Słowo na 24 kwietnia

Słowo na 24 kwietnia 2021. Ewangelia i rozważanie, msza i różaniec online.


24 kwietnia 2021, Sobota

Sobota III tygodnia okresu wielkanocnego, Rok B, I, (inne oficjum: tu)

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)

● Msze na żywo

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (J 6, 55. 60-69)


Do kogo pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:


W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział:

«Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem».

A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?»

Jezus jednak, świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był przedtem? To Duch daje życie; ciało na nic się nie zda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą».

Jezus bowiem od początku wiedział, którzy nie wierzą, i kto ma Go wydać. Rzekł więc: «Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane przez Ojca». Od tego czasu wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: «Czyż i wy chcecie odejść?»

Odpowiedział Mu Szymon Piotr: «Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i poznaliśmy, że Ty jesteś Świętym Bożym».

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarz Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).



Chorągiewka czy Góra?


       „Chorągiewka na wietrze”. Czym się charakteryzuje? Otóż chorągiewka ustawia się tak, jak wieje wiatr. Nie ma jakiegoś własnego położenia. Poddaje się zewnętrznym strumieniom powietrza. Raz zwrócona jest w jedną stronę, raz w drugą. Bardzo szybko może przybrać całkowicie odmienną pozycję.

         Niestety opis ten nie odnosi się tylko do mniejszych lub większych materiałów zawieszonych na wolnym powietrzu. Bardzo dobrze odzwierciedla także sposób życia niektórych ludzi. Nie jest przypadkiem, że takie postawy określane są mianem „chorągiewki na wietrze”. Co jest specyfiką takiego zachowania? Otóż taki człowiek charakteryzuje się powierzchowną zmiennością głoszonych poglądów. Na jego ustach pojawia się to, co diagnozuje, że w danych okolicznościach powinno być powiedziane. Ewentualnie ma miejsce zwyczajne naśladowanie najbardziej wpływowych źródeł.

         Powody tego mogą być zasadniczo dwojakie. Pierwsza przyczyna jest konsekwencją rzeczywistego braku wyrobionego zdania. Bez konieczności udawania, człowiek po prostu nie ma własnego stanowiska. W sytuacji takiej wewnętrznej pustki, pozostaje podążanie za napływającymi strumieniami zdań i poglądów. W zależności od tego, jak wiatry wieją, tak zmienia się „chorągiewka poglądów”. Bólem jest tutaj brak wyrazistej osobowości. Nie ma tu jednak raczej moralnego zafałszowania.

         Druga przyczyna ma moralnie całkiem inny wydźwięk. Tym razem człowiek może posiadać nawet całkiem dobrze sprecyzowane własne stanowisko w różnych sprawach. Ale celem życiowym nie jest tu bycie świadkiem prawdy. Najważniejsze jest dobre życiowe ustawienie się. Chodzi o karierę, korzyści materialne, popularność. Człowiek jest w stanie złożyć na ołtarzu pseudoofiarę z własnego sumienia, aby czegoś nie stracić lub coś zyskać. Głos sumienia jest zagłuszany. Jest to swoista postawa „klakiera”, który uważnie obserwuje i namiętnie klaszcze tam, gdzie dochodzi do wniosku, że powinno się klaskać. Opinia wpływowego decydenta jest ważniejsza od prawdy doświadczanej w sumieniu. W takiej sytuacji, zmiana zewnętrznie deklarowanych poglądów może nastąpić z dnia na dzień. Chorągiewka posłusznie ustawia się zgodnie z kierunkiem aktualnie najsilniejszego wiatru. Jednego dnia ktoś może być mocno praktykującym katolikiem, zaś w dniu następnym z zapałem będzie zwalczał Kościół. Chęć przypodobania się, intratne stanowisko lub popularność za wszelką cenę, to bożki decydujące tu o wszystkim. Człowiek-chorągiewka skazuje się na smutny los wmawiania sobie i innym, że czarne jest białym lub odwrotnie.

         Jezus odsłania przed nami zupełnie inną drogę. Wyraziście widać to w jednej z rozmów z uczniami. Chrystus naucza, że Jego Ciało jest prawdziwym pokarmem, zaś Krew prawdziwym napojem. Głosi to, czego doświadcza w sumieniu jako prawdę. To bardzo trudna prawda do przyjęcia. W konsekwencji wielu uczniów rezygnuje i już dłużej nie towarzyszy dotychczasowemu Mistrzowi. Na skutek odważnie głoszonych poglądów, Jezus traci część zwolenników. „Od tego czasu wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło” (J 6, 66). Widząc taki stan rzeczy, nasz Mistrz nie podejmuje jednak jakiejś panicznej próby zatrzymania swych uczniów. Wręcz przeciwnie, pozwala im odejść. Jednocześnie, bez wywierania presji, spokojnie pyta swych najbliższych Dwunastu: „Czyż i wy chcecie odejść?” (J 6, 67).

         Chrystus ukazuje nam drogę, jaką winien zdążać Jego uczeń. Najpierw trzeba zbudować w sercu wyrazisty obraz prawdy. Następnie należy szczerze dzielić się posiadanymi poglądami zgodnie z sumieniem. Nie jest najważniejsze czy komuś się to podoba, czy też nie. Oczywiście roztropność jest konieczna, ale popularność lub kariera nie mogą zająć pierwszego miejsca. Jezus trwał wiernie na drodze prawdy odczytywanej w sumieniu. Był jak potężna góra prawdy, której nie są w stanie poruszyć najpotężniejsze wichury. W życiu trzeba dokonać wyboru. Nie da rady być jednocześnie „chorągiewką na wietrze” i „wyrazistą górą w Chrystusie”.

20 kwietnia 2013 (J 6, 55. 60-69)



Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.


   Komentarze i Dobra Homilia


Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (najwcześniej po transmisji mszy świętej) (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Abp Rysiem oraz Msza z Różańcem


Transmisja dzisiejszej porannej mszy żywo z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem o godzinie 7:30 (albo ostatniej dostępnej retransmisji) oraz wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30.

Sobota, 24 kwietnia 2021, godzina 7:30 oraz 17: 30/18:00.


Abp Ryś – Msza poranna
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Jezuici – Msza z Różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live



Rok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl