Słowo-na-30-października-2022

30 października 2022. Słowo na 31 Niedzielę zwykłą w roku C lub na uroczystość poświęcenia kościoła. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

30 października 2022, Niedziela

XXXI Niedziela Zwykła (rok C) lub Uroczystość poświęcenia kościoła w ostatnią niedzielę października (inne oficjum: tu)

Czytania i aklamacja przed Ewangelią    +

  Ewangelia (Łk 19, 1-10)

Nawrócenie Zacheusza

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:

Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A pewien człowiek, imieniem Zacheusz, który był zwierzchnikiem celników i był bardzo bogaty, chciał koniecznie zobaczyć Jezusa, któż to jest, ale sam nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić.

Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: «Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu». Zszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: «Do grzesznika poszedł w gościnę».

Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: «Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogoś w czymś skrzywdziłem, zwracam poczwórnie».

Na to Jezus rzekł do niego: «Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł odszukać i zbawić to, co zginęło».

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Co u Ciebie? Jak żyjesz?

„Podejść i porozmawiać czy zaczekać i nic nie mówić? Kto powinien wyjść z inicjatywą? Ona czy ja? On czy ja?”. W naszych relacjach, takie pytania spędzają nam nieraz sen z powiek. Istnieją jakieś sprawy, o których ewidentnie warto porozmawiać, ale póki co nic się nie dzieje. Widać, że drugi się męczy, ale nic nie mówi. Jak się zachować? Kto powinien zacząć? Warto uświadomić sobie trzy zasadnicze typy sytuacji i zachowań.

W pierwszym przypadku jedna ze stron jest zdecydowanie zamknięta. Występuje niewidzialny mur, który uniemożliwia jakikolwiek rodzaj dotarcia. Ktoś potrzebuje pomocy, ale na każdy życzliwy gest odpowiada zdecydowanym: „Nie ma problemu” lub „Sam sobie radę dam”. Radykalne odrzucenie jakiekolwiek wsparcia. Dialog i rozmowa o czymkolwiek stają się niemożliwe. To bardzo smutny i poważny stan. Mimo wszystko, można podejmować próby nawiązania kontaktu. Błędem byłoby jednak zmuszanie na siłę do czegoś lub naiwne oczekiwania jakiegoś szybkiego pozytywnego efektu.

W drugim przypadku ujawnia się całkowicie inny problem. Tym razem człowiek jest otwarty i widzi potrzebę wsparcia na drodze rozwiązania problemu. Pragnie wyjść z doświadczanej trudności, która go męczy. Otwarte serce spotyka się jednak z brakiem odpowiedzi. Tym razem od drugiej strony pojawia się mur obojętności, a nawet postawa potępienia lub odrzucenia. Przykry komunikat: „Nie mam dla ciebie czasu. Radź sobie sam. Jesteś zły”. Wobec takich okoliczności, na miarę swych możliwości, trzeba kontynuować samotną walkę i cierpliwie czekać. Nieraz trzeba długich lat życia i wielu modlitw, aby Bóg posłał człowieka, który w Jego imieniu nas zrozumie i będzie w stanie udzielić niezbędnego wsparcia.

Wreszcie trzecia sytuacja, którą świetnie obrazuje ewangeliczna scena spotkania Jezusa z Zacheuszem. Ów zwierzchnik celników wzbogacił się na nieuczciwości. Zyskał intratne stanowisko. Zarazem w jego sercu toczyła się wewnętrzna walka. Dlatego za wszelką cenę zapragnął zobaczyć popularnego proroka, który zawitał w pobliże. Wdrapał się nawet na drzewo. Jezus, doskonały Mistrz obserwacji, dostrzegł to zewnętrzne zainteresowanie i odczuł w sercu jego wewnętrzne zmaganie się. Dlatego wypowiedział mistrzowskie w swej treści zdanie: „Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu” (Łk 19, 5) Szok! Zacheusz dotąd spotykał się z potępieniem pobożnych Żydów. Tym razem, wreszcie ktoś do niego po ludzku przemówił. To była przysłowiowa iskra, która umożliwiła rozbłyśnięcie całego płomienia dobra i miłości. Rozpoczął się wielki proces nawrócenia.

Tak. Nosimy w sobie wewnętrzny świat zmagań. Widzimy dobro, a jednak czynimy zło. W głębi serca rodzi się wołanie o pomocną dłoń, która pomoże nam wydostać się z grzęzawiska. Serce pragnie. Jednak pycha, nieudolność czy nieśmiałość uniemożliwiają wypowiedzenie prostego słowa „Proszę, pomóż”. Dodatkowo sytuację może komplikować obojętność lub odrzucenie ze strony innych.

Jezus zaprasza, aby nie bać się troskliwego zainteresowania drugim człowiekiem. Proste „jak żyjesz?” może rozniecić płomień, który ledwo co tli się na dnie serca. Nie można odcinać się i potępiać. W wielu sytuacjach wystarczy zaledwie nieco wrażliwości. Szczere zapytanie „co u ciebie”, serdeczne zaproszenie „przyjdź porozmawiamy”: to wspaniałe odwzorowanie logiki postępowania Jezusa. Bez tego „inicjującego zaczepienia” nie doszłoby do spotkania. W rezultacie ktoś nadal nosiłby w sobie świat przeżywanych problemów. Dlatego myślenie w stylu: „jak będzie chciał, to sam przyjdzie” często jest błędne. Trzeba pomóc niejako przełamać się. Powstaje wtedy prawdopodobieństwo pozytywnego rozwoju sytuacji. Tak właśnie rzeczy potoczyły się w przypadku Zacheusza. Bez wstępnego zaproszenia, ów człowiek nadal tkwiłby we wcześniejszym sposobie życia. Z pomocą Jezusa, wkroczył na nowy, piękny etap drogi wiodącej do Nieba…

3 listopada 2013 (Łk 19, 1-10)


Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   Słowo na jutro (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 792 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

Słowo na jutro
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu  (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Czytania na Uroczystość    +

Rozważanie Ojca Pustelnika na Uroczystość (J 2, 13-22)    +

Rozważanie Ojca Pustelnika na Uroczystość (J 4, 19-24)    +

Rozważanie Ojca Pustelnika na Uroczystość (Mt 16, 13-19)    +

Rozważanie Ojca Pustelnika na Uroczystość (Łk 19, 1-10)    +