3 czerwca 2023. Słowo na wspomnienie świętego Karola Lwangi i towarzyszy, męczenników w sobotę 8 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia abp Rysia
3 czerwca 2023, Sobota
Wspomnienie św. Karola Lwangi i Towarzyszy, męczenników
Sobota VIII tygodnia zwykłego (rok I; patron dnia: tu; inne oficjum: tu)
Czytania i aklamacja przed Ewangelią +
Czytania na sobotę 8 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny I)
1. czytanie (Syr 51, 12-20b)
Szukanie mądrości
Czytanie z Mądrości Syracha
Będę Cię wielbił, Panie, i wychwalał, i błogosławił Twojemu imieniu.
Będąc jeszcze młodym, zanim zacząłem podróżować, szukałem jawnie mądrości w modlitwie. U bram świątyni prosiłem o nią i aż do końca szukać jej będę.
W jej rozkwicie, jakby dojrzewającego winogrona, rozradowało się nią me serce, noga moja wstąpiła na prostą drogę, od młodości mojej idę jej śladami. Nakłoniłem tylko trochę ucha, a już ją otrzymałem i znalazłem dla siebie rozległe wykształcenie.
Postąpiłem w niej, a Temu, który mi daje mądrość, chcę oddać chwałę. Postanowiłem bowiem wprowadzić ją w czyn, zapłonąłem gorliwością o dobro i nie doznam wstydu.
Dusza moja walczyła o nią i z całą starannością usiłowałem zachować Prawo; ręce wyciągałem w górę, a błędy przeciwko niej opłakiwałem.
Skierowałem ku niej moją duszę i znalazłem ją dzięki oczyszczeniu.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 19 (18), 8-9. 10-11 (R.: por. 9a))
Nakazy Pana są radością serca
Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę, *
świadectwo Pana jest pewne, nierozważnego uczy mądrości.
Jego słuszne nakazy radują serce, *
jaśnieje przykazanie Pana i olśniewa oczy.
Nakazy Pana są radością serca
Bojaźń Pana jest szczera i trwa na wieki, *
sądy Pana prawdziwe, wszystkie razem słuszne.
Cenniejsze nad złoto, nad złoto najczystsze, *
słodsze od miodu płynącego z plastra.
Nakazy Pana są radością serca
Aklamacja (Por. Kol 3, 16a. 17c)
Alleluja, alleluja, alleluja
Słowo Chrystusa niech w was mieszka
w całym swym bogactwie;
dziękujcie Bogu Ojcu przez Chrystusa.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mk 11, 27-33)
Skąd pochodzi władza Jezusa
Słowa Ewangelii według Świętego Marka:
Jezus wraz z uczniami przyszedł znowu do Jerozolimy. Kiedy chodził po świątyni, przystąpili do Niego arcykapłani, uczeni w Piśmie i starsi i zapytali Go: «Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę, żebyś to czynił?»
Jezus im odpowiedział: «Zadam wam jedno pytanie. Odpowiedzcie Mi na nie, a powiem wam, jakim prawem to czynię. Czy chrzest Janowy pochodził z nieba, czy też od ludzi? Odpowiedzcie Mi».
Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: „Z nieba”, to nam zarzuci: „Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?” Powiemy: „Od ludzi”». Lecz bali się tłumu, ponieważ wszyscy rzeczywiście uważali Jana za proroka. Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy».
Jezus im rzekł: «Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (8 sobota zwykła, rok liturgiczny C I)
Dziecięca mądrość
Imponujące połączenie. Z pomocą innych, dziecko z ufnością szuka, jak jest? Jednocześnie ciężko pracuje, aby zrealizować swe dziecięce projekty. To bezcenna szkoła życiowej mądrości. Niestety, w świecie dorosłych pojawiają się często dwa odmienne podejścia.
Na pierwszej drodze człowiek ufa jedynie sobie. Otwarcie się na sugestie, rady lub pomoc innych ludzi jawi się jako niepotrzebne. Najlepiej wszystko trzymać samemu pod kontrolą. Wtedy można być spokojnym, że wszystko powiedzie się jak najlepiej. W praktyce działania nawet Bóg jest postrzegany jako zbędny. W rezultacie człowiek zamyka się na działanie Bożej łaski i zaczyna wszystko podejmować w oparciu o własne czysto naturalne światło rozumu oraz posiadane siły witalne.
Niestety, w miarę upływu czasu zaczyna w sercu pojawiać się złość i agresja, wpisana we wzrastającą pychę lub poczucie niewydolności. Życiowa porażka daje o sobie znać coraz wyraźniej. Porażka oznacza tu dwie rzeczy. Podjęta działalność może po prostu się nie powieść na skutek braku sił i wiedzy lub dochodzi do mniej lub bardziej nieuświadomionej współpracy ze złym duchem. Zły duch daje doraźny sukces, ale za cenę „sprzedanej duszy”.
Druga zasadnicza droga występuje najczęściej u ludzi, którzy doświadczyli nawrócenia. Na horyzoncie istnienia pojawia się Bóg jako najważniejsza osoba. Dużą rolę zaczyna odgrywać prawda o konieczności pokładania ufności w Bogu i Jego Miłosiernej Opatrzności. Wrażenie robią stwierdzenia w stylu: „Musisz puścić wodze swego życia. Zaufaj, a Pan Cię poprowadzi”. Te słowa brzmią zachęcająco i rzeczywiście mogą być pięknym programem życiowym. Niewłaściwie interpretowane są jednak wielkim zagrożeniem.
W przypadku tej drogi człowiek niejako wszystko składa na Boże barki. Biernie oczekuje na ujawnienie się nadprzyrodzonej mądrości i siły. O ile poprzednio człowiek podejmował życie bez Boga, tak teraz Bóg ma wyręczyć we wszystkim. Kwestia czasu, kiedy nastąpi katastrofa! W jaki sposób?
Najpierw, po prostu przy braku zdrowego rozsądku i potrzebnego wysiłku oczekiwany efekt nie zostanie uzyskany. Gdy ktoś ufa Bogu i cały czas „tylko się modli” i nie pracuje, to taka postawa i działalność skończy się raczej niezdanym egzaminem lub krachem finansowym rodziny. Obok tej doraźnej porażki nadejdzie jeszcze jedna. To zwątpienie w Bożą obecność i w konsekwencji wcześniejsza naiwna ufność może przekształcić się w postawę głębokiej niewiary w autentyczność prawdy o Miłującym Bogu, który jest Opatrznością.
Cóż w takim razie począć? Tak naprawdę jest tylko jedna droga, która przyniesie błogosławione owoce. To realna współpraca pomiędzy człowiekiem i Bogiem, która wyraża się w bardzo mądrej zasadzie. A jak ona brzmi? „Pracuj tak, jak gdyby modlitwa nic nie pomogła, i módl się tak, jak gdyby praca na nic się zdała”. Oto mądre Boże dziecięctwo! Bóg jako Stwórca dał człowiekowi naturalne zdolności rozumu i szereg sił witalnych. Rozumowe budowanie projektu życiowego jest oddawaniem chwały Bogu Stwórcy. Kto neguje rozum, neguje samego Boga. Jednocześnie trzeba pokornie przyjąć fakt, że wymyślone rozwiązania i posiadane siły są „kropelką” wobec życiowych wyzwań, które pojawiają się na horyzoncie.
Dlatego otwieram się na nadprzyrodzone światło i nadprzyrodzoną moc. Przed egzaminem uczę się gorliwie i zarazem powierzam się ufnie Bożej Mądrości i Miłosierdziu. Taka współpraca wyda przynajmniej trzy błogosławione owoce. Najpierw niezależnie od doraźnego efektu zachowam pokój i nadzieję w sercu. Następnie doczesny rezultat podjętego trudu będzie jak najbardziej optymalny. Wreszcie nastąpi kolejny krok na drodze pogłębiania autentycznej wiary.
1 czerwca 2013 (Mk 11, 27-33)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1008 dostępny od 21:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.
Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka