Sobota, 4 stycznia 2025. Słowo na 4 stycznia w okresie Bożego Narodzenia. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
4 stycznia 2025, Sobota
4 stycznia w okresie Narodzenia Pańskiego, pierwsza sobota miesiąca (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na 4 stycznia w okresie Bożego Narodzenia
1. czytanie (1 J 3, 7-10)
Chrześcijanin nie może grzeszyć, bo narodził się z Boga
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła
Dzieci, nie dajcie się zwodzić nikomu; ten, kto postępuje sprawiedliwie, jest sprawiedliwy, tak jak On jest sprawiedliwy. Kto grzeszy, jest dzieckiem diabła, ponieważ diabeł trwa w grzechu od początku. Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła.
Ktokolwiek narodził się z Boga, nie grzeszy, gdyż trwa w nim nasienie Boże; taki nie może grzeszyć, bo się narodził z Boga. Dzięki temu można rozpoznać dzieci Boga i dzieci diabła: kto postępuje niesprawiedliwie, nie jest z Boga, jak i ten, kto nie miłuje swego brata.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 98 (97), 1bcde. 7-8. 9 (R.: por. 3cd))
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Niech szumi morze i wszystko, co w nim żyje, *
krąg ziemi i jego mieszkańcy.
Rzeki niech klaszczą w dłonie, *
góry niech razem wołają z radości.
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
W obliczu Pana, który nadchodzi, *
aby osądzić ziemię.
on będzie sądził świat sprawiedliwie *
i ludy według słuszności.
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Aklamacja (Por. Hbr 1, 1-2a)
Alleluja, alleluja, alleluja
Wielokrotnie przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków,
a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (J 1, 35-42)
Znaleźliśmy Mesjasza
Słowa Ewangelii według Świętego Jana:
Jan stał wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: «Oto Baranek Boży». Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem.
Jezus zaś, odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: «Czego szukacie?» Oni powiedzieli do Niego: «Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?»
Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej.
Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: «Znaleźliśmy Mesjasza» – to znaczy: Chrystusa. I przyprowadził go do Jezusa.
A Jezus, wejrzawszy na niego, powiedział: «Ty jesteś Szymon, syn Jana; ty będziesz nazywał się Kefas» – to znaczy: Piotr.
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (4 stycznia w okresie Bożego Narodzenia, rok liturgiczny A II)
Spotkanie… które zmienia życie!
Życie ludzkie nie mierzy się ilością zerwanych kartek w kalendarzu, ale bogactwem doświadczenia spotkania. Fizycznie ta sama ziemia może wywoływać całkowicie odmienne światy skojarzeń. Gdy człowiek ma poczucie opuszczenia i osamotnienia, wtedy ziemia staje się piekielnym obszarem katorżniczej zsyłki. Szara codzienność z każdym dniem coraz bardziej przytłacza i boleśnie przypomina o smutnej niedoli życiowego wygnańca. Przemierzane drogi zdają się być wyłożone szarymi płytami z jednostajnie powtarzającym się napisem „Bez sensu”. Cały świat monotonnie, aczkolwiek z bezwzględną determinacją, powtarza: „Nikt i nic cię nie potrzebuje!”. To wszystko przypomina spadające na głowę więźnia krople wody; w miarę upływu czasu każda z nich wywołuje efekt huku wodospadu…
Wszystko jednak ulega zmianie, gdy na horyzoncie istnienia pojawiają się ludzie. Tchnienie życia. Ale tak naprawdę swoisty cud przemiany dokonuje się, gdy pośród spotkań dochodzi do jakiegoś szczególnego spotkania. Obecność drugiego człowieka wyzwala wtedy całkowicie nowy stan świadomości. Właściwie jest to wydarzenie, które nadaje zupełnie nowy sens czasowi i przestrzeni. Ziemia staje się zapowiedzią Niebiańskiej Szczęśliwości. Przemieszczające się po nieboskłonie chmury zdają się emanować świetlistym przesłaniem „Życie ma sens. Dobrze, że jesteś!”. Rzecz ciekawa, powtarzanie tych słów nie nudzi, ale wywołuje coraz głębsze zainteresowanie pięknem życia. Ale to wszystko jest tylko scenerią pomocniczą wobec centralnego faktu człowieka, który dogłębnie zaistniał. W świetle Tajemnicy Bożego Narodzenia, ten rozbłysk obecności człowieka świadczy o istnieniu Boskiej Rzeczywistości.
Wydarzenie jest tak mocne, że głęboko zapisuje się w pamięci i pozostaje na całe życie. Świetnie ukazuje to ewangeliczna relacja z pierwszego spotkania z Jezusem uczniów Andrzeja i Jana (por. J 1, 35-42). Ewangelie często zawierają syntetyczne skróty nawet bardzo ważnych nauk. Nie ma miejsca na drobiazgi. Tym razem jednak znajdujemy całe zdanie, precyzyjnie informujące: „Było to około godziny dziesiątej”. Najwyraźniej dla Jana Ewangelisty, autora tego zapisu, chodziło o wydarzenie, które wywarło na nim wielkie wrażenie. Już na zawsze zachował w swoim sercu to miejsce i tę chwilę; czasoprzestrzeń, w której rozpoczął się radykalnie nowy etap życiowej drogi. Dalsza historia potwierdziła przełomowy charakter tego spotkania z Jezusem. Warto zwrócić uwagę na krótki, a zarazem do głębi przeszywający dialog.
Uczniowie dostrzegając Jezusa, pytają Go: „Rabbi! (to znaczy: Nauczycielu), gdzie mieszkasz?”. Najprawdopodobniej uczniowie nie zdawali sobie sprawy, ale zadali super-głębokie pytanie. Przestrzeń zamieszkania objawia bowiem tożsamość danej osoby. Jest to uzewnętrznienie wewnętrznego świata duszy. Gdy ktoś chce, np. poczuć nieco serce eremity, musi dotknąć eremu i posmakować pustelniczego klimatu. Inaczej nawet najwspanialsze opisy nie pozwolą przekroczyć pewnej granicy wyobrażeń i odczuć, jedynie z własnej codzienności. Słowem: „Powiedz, gdzie mieszkasz, a powiem ci, kim jesteś!”. Dlatego nie dziwi odpowiedź ze strony Jezusa: „Chodźcie, a zobaczycie”. Uczniowie intuicyjnie wyczuwając Jego niezwykłą osobowość, chętnie skorzystali z otrzymanego zaproszenia. Ewangeliczne podsumowanie tego spotkania mówi samo za siebie: „Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego”.
Po spotkaniu z Jezusem w życiu uczniów wszystko zaczęło się od nowa. Wcześniejszy świat przestał istnieć. Narodził się nowy wszechświat, którego ziemia, niebo i gwiazdy zyskały całkiem nowy sens. Rozpoczęła się niezwykła życiowa przygoda, w której głównym Przewodnikiem stał się Jezus.
To nie jest tylko opowiadanie historyczne. Ta rzeczywistość spotkania z Jezusem „twarzą w twarz” nieustannie się dokonuje. W Jezusie Bóg stał się Człowiekiem. Teraz Jezus Człowiek przychodzi w człowieku i zaprasza, aby pójść i zobaczyć Ewangeliczny świat zbudowany wedle Słowa Wcielonego… Warto pozostać w tym świecie teraz i… na Wieczność…
4 stycznia 2014 (J 1, 35-42)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1589 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka