Słowo na 27 października

27 października 2023. Słowo na piątek 29 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

27 października 2023, Piątek

Piątek XXIX tygodnia zwykłego (rok I) patron dnia: tu; inne oficjum: tu

Czytania   +

  Ewangelia (Łk 12, 54-59)

Poznać znaki czasu

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:

Jezus mówił do tłumów: «Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: „Deszcz idzie”. I tak się dzieje. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: „Będzie upał”. I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże chwili obecnej nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?

Gdy idziesz do sprawującego władzę ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie zaciągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia. Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni pieniążek».

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (29 piątek zwykły, rok liturgiczny B I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Spotkać Boga żywego

Spotkać Boga żywego… Oto piękne pragnienie, które jest motywem różnych duchowych zaangażowań. Aby podejmowany trud był prawdziwie owocny, trzeba pamiętać o trzech wielkich przeszkodach moralnych. Jeśli fundament moralny nie jest respektowany, wtedy nawet najwspanialsze „piętra duchowej aktywności” są czymś nietrwałym i złudnym. Doświadczenie Boga nie jest wówczas spotkaniem z Jezusem Zmartwychwstałym, ale co najwyżej iluzorycznym wytworem własnej wyobraźni.

Pierwsza przeszkoda związana jest z obłudą. Obłudnik posługuje się swą inteligencją, aby dostrzec i uzasadnić to, co dla niego jest najlepsze. Prawda obiektywna lub wola Boża nie są umieszczone na pierwszym miejscu. Sprawy niewygodne są spychane w podświadomość lub mocno przeinaczane, aby mieć korzystną dla siebie interpretację określonych wydarzeń. Występuje nieraz dziwna niesprawność umysłu. Na poziomie natury wszystko jest prawidłowo rozpoznawane, ale w wymiarze łaski serce pozostaje zamknięte na Jezusa. Jakże mocne jest Chrystusowe stwierdzenie: „Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie?” (por. Łk 12, 54-59). Jest to wielkie wezwanie, aby odkrywać w Jezusie Boskiego Zbawiciela, który zawsze przychodzi „tu i teraz”. Sama sprawność naturalnego umysłu nie wystarczy, aby rozpoznać w Jezusie Boga. Konieczne jest pokorne zanurzanie swego życia w strumieniu Bożej łaski. Gdy serce jest czyste, może „widzieć” Boga. Dzięki temu prawidłowo rozpoznaje Jego Wolę. Wykorzenienie ewentualnej obłudy jest konieczne, aby podejmowana aktywność duchowa prowadziła do rzeczywistej wewnętrznej przemiany. Jezus bardzo ubolewał, że ludzie potrafią przewidzieć prognozę pogody, ale nie umieją rozpoznać w Nim Boskiego Zbawiciela.

Druga przeszkoda łączy się nieroztropnym reagowaniem wobec zła. Zamiast podejmować działanie, człowiek pozostaje w stanie bierności lub bezsensownych starć. Warto pamiętać o dynamice zła. Jeśli małe zło zostanie zignorowane, wówczas stopniowo zacznie ogarniać coraz większe obszary życia, stając się bardzo silne. W rezultacie pojawia się większe zło, którego można był uniknąć. W pewnym momencie zostaje przekroczona granica, poza którą zło staje się trudne do opanowania. Dochodzi do silnych uzależnień lub powikłań w wymiarze natury i najczęściej dołącza także szatan. Podobnie jak w przypadku nowotworu. Gdy jest leczony od początku, istnieje duże prawdopodobieństwo powstrzymania śmiertelnego zagrożenia. Zlekceważenie choroby powoduje, że proces zniszczenia doprowadza do nieodwracalnych zmian. Jezus podaje przykład sporu z przeciwnikiem. Zachęca, aby wcześniej pogodzić się z nim i nie iść do sądu. Jest to bardzo roztropne. Brak dogadania się skutkuje wpadnięciem w „sądowe tryby”, które spowodują bez porównania większe straty i problemy.

U świętych możemy zaobserwować wielką wrażliwość na pojawienie się jakiegokolwiek zła. Nie jest to chora nadwrażliwość, ale mądra profilaktyka, aby wszelkie niepożądane zjawiska tłumić w zarodku. Dzięki temu szatan zostaje zablokowany, nie mając strawy dla swej niszczycielskiej działalności. Jednocześnie Duch Święty może coraz swobodniej wypełniać wnętrze, umożliwiając spotkanie z żywym Jezusem, zgodnie z wolą Bożą.

Trzecia przeszkoda związana jest z nieprawidłowym przeżywaniem czasu. Człowiek tkwi w minionej przeszłości lub w wymarzonej przyszłości. Trzeba jednak pamiętać, że to co było dobre wczoraj, dzisiaj może być złe. Zarazem to, co dzisiaj jest złe, jutro może być dobre. Nie chodzi oczywiście o ponadczasowe wartości, ale o sposób przeżywania różnych stanów. Wielkim niebezpieczeństwem jest redukcja religijności do martwych schematów z przeszłości lub do odrealnionych marzeń odnośnie przyszłości. Żywy Bóg jest zawsze obecny w teraźniejszości. Zdrowa religijność charakteryzuje się nieustannym poszukiwaniem znaków czasu. Znaki czasu oznaczają sposób, w jaki Bóg objawia się w teraźniejszości. Sprawa dotyczy także ludzkiego rozeznania: co dzisiaj czynić, a czego unikać. Najlepszym Nauczycielem jest Duch Święty. Wielką pomocą w przyjmowaniu Jego światła jest uważna obserwacja rzeczywistości i nieustanne odkrywanie różnych praw naturalnych i nadprzyrodzonych.

Panie, udzielaj nam wciąż od nowa daru żywego spotkania z Tobą…

23 października 2015 (Łk 12, 54-59)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1154 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka