Słowo-na-25-kwietnia-2022

Czwartek, 25 kwietnia 2024. Słowo na Święto świętego Marka, Ewangelisty. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

25 kwietnia 2024, Czwartek

Święto św. Marka Ewangelisty (Tydzień Modlitw o Powołania) patron dnia: tu; inne oficjum: tu

Czytania   +

   Ewangelia (Mk 16, 15-20)

Głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:

Jezus, ukazawszy się Jedenastu, powiedział do nich:

«Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Te zaś znaki towarzyszyć będą tym, którzy uwierzą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie».

Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdzał naukę znakami, które jej towarzyszyły.

Oto Słowo Pańskie

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (święto świętego Marka, Ewangelisty, rok liturgiczny B I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Piękna chwila wiary

Poranne przebudzenie… Perspektywa kolejnego dnia. Przytłaczający bezsens, okruchy sensu, a może głęboki sens? Wszystkie opcje wchodzą w rachubę. Najważniejsze, aby szczerze uświadomić sobie stan swego ducha „tu i teraz”. Bez żadnej autocenzury i bez śladów samooceny. Proste uznanie tego, jakie jest obecne samopoczucie. Bóg nie oczekuje, abyśmy odegrali rolę, która odzwierciedla stworzone przez siebie lub wtłoczone przez kogoś ideały i powinności. Miłość, w pierwszym geście powitania, zawsze pokornie przyjmuje to, co po prostu jest. Bóg jest nieskończoną Miłością. Tak więc możemy bezstresowo wyrazić wszystko, co wypełnia nasze wnętrze. Czasami wystarczy jedno słowo, które doskonale odzwierciedla obecność w duszy „promienia słońca” lub „zardzewiałego ostrza”…

Oto piękno wiary chrześcijańskiej, która jest ufnym zanurzaniem aktualnej chwili swego istnienia w Chrystusie. Jest to „elektryzujący styk”, w trakcie którego dokonuje się wzajemne przenikanie ludzkiego życia i Boskiego Życia. Chrystus jest jednocześnie Bogiem i Człowiekiem. Dlatego jest doskonałym Pośrednikiem.

Tak rozumiany akt wiary sprawia, że wypowiedziane u progu dnia „słowo serca” dociera do głębin Bożego Serca. Bóg przyjmuje wszystko z absolutnym współczuciem, do żywego wzruszony autentyzmem otrzymanego przekazu. Im szczerzej odsłonimy swe najbardziej ukryte tajniki, tym bardziej Bóg odczuje w sobie treść wyrażonego wołania. W odpowiedzi otrzymamy niewidzialny strumień Bożej energii. Duch Święty sprawi, że dotrze ona do odsłoniętych obszarów, ożywiając, wzmacniając i napromieniowując, adekwatnie do aktualnych potrzeb. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z Boską Nieskończonością. A to niesie z sobą niebywałe konsekwencje. Wszak wiemy, że liczba będąca nawet totalną „maleńkością” przemnożona przez nieskończoność staje się „nieskończoną wielkością”.

Odnosząc to do świata duchowych praw wiary, warto uświadomić sobie, że „ułamek chwili” wystarczy, aby Bóg wypełnił człowieka ogromem swej Miłującej Obecności. Dlatego tak ważne, aby po przebudzeniu przeżyć „moment” kontaktu z Bogiem. Istotny nie jest czas trwania, ale intensywność autentyzmu wyrażenia tego, co najbardziej raduje, bądź gnębi. W praktyce taka „boska chwila wiary” potrzebuje jednak pewnego czasu przygotowania i potem zatrzymania się z tym, co się dokonało. Bez tego nie zyskamy w miarę jasnej świadomości tego, co w nas jest. Jednocześnie od razu „biegnąc dalej”, raczej zadepczemy to, co właśnie otrzymaliśmy. Warto potraktować na serio błogosławieństwo, jakie można otrzymać poprzez „poranną chwilę wiary”. Jezus mówi wyraźnie: „Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony”.

Słowa o „przyjęcie chrztu” łączą się oczywiście z sakramentem chrztu świętego. Ale samo „zaliczenie” jednorazowego zewnętrznego rytuału w praktyce życia może niewiele pomóc. Jest to niezbędny fundament, który dopiero otwiera wspaniałą perspektywę dalszego budowania. Budowanie zaś polega na tym, aby wciąż od nowa odkrywać znaczenie „przyjęcia chrztu”. W pierwotnym sensie duchowym oznacza to zanurzanie, obmywanie swojego życia w Bogu, który jest Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Prawda ta może być różnie podejmowana.

Kto o poranku choć przez chwilę z wiarą zanurzy swe życie w Bogu, doświadczy zbawiennych skutków, które będą promieniować w ciągu całego dnia. Warto podkreślić takie owoce, jak: odporność na działanie różnych ludzkich trucizn, ochrona przed atakami złego ducha oraz posługiwanie się „nowym językiem” miłości, prawdy, dobra i piękna. Szczególnym darem jest pokorne i rozsądne działanie w „Imię Jezusa”, a nie wedle swych egoistycznych zachcianek. Kto rezygnuje z żywej wiary, ten dokonuje samopotępienia. Bóg pragnie wypełnić swą kojącą Obecnością, ale człowiek, trwając w iluzji samowystarczalności, niszczy sam siebie. Najgorzej, że skutkiem odrzucenia Boga jest także cierpienie niewinnych. Dlatego jeśli pragniemy żyć i innym dawać życie, miejmy odwagę czerpać z bezcennego skarbu porannej „chwili wiary”. „Zanurzanie” siebie i innych w Bogu, to droga prowadząca do zbawienia…

25 kwietnia 2015 (Mk 16, 15-20)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1335 dostępny od 20:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka