29 listopada 2023. Słowo na środę 34 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

29 listopada 2023, Środa

Środa XXXIV tygodnia zwykłego (rok I) patron dnia: tu; inne oficjum: tu

Czytania   +

  Ewangelia (Łk 21, 12-19)

Jezus zapowiada prześladowanie swoich wyznawców

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą przed królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie mógł się oprzeć ani sprzeciwić.

A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie spadnie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (34 środa zwykła, rok liturgiczny B I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Trwajmy… Zwyciężymy!

Codzienna walka trwa… Oto specyfika doczesnego życia. W skali globalnej, największych prześladowań doświadczają chrześcijanie. Istnieją dwa potężne nurty, które dążą do całkowitego wyeliminowania nauki Jezusa i unicestwienia Jego uczniów. Jeden to agresywny islam, zaś drugi to wojujący ateizm. Istnieje swoiste sprzężenie i „zjednoczenie” pomiędzy tymi pozornie odległymi od siebie sposobami myślenia. Wspólnym wrogiem jest chrześcijaństwo. Wielu wpływowych ateistów hołubi wręcz muzułmanów, zarazem epatując niechęcią, czy wręcz wrogością wobec chrześcijan. Jak to możliwe? W sensie religijnym islam powinien przecież wspierać wyznawców jednego Boga w zmaganiach z walczącym ateizmem. Zarazem, zwłaszcza w kontekście europejskim, ateiści powinni pomagać chrześcijanom wobec narastającego oddziaływania islamu, całkowicie odmiennego kulturowo.

Wyjaśnienie tej pozornej sprzeczności jest proste, gdy odwołamy się do najgłębszych pokładów metafizycznych w człowieku. Otóż sprawa dotyczy prawdy, której doskonałym wcieleniem jest Jezus Chrystus. Islam i ateizm, choć zawierają w sobie „ziarna prawdy”, to jednak całościowo są koncepcjami błędnymi. W rezultacie te dwie nieprawdy jednoczą się przeciwko jednej Prawdzie, którą jest Jezus Chrystus, Bóg i człowiek. To zaś oznacza, że uczniowie Jezusa, czyli chrześcijanie, stają się przedmiotem wspólnych prześladowań.

Nie można jednak być zaskoczonym taką sytuacją. Nasz Mistrz sprawy postawił bardzo jasno: „Podniosą na was ręce i będą was prześladować” (por. Łk 21, 12-19). Wiara chrześcijańska nie jest magiczną różdżką, która cudownie usuwa wszelkie trudności i zagrożenia. Wręcz przeciwnie, Bóg dopuszcza prześladowania, aby dać „sposobność do składania świadectwa”. Chodzi o to, aby móc dogłębnie dokonać wyboru, z kim chcemy żyć. Sens pobytu na ziemi polega na tym, aby móc w wolny sposób opowiedzieć się za kształtem naszego wiecznego życia.

Jeśli zaufamy Jezusowi, możemy być pewni, że otrzymamy wszelkie potrzebne duchowe wsparcie, zwłaszcza w chwilach najostrzejszych konfrontacji: „Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani sprzeciwić”. Bardzo bolesne i smutne jest to, że te prześladowania trwają nieraz ze strony ludzi, którzy tylko nazywają się chrześcijanami, wobec innych, autentycznych chrześcijan. Co więcej, linia frontu przebiega nawet w obrębie rodzin i domów. Ostatecznie dochodzimy do tego, że największa walka toczy się nie na zewnątrz, ale we wnętrzu człowieka. Prześladowany musi walczyć o to, aby zachować wierność nauce Jezusa. Prześladujący nieustannie ma możliwość odrzucenia pokusy diabła.

W walce duchowej najważniejszą strategią jest wytrwałość. Jezus zapewnia, że „przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”. Wielka pokusa polega na chęci podjęcia walki w oparciu o własne siły i zaradność. Niestety, to doprowadzi do przegranej. Jeszcze gorzej, gdy odpowiedzią na otrzymany cios jest „mściwe oddanie w imię Jezusa”. Wtedy dokonuje się eskalacja nienawiści i tak naprawdę wszyscy przegrywają. Chodzi o to, aby całą ufność złożyć w Chrystusie i trwać. Wtedy On sam walczy i pokonuje tych, którzy inspirowani są przez szatana. Zachowywanie ewangelicznej nauki o miłości i cierpliwość to najlepszy oręż. Często ludzie walczący z uczniami Jezusa potrzebują czasu, aby wewnętrznie przemienić się. Nawet wtedy, gdy zabijają, w głębi są spragnieni miłości. Gdy tej dobroci nie otrzymują, zawiedzeni z jeszcze większą pasją niszczą. Z kolei, gdy spotykają się z miłością w imię Jezusa, wtedy w pierwszej fazie mogą jeszcze bardziej wściec się. Ale po tym przesileniu następuje powolna przemiana dzięki otrzymanemu darowi miłości. Nieraz wielcy wrogowie chrześcijaństwa stali się z czasem gorliwymi wyznawcami Jezusa dzięki temu, że spotkali na swej drodze autentycznych Jego świadków.

Tak więc przed nami wielkie wyzwanie! Otrzymujemy zaproszenie, aby w pokorze serca wytrwale świadczyć o ewangelicznej miłości i mądrości zarówno wobec ateistów (zdeklarowanych i tych, co nazywają się chrześcijanami), jak i muzułmanów oraz przedstawicieli innych religii. Trwajmy…

25 listopada 2015 (Łk 21, 12-19)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1187 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka