Słowo-na-25-sierpnia-2022

25 sierpnia 2024. Słowo na 21 niedzielę zwykłą w roku B. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilie kard. Rysia

25 sierpnia 2024, Niedziela

XXI Niedziela zwykła (rok B; wspomnienie świętej Marii (Baourdy) od Jezusa Ukrzyżowanego (Małej Arabki), dziewicy) patron dnia: tu; inne oficjum: tu

Czytania   +

   Ewangelia (J 6, 55. 60-69)

Do kogo pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:

W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział:

«Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem».

A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?»

Jezus jednak, świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był przedtem? To Duch daje życie; ciało na nic się nie zda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą».

Jezus bowiem od początku wiedział, którzy nie wierzą, i kto ma Go wydać. Rzekł więc: «Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane przez Ojca». Od tego czasu wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: «Czyż i wy chcecie odejść?»

Odpowiedział Mu Szymon Piotr: «Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i poznaliśmy, że Ty jesteś Świętym Bożym».

Oto Słowo Pańskie

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (21 niedziela zwykła, rok liturgiczny B I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Odkrywanie wiary

Wiara daje potężną moc w życiowych zmaganiach. Gdy wierzymy, pragnienia przeobrażają się stopniowo w rzeczywistość, która daje nam radość i poczucie spełnienia. Niestety, istnieją dwa poważne nieporozumienia, które ograniczają lub wręcz uniemożliwiają przyjęcie Bożych owoców wiary.

Pierwszy błąd polega na pesymistycznym nastawieniu. Pragnąc dobra, koncentrujemy się na tym, że jednak nastąpi zło. Ewidentnym przykładem takiej postawy jest modlitwa chorego, który pomimo „zewnętrznego wołania”, wewnętrznie jest przekonany, że uzdrowienie na pewno nie nastąpi. Szczególnie szkodliwy jest fakt dominacji negatywnych myśli. Trzeba pamiętać, że myśli zawsze są wstępem do tego, co potem materialnie zaistnieje. Gdy w głowie dominuje obraz chorego organu lub chorej sytuacji, wtedy jedynie pogłębiamy istniejący problem. Zewnętrzny świat niejako dopasowuje się do tego, co wewnętrznie w sobie nosimy. W rezultacie choroba ulega intensyfikacji lub jakieś trudności jeszcze bardziej się piętrzą.

Właściwe podejście charakteryzuje się tym, aby było jak najwięcej myśli, które odmalowują przyszłość w pozytywnych barwach. Znów na mocy zasady dopasowania rzeczywistości do myśli, widok zdrowego organu lub dostrzeganie wyobraźnią dobrego klimatu w domu będzie przygotowaniem, aby ten upragniony stan z czasem zaistniał. Podkreślmy, że nie oznacza to, że myśli mają moc stwórczą. Pozytywne myśli są tylko niezbędnym wstępem do tego, aby potem Boża łaska mogła działać. Gdy na pierwszym miejscu są „czarne myśli”, wtedy stwórczy strumień Bożej łaski jest niejako przyblokowany. To tak, jakby dawać głodnemu garnek z zupą, a on siedzi niewolniczo wpatrzony w pusty talerz i z przerażeniem woła: „nie ma zupy, nie będzie zupy, umrę z głodu”… Jeśli głowy nie podniesie, wtedy rzeczywiście umrze z głodu, tak jak to sobie wcześniej wmawiał.

Drugie nieporozumienie charakteryzuje się tym, że wiara jest traktowana jako rodzaj „głębszej wiedzy”. Niejednokrotnie, gdy ludzie mówią: „wierzę”, tak naprawdę jedynie stwierdzają: „rozumiem”. Specyfiką rozumienia jest to, że coś przyjmujemy dlatego, że potrafimy to racjonalnie wytłumaczyć przy pomocy argumentów, które nas przekonują. Przyjmujemy coś nie dlatego, że ktoś nam to powiedział, ale dlatego, że otrzymane treści uznajemy za słuszne. Nie można tego nazywać wiarą, lecz jest to wiedza na dany temat. Wiara ma miejsce dopiero wtedy, gdy przyjmuje jakąś prawdę na mocy czyjegoś autorytetu. W tej sytuacji pierwsze miejsce zajmuje nie mój rozum, ale druga osoba, którą obdarzamy zaufaniem. W sercu jest wtedy myśl: „Nie rozumiem, ale skoro on tak mówi, to ufam, że tak jest i wedle tego postępuję”.

W Ewangelii jest znamienny epizod, gdy Jezus oznajmia swym słuchaczom, że spożywanie Jego ciała i picie Jego Krwi gwarantuje życie wieczne (por. J 6, 54. 60-69). W tamtych realiach, to stwierdzenie w żaden sposób nie mogło być zrozumiane. W tym kontekście pojawiły się dwie radykalnie odmienne postawy. Jedni słuchacze orzekli: „Trudna jest ta mowa” i potem odeszli od Jezusa, „już z Nim nie chodzili”. Taka reakcja jest wyrazistą ilustracją postawy, gdzie własny rozum dominuje. Nie ma tu wiary. Gdy brak zrozumienia, wtedy następuje odejście. Dalsza droga przebiega wedle własnych kryteriów tego, co jest słuszne. Zupełnie inaczej zachowali się Apostołowie (z wyjątkiem Judasza). Podobnie jak zawiedzeni uczniowie też nie rozumieli wygłoszonej przez Jezusa prawdy odnośnie Eucharystii. Ale to nie było najważniejsze. Istotny był egzystencjalny fakt: „A myśmy uwierzyli (…) że Ty jesteś Świętym Boga”.

Wiara to postawa ufności. Skoro zaufana osoba coś mówi, to przyjmujemy to, bez konieczności własnego rozumienia. Ważne, że ona rozumie. Dzięki takiej postawie Apostołowie wytrwali przy Jezusie i mogli potem ubogacać się darem Eucharystii. Podobnie z nami odnośnie Eucharystii i każdej innej prawdy, którą Jezus przekazuje nam bezpośrednio w sumieniu lub pośrednio poprzez ludzi…

23 sierpnia 2015 (J 6, 54. 60-69)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1457 dostępny od 20:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dwie homilie księdza kardynała Grzegorza Rysia. Pierwsza do dzisiejszej Ewangelii wygłoszona wczoraj wieczorem podczas mszy świętej na Jasnej Górze oraz druga wygłoszona dzisiaj w kaplicy Cudownego Obrazu w Sanktuarium Jasnogórskim do czytań z dzisiejszej 21 niedzieli zwykłej w roku B (Joz 24, 1-2a. 15-17. 18b oraz Ef 5‚ 21-32).

Homilia (J 6, 55. 60-69)
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Homilia (1 i 2 czytanie)
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka