Słowo-na-4-kwietnia-2022

Słowo na 4 kwietnia 2022. Nowenna Pompejańska o ustanie wojny. Помпейська дев’ятниця на кінець війни. Msza z różańcem online. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika


4 kwietnia 2022, Poniedziałek

Poniedziałek IV tygodnia Wielkiego Postu w roku C (inne oficjum: tu)

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homila (~10-25′)

● Msza i różaniec

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia w roku C (J 8, 12-20)


Sąd Chrystusa jest prawdziwy

Słowa Ewangelii według Świętego Jana:


Jezus przemówił do faryzeuszów tymi słowami: «Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia».

Rzekli do Niego faryzeusze: «Ty sam o sobie dajesz świadectwo. Twoje świadectwo nie jest prawdziwe».

W odpowiedzi rzekł do nich Jezus: «Nawet jeżeli Ja sam o sobie daję świadectwo, to świadectwo moje jest prawdziwe, bo wiem, skąd przyszedłem i dokąd idę. Wy zaś nie wiecie ani skąd przychodzę, ani dokąd idę. Wy osądzacie według zasad tylko ludzkich. Ja nie sądzę nikogo. A jeślibym nawet sądził, to sąd mój jest prawdziwy, ponieważ nie jestem sam, lecz Ja i Ten, który Mnie posłał. Także w waszym Prawie jest napisane, że świadectwo dwóch ludzi jest prawdziwe. Oto Ja daję świadectwo o sobie samym oraz

zaświadcza o Mnie Ojciec, który Mnie posłał».

Na to powiedzieli Mu: «Gdzież jest twój Ojciec?»

Jezus odpowiedział: «Nie znacie ani Mnie, ani mego Ojca. Gdybyście Mnie poznali, poznalibyście i mojego Ojca».

Słowa te wypowiedział przy skarbcu, kiedy nauczał w świątyni. Mimo to nikt Go nie pojmał, gdyż godzina Jego jeszcze nie nadeszła.

Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Samotność i miłość


         „Jestem z tobą, bo cię kocham”. Ambitne wyznanie. Ale czy tak jest rzeczywiście? Jesteś z nim naprawdę z miłości? Jesteś z nią, bo autentycznie kochasz? Takie pytania otwierają pełniej na światło prawdy. Gdy ludzie sądzą, że są razem z miłości, to jak najbardziej tak właśnie może być. Często jednak bywa inaczej. Warto zwrócić uwagę na złudne podobieństwo innej motywacji. Można ją wyrazić określeniem: „Jestem z tobą, bo nie chcę być sama”. „Jestem z tobą, bo lękam się samotności”. Takie słowa najczęściej nie padają, ale tak właśnie przeżywana jest relacja. Wspólne bycie pozornie wygląda na miłość, ale tak naprawdę to zupełnie co innego.

         Człowiek ze swej natury pragnie być z kimś. Stąd lękliwa ucieczka przed samotnością. Ten lęk często jest niewypowiedziany. Ale tym bardziej podświadomie wpływa na zachowanie. Drugi człowiek zostaje pochwycony, aby uwolnić siebie od samotności. Tak naprawdę, nadal pozostaję skoncentrowany na swoim „ja”. Drugi pełni rolę mniej lub bardziej szlachetnego przedmiotu, który wypełnia pustkę. Jest z kim porozmawiać. Zwierzyć się z problemów. Wspólnie przeżyć seks. Ale drugi człowiek nie jest traktowany jako ktoś, dla kogo się umiera.

         Dlaczego zdiagnozowanie takiej sytuacji jest ważne? Bo od tego w miarę upływu czasu zależy, czy relacja przetrwa. Ewentualnie jeśli przetrwa, to jak będzie wyglądać. Jeśli drugi jest tylko „wypełniaczem” samotności, to gdy znajdzie się lepszy „wypełniacz”, następuje zmiana. Nowym wypełniaczem może być inna, nowa osoba. Ale mogą to być także nowe absorbujące zainteresowania lub działania. Często jest to kariera zawodowa. Miłe grono znajomych. A nawet alkohol lub narkotyk. Drugi był tylko środkiem do celu. Dlatego zostaje zastąpiony. Fizycznie może nadal pozostawać, ale tak naprawdę zaczyna pełnić co najwyżej rolę pokojowego mebla.

         Gdy drugi jest po to, aby samemu nie czuć się samotnie, każdy nadal pozostaje skoncentrowany na sobie. Sytuacja dwóch życiowych światów obok siebie. W miłości jest zupełnie inaczej. Tym razem drugi człowiek staje się celem. Oddaję moje życie dla niego. Tak rodzi się jeden życiowy świat, w którym wspólnie przebywają dwie osoby. Taka relacja miłości prowadzi do przezwyciężania poczucia samotności. Ale istnieje radykalna różnica. Tym razem brak poczucia samotności nie jest celem, ale jest pięknym owocem zaistnienia relacji miłości. Kochamy się i dzięki temu przezwyciężamy naszą samotność.

         Bez Boga żywego taka sytuacja miłości nie jest możliwa. Tylko po ludzku, relacja będzie zawsze dążyła do zaspokajania samotności. Miłość nieosiągalna. W człowieku istnieje bowiem wewnętrzna pustka, która musi być wypełniona. Tego pierwotnego wypełnienia jest w stanie dokonać tylko Bóg. Człowiek, mając świadomość obecności Boga w sobie, już nie lęka się samotności. Wie bowiem, że nie jestem sam. Bóg jest z nim. Świetnie wyrażają to słowa Jezusa o Bogu Ojcu: „Ja nie jestem sam, lecz Ja i Ten” (J 8, 16). Wtedy człowiek już nie jest traktowany jako środek chroniący przed samotnością. Powstaje realna zdolność do wchodzenia w relację miłości.

         Tak więc otwierajmy się na Boga. Odkrywajmy Jego obecność w sobie. Razem z Bogiem cieszmy się wchodzeniem w rzeczywiste relacje miłości.

18 marca 2013 (J 8, 12-20)Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.   Komentarze video

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Dobra Homilia


Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem


Msza Święta w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem.

Od 1 marca do 24 kwietnia 2022 roku codziennie odmawiane są trzy części Różańca w ramach Nowenny Pompejańskiej w intencji szybkiego ustania wojny. Dwie części odmawiane są od 14:00 do 15:00, ostatnia część o dotychczasowej godzinie 17:30.

Poniedziałek, 4 kwietnia 2022
, transmisja z Sanktuarium: 14:00 – nowenna, 15:00 – koronka 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.

Nowenna Pompejańska 35
Помпейська дев’ятниця на кінець війни
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu

Msza z zawierzeniem Maryi
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tuRok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.