Ewangelia-i-komentarz-na-24-marca-2023

Słowo na 24 marca 2021. Ewangelia i rozważanie, msza i różaniec online.


24 marca 2021, Środa

V Środa Wielkiego Postu, Rok B, I

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)

● Msze na żywo

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (J 8, 31-42)


Prawdziwe wyzwolenie przez Chrystusa

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:


Jezus powiedział do Żydów, którzy Mu uwierzyli: «Jeżeli trwacie w nauce mojej, jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli».

Odpowiedzieli Mu: «Jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie byliśmy poddani w niczyją niewolę. Jakże Ty możesz mówić: „Wolni będziecie?”»

Odpowiedział im Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Każdy, kto popełnia grzech, jest niewolnikiem grzechu. A niewolnik nie pozostaje w domu na zawsze, lecz Syn pozostaje na zawsze. Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni. Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, ale wy usiłujecie Mnie zabić, bo nie ma w was miejsca dla mojej nauki. Co Ja widziałem u mego Ojca, to głoszę; wy czynicie to, co usłyszeliście od waszego ojca».

W odpowiedzi rzekli do niego: «Ojcem naszym jest Abraham».

Rzekł do nich Jezus: «Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to dokonywalibyście czynów Abrahama. Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. Wy dokonujecie czynów ojca waszego».

Rzekli do Niego: «My nie urodziliśmy się z nierządu, jednego mamy Ojca – Boga».

Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem sam od siebie, lecz On Mnie posłał».

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarz Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).



Przyjacielska zachęta


            „Tam najlepiej, gdzie nas nie ma”. Ileż fascynujących chwil człowiek może przeżyć w tych pięknych krainach naszej nieobecności. Tych miejsc nigdy nie zobaczymy. Z tymi ludźmi nigdy tego nie przeżyjemy. Na okrasę dorzucamy, że marzenia się spełniają. Z takim posmakiem realizmu łatwiej podróżować po drogach naszych zapłakanych tęsknot. Wyobraźnia potrafi kręcić całkiem dobre filmy. Wiele rzeczy w życiu nam nie wychodzi. Ale powiedzmy szczerze, kręcenie filmów z reguły całkiem dobrze nam idzie. Co by to było, gdyby?…

             Niektórzy mają odwagę wypowiedzieć szczerze do bólu, że to nie tak wszystko miało w życiu wyglądać. Często jednak głęboko skrywamy pragnienie innego życia. Niezgoda na rzeczywistość drąży wnętrze duszy Tu spotykamy często tzw. realistów. Nad nimi to naprawdę nic, tylko ręce załamać. Tak bardzo nienawidzą swego życia, że każdego dnia solidnie dawkują sobie narkotyk przekonania, że twardo chodzą po ziemi. Ach ci zabawni realiści!

             Ludzie, którzy mówią, że są nieszczęśliwi, mają jedną wielką zaletę. Raczej zawsze mówią prawdę. Natomiast różnie bywa z ludźmi, którzy płomiennie deklarują swe szczęście. Fakt, pośród nich trochę jest rzeczywiście szczęśliwych. Większość jednak na siłę wmawia sobie szczęście. Nazywanie się szczęśliwym, to jedna z najlepszych masek do przykrywania przed sobą i innymi swej nieszczęśliwej twarzy. Jezus jednak mówi wyraźnie: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8, 32). Nawet najpiękniejsze deklaracje prowadzą do zniewolenia, jeśli nie są prawdziwe. Zarazem do bólu porażające odczucia, ale zgodne z rzeczywistością, prowadzą do wolności.

             W tych zmaganiach z przyjmowaniem życia, Papież Franciszek przychodzi nam z pomocą. W swej inauguracyjnej homilii skierował przyjacielskie zaproszenie: „Strzeżmy z miłością tego, czym Bóg nas obdarzył”! U źródeł, to zachęta do takiej prostej zgody na swe życie. Tak wiele chwil, że żyć się nie chce. Jakże wspaniale byłoby móc nacisnąć specjalny guzik, który sprawi, że przestaniemy istnieć. Tak delikatnie bez rozgłosu. Jesteś. Naciskasz. Nie ma cię. Nie jest to możliwe. Dlatego chyba najlepszy pomysł na życie, to jednak powiedzieć: „Dobrze, Panie Jezu. Niech Ci będzie. Zgadzam się na to moje życie. Będę strzegł Twej obecności w tym życiu. Będę rozwijał dary, które mi dałeś”.

             Na drodze naszego życia są konkretni ludzie. W różnych relacjach. Żona, mąż, dzieci, dziadkowie, przyjaciele, przełożeni. Taka zwyczajna troska jednych o drugich najlepiej nam zrobi. Nie popadajmy od razu w jakąś nutę patosu. Po prostu, jest mąż i trzeba się o niego zatroszczyć. Bo jak tej troski braknie, no to co sam biedny zrobi? Jest żona, która tak sobie o tych troskliwych ramionach marzy. Jak ich nie poczuje, to będzie jej smutno i się zdenerwuje. Dla kobiety, niepowtarzalny smak męskiej troski. Dla mężczyzny, niczym nie zastąpiona woń kobiecego zatroskania. A jak człowiekowi w życiu przypadł celibat, to dobra okazja, żeby o różne duszyczki się zatroszczyć.

             Wycieczki do krainy niespełnionych marzeń. Co pewien czas dobrze zrobią. Ale tak w codzienności lepiej na jawie być pasterzem, który strzeże owieczek swego życia… A jak się tak dobrze przyjrzeć, to tych owieczek jest całkiem dużo. Na pewno jest kogo i co z miłością strzec.

20 marca 2013 (J 8, 31-42)



Powyższe rozważanie w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.


   Komentarze video

Krótkie komentarze video do Słowa Bożego – jezuicki (~3′) i franciszkański (~5-7′) – z kapłańskim błogosławieństwem na dziś (jeżeli są dostępne).

Zoom – o. Remi Recław SJ
Źródło: Mocni w Duchu

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM conv.
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Dobra Homilia – Mocne Kazanie


Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia oraz mocne kazanie z Sanktuarium o ile jest dostępne (najwcześniej po transmisji mszy świętej) (~10-25′).

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Mocne Kazanie
Źródło: Mocni w Duchu Live


   Msza z Abp Rysiem oraz Msza z Różańcem


Transmisje dwóch mszy świętych:

1) Dzisiejszej porannej mszy żywo z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem o godzinie 7:30 albo ostatniej dostępnej retransmisji.

2) Wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30. Dzisiejsza msza święta (rekolekcyjna) celebrowana jest w ramach Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych przez Księdza Biskupa Marka Marczaka. Naukę rekolekcyjną głosi ojciec Grzegorz Radomiak SJ.

Środa, 24 marca 2021, godzina 7:30 oraz 17: 30/18:00.


Abp Ryś – Msza poranna
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Bp Marczak i Jezuici – Msza z Różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live



Rok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl