Słowo na 3 maja

Sobota, 3 maja 2025. Słowo na Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

3 maja 2025, Sobota

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki Polski, archidiecezji częstochowskiej i przemyskiej (poza Polską: święto świętych apostołów Filipa i Jakuba Młodszego) pierwsza sobota miesiąca (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)

Czytania   +

   Ewangelia (J 19, 25-27)

Oto syn Twój. Oto Matka twoja

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:

Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena.

Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja».

I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.

Oto Słowo Pańskie

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, rok liturgiczny C I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Maryja… Królowa Polski

Maryja jest Królową Polski. Świętujemy tę głęboką prawdę. Nie chodzi jedynie o jakąś teoretyczną abstrakcję. Jest to nawiązanie do konkretnych wydarzeń i postaw życiowych. U źródeł jest wzruszająca biblijna scena, gdy Jezus z krzyża pozostawia swój Testament. Wskazuje Maryi na swego ucznia: „Niewiasto, oto syn Twój”. Uczniowi zaś ukazuje Maryję jako Matkę: „Oto Matka twoja”(por. J 19, 25-27). Kilkanaście wieków później, 1 kwietnia 1656 roku, król Jan Kazimierz podejmuje to ewangeliczne przesłanie i specjalnym aktem powierza Polskę opiece Maryi.

Spoglądając na te dwa wydarzenia, uderza pozorny paradoks. Oto stojąca pod krzyżem kobieta narodowości żydowskiej staje się Matką i Królową Polski. Gdy przypatrzeć się jednak głębiej, nic dziwnego. Swoim nauczaniem i życiową postawą szczególnie wyraziście pomaga nam to zrozumieć bł. Jan Paweł II. Całe swe życie zawierzył Maryi, która była dla Niego prawdziwie Mistrzynią. I cóż ciekawego tu widać? Otóż na wzór Maryi, zachowując oczywiste proporcje, Jan Paweł II będąc obywatelem narodowości polskiej, stał się prawdziwie duchowym ojcem wielu narodów. Samo bycie papieżem do tego nie wystarczyło. Bezcenne jest tu Maryjne rozumienie papieskiej misji.

Jan Paweł II genialnie połączył dwie prawdy. Z jednej strony niezmiennie w czasie pontyfikatu akcentował swe polskie korzenie. Niczego nie ukrywał, lecz prawdziwe był dumny, że jest synem narodu polskiego. Podobnie jak Maryja, która jako Żydówka wiernie wypełniała to wszystko, co stanowiło o tożsamości żydowskiej. Jednocześnie Jan Paweł II z wielką miłością szanował i kochał każdy naród. Znamiennym tego wyrazem stał się konsekwentnie realizowany przez niego gest całowania ziemi narodu lub państwa, do którego przybywał. W tej perspektywie niejako niknęła narodowa tożsamość, a promieniowała uniwersalna tożsamość bycia uczniem Jezusa Chrystusa. Podobnie jak Maryja, która jest Królową Polski nie jako Żydówka, lecz jako Matka Jezusa Chrystusa.

Niezbadane wyroki Boże! Maryja mogła przecież być zupełnie innej narodowości. Podobnie jak papieże mogą wywodzić się z różnych narodów. Dlaczego papież Polak, Niemiec, Argentyńczyk, Włoch? Bóg jeden raczy wiedzieć! Z pomocą Jana Pawła II, Maryja uczy nas zdrowego patriotyzmu. Jest naszą nauczycielką bycia Polką i Polakiem! A jaki jest owoc tego nauczania?

Otóż prawdziwy patriota nie jest nacjonalistą, który poniża inne narody i z lekceważeniem odnosi się do nich jako „gorszych”. Jednocześnie nie jest kosmopolitą, który z poczuciem wyższości określa się mianem obywatela świata lub Europy, zapominając o swych narodowych korzeniach. Patriota kocha swój naród. Dziękuje Bogu za tę narodową rodzinę, z której się wywodzi. Jednocześnie świadectwem autentyzmu tej postawy staje się miłość wobec innych narodów. Miłość, która wyraża się poprzez szacunek i otwarcie na partnerski dialog. Dziękujmy Bogu za bycie Polakiem. Zarówno w ojczyźnie, jak i na obczyźnie. Jednocześnie otwierajmy się na bogactwo innych narodów. Jako Polacy i chrześcijanie, bądźmy gorącymi zwolennikami budowania europejskiego domu i światowej jedności, na ewangelicznych zasadach.

Maryja jest Królową Polski, czyli jest także Królową mnie i Ciebie jako Polki i Polaka. Maryjo, pomagaj coraz bardziej kochać Polskę jako naród i państwo. Dziękuję, że mogę być aktualnie chrześcijańskim eremitą właśnie na ziemi polskiej. Zarazem proszę Cię, Panie, o jak najbardziej otwarte serce na każdy naród, który powołałeś do istnienia. Daj, abym w Żydach, Szwajcarach, Rosjanach, Niemcach i przedstawicielach wszystkich innych narodów jak najpełniej dostrzegał siostry i braci na ziemskiej drodze wspólnego zdążania do Nieba.

Św. Janie Pawle II, wspieraj nas na tej Maryjnej czyli chrześcijańskiej drodze bycia Polką i Polakiem. Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami.

3 maja 2013 (J 19, 25-27)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1708… dostępny od 20:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.