy i wysławiajmy Boga w naszych sercach. Oto chrześcijańska droga umożliwiająca rzeczywiste świętowanie Bożego Narodzenia…

25 grudnia 2014 (Łk 2, 1-14)


Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

Czytania Mszy świętej w dzień    +

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii (msza w dzień J 1, 1-18, czytania: tu), proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 848 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

Słowo na jutro
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu  (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dwie dzisiejsze homilie Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia, z Pasterki oraz Mszy świętej w dzień.

Homilia z Pasterki
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Homilia z Mszy w dzień
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka