Słowo na 26 grudnia 2020. Ewangelia i komentarz oraz Msza Święta na żywo


26 grudnia 2020, Sobota,
Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika


Sobota, 26 grudnia 2020, Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika, Rok B, I

Poniżej znajdziesz:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂   Ewangelia (Mt 10, 17-22)


Duch Ojca waszego będzie mówił przez was

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


Jezus powiedział do swoich Apostołów:

„Miejcie się na baczności przed ludźmi. Będą was wydawać sądom i w swych synagogach będą was biczować. Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić.

Gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was. Brat wyda brata na śmierć i ojciec syna; dzieci powstaną przeciw rodzicom i o śmierć ich przyprawią. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mego imienia. Lecz kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony”.

Oto Słowo Pańskie.


   Zielone Pastwisko


Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).

Zielone Pastwisko   26.12.2020
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


   Zoom


W ramach Zoomu o 5:00 rano danego dnia pojawia się krótki komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego prowadzony przez o. Remiego Recława SJ lub zespół Mocni w Duchu (wcześniej dostępny jest najbardziej aktualny odcinek):

Zoom    26 grudnia 2020
Źródło: Mocni w Duchu

Video nie działa? Sprawdź tutaj.


   Homilia Biskupa Ireneusza Pękalskiego


Poniżej pojawi się aktualna homilia Księdza Biskupa Ireneusza Pękalskiego do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa. Tymczasowo może być widoczna homilia wczorajsza.
Homilii można wysłuchać wcześniej (od 12:30) w ramach transmisji mszy świętej – kliknij tutaj

bp Pękalski – homilia  26.12.2020
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


   Komentarz z Pustelni


Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂


Wyzwalające cierpienie


Istnienie jest cierpieniem. Cierpienie jest „nieludzkim darem” Boga…, aby stać się „bardziej ludzkim”. Każdy, kto próbuje „narodzić się dla Nieba”, w lot prawdę tę chwyta. Dla kogo doczesny powab jest wszystkim, ten patrzy na cierpienie „wrogim okiem”. Kto chce wzrastać w Wiecznej Miłości, ten w cierpieniu odnajduje błogosławieństwo. 

Tak! Doświadczany ból pomaga odrywać się od tego świata, aby coraz bardziej kierować swe serce do rzeczywistości Nieba. Doznawany ucisk powoduje, że cała egzystencja samoczynnie zaczyna zwracać się do „przestrzeni wyzwolenia”. Dzięki temu dusza i ciało otrzymują szansę realnego otwarcia się na Chrystusa. Ale w tej walce na śmierć i życie z mocą przyciąga także Antychryst. Nawet gdy dochodzimy do granic wytrzymałości, warto jednak wytrwać. Jezus zapewnia: „Kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony” (por. Mt 10, 17-22).  Skoro Zbawiciel tak mówi, to znaczy, że daje potrzebne siły, aby nawet w trakcie pękania, ostatecznie jednak nie pęknąć…

Bóg jest jak laser, który uzdrawia poprzez wypalające promieniowanie. Celem tego Boskiego wypalania nie jest unicestwienie, ale zrodzenie nowego  istnienia. Na horyzoncie pojawia się szansa Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie może dokonać się na tyle, na ile uprzednio dojdzie do ludzkiego umierania. Dochodzimy do zaskakującego odkrycia. W swym najgłębszym wymiarze Boże Narodzenie bardziej łączy się z „cierpieniem odchodzenia”, aniżeli z „radością przychodzenia”.

Pierwsi chrześcijanie nie celebrowali w szczególny sposób dnia narodzin do życia doczesnego. Istotne znacznie miał dla nich „dzień narodzin do życia wiecznego”, czyli w perspektywie doczesnej dzień śmierci. Gdyby data urodzenia była ważna, to przecież każdy Ewangelista precyzyjnie odnotowałby „wielką datę” narodzin Jezusa, Pana i Zbawiciela. Obecna data świętowania Bożego Narodzenia jest umowna i wiąże się najprawdopodobniej z nadaniem chrześcijańskiego sensu pogańskiemu świętu na cześć narodzin boga  Słońca, które w Rzymie było świętowane 25 grudnia. 

Tak! Dla chrześcijan przeżycia związane z narodzinami „w tym świecie” nie są najważniejsze. Istotne znaczenie mają doświadczenia zespolone z „narodzinami do życia wiecznego”. W tej perspektywie dzisiejsze wspomnienie męczeńskiej śmierci św. Szczepana staje się w pełni zrozumiałe. Nie ma tu żadnego zgrzytu, a wręcz jest to opatrznościowe święto, która pomaga nam odkryć najgłębszy sens Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie dokonuje się najpełniej wtedy, gdy człowiek umiera, kochając Boga i człowieka. Szczepan pokazuje, jak konkretnie wcielać w życie prawdę Bożego Narodzenia. Gdy umierał męczeńsko, „pełen Ducha Świętego patrzył w niebo” i w odniesieniu do swych oprawców wołał: „Panie, nie poczytaj im tego grzechu” (por. Dz 7, 54-60).

Tak więc kto np. w Święta Bożego Narodzenia doświadcza cierpienia, czy wręcz umierania, ten może czuć się przez Boga obdarowany. To konkretne cierpienie jest jak uformowana glina, która potrzebuje jeszcze wypalenia, aby stać się „porcelaną Bożych Narodzin”. Wypalenie polega na tym, aby „przytulić” żarem miłości zaistniałe cierpienie… Św. Szczepan zaprasza nas  do tego, abyśmy wpatrywali się w Niebo i błogosławili Boga za odczuwany ból. Akceptacja bólu w imię miłości Boga owocuje stanem wewnętrznej radości. Nie jest to już ulotna „urodzinowa wesołość”, ale trwałe szczęście wypalone z gliny cierpienia i umierania. Co więcej, w nowym świetle ukazują się osoby, które ewentualnie sprawiają nam cierpienie. Takie osoby, z Woli Bożej, okazują się być tymi, które pomagają nam umierać, czyli rodzić się dla Nieba. Z ich pomocą jeszcze pełnej możemy smakować w sercu radości Bożego Narodzenia. Dawcą tej  radości jest sam Duch Święty.

Kto samotnie umiera, w fizycznej samotności lub pośród innych osób, niechaj błogosławi Boga! To wielki dar, który pozwala doświadczać wyzwalającej mocy Bożego Narodzenia. Niebo swych bram uchyla…   
26 grudnia 2014 (Mt 10, 17-22)


Powyższy tekst oraz fotografia w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


   Transmisje mszy świętych


   Msza święta dla dzieci


Radosna Msza Święta dla Dzieci z posługą muzyczną zespołu Mocni w Duchu. Transmisja na żywo z parafii ojców Jezuitów w Łodzi w niedziele o godzinie 10:00.
Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.

Sobota, 26 grudnia 2020 o godzinie 10:00:


Mocni w Duchu Dzieciom – Msza
26 grudnia 2020
Źródło: Mocni w Duchu Dzieciom

Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.


   Transmisja Mszy Świętej z Księdzem Biskupem Ireneuszem Pękalskim


Poniżej transmisja na żywo mszy świętej z Księdzem Biskupem Ireneuszem Pękalskim na Święto św. Szczepana, męczennika. Do czasu udostępnienia transmisji widoczne jest najbardziej aktualne nagranie.

Sobota, Święto św. Szczepana, 26 grudnia 2020, godzina 12;30.

Bp Ireneusz Pękalski – msza święta  26.12.2020
Transmisja z kanału Archidiecezji Łódzkiej

Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!


   Msza święta i Różaniec w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus


Msza święta z modlitwą z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
Msza jest poprzedzona różańcem o 17:30.
Przewodniczy ojciec Jacek Olczyk SJ.

Sobota, Święto św. Szczepana, 26 grudnia 2020, godzina 17:30 i 18:00.

Msza z różańcem     26.12.2020
Sprawuje o. J. Olczyk SJ
Transmisja z kanału Mocni w Duchu LIVE

Video nie działa? Sprawdź tutaj.


   Msza święta ostatniej szansy 😉


Transmisja online z ostatniej bożonarodzeniowej mszy świętej o godzinie 20:30 z łódzkiej parafii Najświętszego Imienia Jezus.
Przewodniczy ojciec Zygmunt Kwiatkowski SJ.

Sobota, św. Szczepana, 26 grudnia 2020, na żywo o godzinie 20:30.


Msza ostatniej szansy
o. Zygmunt Kwiatkowski SJ
26.12.2020   godz. 20:30
Źródło: Jezuici

Brak video na dzisiaj?
Sprawdź TU
lub TUTAJ,
albo przejdź do transmisji stałej poniżej:


Transmisja stała z kościoła Jezuitów w Łodzi
Źródło

Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl