27 czerwca 2023. Słowo na wtorek 12 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
27 czerwca 2023, Wtorek
Wtorek XII tygodnia zwykłego (rok I; wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania i aklamacja przed Ewangelią +
Czytania na wtorek 12 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny I)
1. czytanie (Rdz 13, 2. 5-18)
Abraham i Lot rozdzielają się
Czytanie z Księgi Rodzaju
Abram był bardzo zasobny w trzody, srebro i złoto. Lot, który szedł z Abramem, miał również drobne i większe bydło oraz namioty. Kraj nie mógł utrzymać ich obu, bo zbyt wielki mieli majątek i nie mogli razem mieszkać.
A gdy wynikła sprzeczka pomiędzy pasterzami trzód Abrama i pasterzami trzód Lota – mieszkańcami kraju byli wówczas Kananejczycy i Peryzzyci – rzekł Abram do Lota: «Niechaj nie będzie sporu między nami, między pasterzami moimi a pasterzami twoimi, bo przecież jesteśmy krewnymi. Wszak cały ten kraj stoi przed tobą otworem. Odłącz się ode mnie. Jeżeli pójdziesz w lewo, ja pójdę w prawo, a jeżeli ty pójdziesz w prawo, ja – w lewo».
Wtedy Lot, spojrzawszy przed siebie, spostrzegł, że cała okolica wokół doliny Jordanu aż do Soaru jest bardzo urodzajna, była ona bowiem jak ogród Pana, jak ziemia egipska, dopóki Pan nie zniszczył Sodomy i Gomory. Lot wybrał sobie zatem całą tę dolinę Jordanu i wyruszył ku wschodowi. I tak się rozeszli. Abram pozostał w ziemi Kanaan, Lot zaś zamieszkał w owej okolicy, rozbiwszy swe namioty aż po Sodomę. Mieszkańcy Sodomy byli źli, gdyż dopuszczali się ciężkich przewinień wobec Pana.
Po odejściu Lota Pan rzekł do Abrama: «Spójrz przed siebie i rozejrzyj się z tego miejsca, na którym stoisz, na północ i na południe, na wschód i ku morzu; cały ten kraj, który widzisz, daję tobie i twemu potomstwu na zawsze. Twoje zaś potomstwo uczynię licznym jak pył ziemi; jeśli ktoś może policzyć pył ziemi, policzone też będzie twoje potomstwo. Wstań i przejdź ten kraj wzdłuż i wszerz: tobie go oddaję».
Abram zwinął swe namioty i przybył pod Hebron, gdzie były dęby Mamre. Osiedliwszy się tam, zbudował ołtarz dla Pana.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 (R.: por. 1b))
Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie
Kto będzie przebywał w Twym przybytku, Panie, *
kto zamieszka na Twej górze świętej?
Ten, kto postępuje nienagannie, działa sprawiedliwie *
i mówi prawdę w swym sercu.
Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie
Kto swym językiem oszczerstw nie głosi, *
kto nie czyni bliźniemu nic złego
i nie ubliża swoim sąsiadom, *
ale szanuje tego, który oddaje cześć Bogu.
Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie
Kto dotrzyma przysięgi niekorzystnej dla siebie, *
kto nie daje swych pieniędzy na lichwę
i nie da się przekupić przeciw niewinnemu. *
Kto tak postępuje, nigdy się nie zachwieje.
Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie
Aklamacja (J 8, 12)
Alleluja, alleluja, alleluja
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 7, 6. 12-14)
Brama szeroka i brama ciasna
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, nie poszarpały was samych.
Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem to jest istota Prawa i Proroków.
Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!»
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (12 wtorek zwykły, rok liturgiczny C I)
Dziewczyna z makijażem
Przyszła do szkoły po długim czasie nieobecności. Na twarzy miała makijaż. W oczach wychowawczyni ujrzała pełen oburzenia wzrok. Jak można się tak zachowywać? Gdzie postawa uczniowskiej skromności? Makijaż stał się dobrą okazją do wydobycia innych wad. Rozmowa z rodzicem. Dziewczyna wypowiedziała jedynie kilka przytłumionych słów. Potem zapadła cisza. Mur stał się jeszcze wyższy. Początkowo była cicha nadzieja, że będzie zupełnie inaczej. Rzeczywistość okazała się radykalnie odmienna od oczekiwań. Wielkie nadzieje legły w gruzach. Makijaż wywołał burzę, która zakończyła się bardzo nieprzyjemnie.
Na nowo paraliżujący lęk przed spotkaniem drugiego człowieka, który ma władzę. Zdrowa młodzieńcza intuicja podpowiada, że to ma być życiowy pomocnik. Fakty wskazują, że jest inaczej. Lęk przed spotkaniem kolejnych ludzi. Makijaż znów się pojawi. No właśnie… Czy ten makijaż jest na pewno wyrazem skrajnego upadku obyczajów i demoralizacją? Dziewczyna nie była w szkole przez pewien czas nie na skutek własnego widzimisię. Została skierowana do zakładu psychiatrycznego. To skutek podjętej próby samobójczej. Ale to nie chora psychika była przyczyną tej tragicznej decyzji. Przyczyną były kolejne lata domowego piekła. Nie kilka, nie kilkadziesiąt, ale bez wątpienia przynajmniej kilka tysięcy usłyszanych obraźliwych i poniżających słów od ojca. Słowa doszczętnie upokarzające i raniące młodą psychikę. Zniszczone zdrowe poczucie własnej godności i wartości. Nic dziwnego, gdy słyszy się pogardliwe: „Jesteś beznadziejnym garbatym zerem”, „Ohydna debilko brzydsza od psa”… Co to oznacza?
Wewnętrzna destrukcja. Nasuwa się tu obraz budynku, który jeszcze stoi, ale wewnętrznie został zupełnie zdemolowany. Przerażający wstyd. Jestem rozbita i beznadziejnie słaba. Ale przecież nikt tego nie może zobaczyć. Trzeba starannie ukryć przeżywany świat cierpienia. Niezwykle dokładnie. A po co? To proste. Przecież dotąd każda oznaka słabości stawała się powodem jeszcze bardziej osłabiającego ataku. Tak czyniła potencjalnie najbliższa osoba. Skoro własny ojciec z premedytacją wykorzystywał słabość, to przecież zewnętrzny świat będzie jeszcze bardziej bezwzględny. Rozbita psychika. W oczach głęboki smutek. Na szczęście ciało pokrywa ubranie. Ale pozostaje jeszcze twarz…
Dziewczyna za bardzo nie zdając sobie sprawy, zaczęła kłaść na twarz makijaż. Nie do końca uświadomiona próba zakrycia tego, co jest pod twarzą. Makijaż stał się symbolicznym zakryciem i ochroną słabego świata. Święta zasłona głębokiego cierpienia. „Założę makijaż. Nikt nie zobaczy mej zbolałej twarzy, mego pociętego serca…”. A jednak… Po raz kolejny padły pełne oburzenia i pogardliwe słowa reprezentanta władzy. Nie zrozumiał. Sprofanował. Przypominają się słowa Jezusa: „Nie dawajcie psom tego co święte i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami i obróciwszy się, was nie poszarpały” (Mt 7, 6). W konsekwencji, beznadzieja u dziewczyny wzrasta. Na nowo rysuje się jedyna droga wyjścia w akcie samobójczym…
Tak! Historia głęboko wzruszająca. Makijaż u pewnej młodej dziewczyny. Czy to musi być automatycznie wyraz upadku obyczajów? A może to błagalna prośba o dyskretną pomoc? Powód do oburzenia czy zaproszenie do troskliwej dobroci? Dziewczyna z makijażem… Jezus Chrystus pragnie przyjść nawet poprzez makijaż… Boże dziękuję Ci, że dałeś mi dostrzec Twoją obecność.
25 czerwca 2013 (Mt 7, 6.12-14)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1032 dostępny od 21:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.
Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka