4 września 2022. Słowo na 23 Niedzielę zwykłą w roku C. Czytania, Ewangelia i komentarz oraz homilia księdza arcybiskupa Rysia
4 września 2022, Niedziela
XXIII Niedziela Zwykła (rok C) inne oficjum: tu
● Czytania
● Ewangelia
● Rozważanie Ojca Pustelnika (lectio ~2-3′)
● Inne komentarze (video ~3-35′):
◦ Lectio Divina (xx. Salwatorianie)
◦ Zoom (o. Remi Recław/Inga Pozorska)
◦ Zielone Pastwisko (o. Piotr Kleszcz)
◦ Homilia abp Rysia
+ Wszystkie czytania – rozwiń
Czytania (rok liturgiczny C)
1. czytanie (Mdr 9, 13-18)
Prawdziwa mądrość
Czytanie z Księgi Mądrości
Któż z ludzi rozezna zamysł Boży albo któż pojmie wolę Pana? Nieśmiałe są myśli śmiertelników i przewidywania nasze zawodne, bo śmiertelne ciało przygniata duszę i ziemski namiot obciąża rozum pełen myśli.
Mozolnie odkrywamy rzeczy tej ziemi, z trudem znajdujemy, co mamy pod ręką – a któż wyśledzi to, co jest na niebie? Któż poznał Twój zamysł, gdy nie dałeś Mądrości, nie zesłałeś z wysoka Świętego Ducha swego?
I tak ścieżki mieszkańców ziemi stały się proste, a ludzie poznali, co Tobie miłe, i zostali ocaleni przez Mądrość.
Psalm (Ps 90 (89), 3-4. 5-6. 12-13. 14 i 17 (R.: por. 1b))
Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką
Obracasz w proch człowieka *
i mówisz: «Wracajcie, synowie ludzcy».
Bo tysiąc lat w Twoich oczach †
jest jak wczorajszy dzień, który minął, *
albo straż nocna.
Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką
Porywasz ich, stają się niby sen poranny, *
jak trawa, która rośnie:
rankiem zielona i kwitnąca, *
wieczorem więdnie i usycha.
Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką
Naucz nas liczyć dni nasze, *
byśmy zdobyli mądrość serca.
Powróć, Panie, jak długo będziesz zwlekał? *
Bądź litościwy dla sług Twoich!
Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką
Nasyć nas o świcie swoją łaską, *
abyśmy przez wszystkie dni nasze
mogli się radować i cieszyć.
Dobroć Pana, Boga naszego, niech będzie nad nami †
i wspieraj pracę rąk naszych, *
dzieło rąk naszych wspieraj!
Panie, Ty zawsze byłeś nam ucieczką
2. czytanie (Flm 9b-10. 12-17)
Wszyscy są braćmi
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Filemona
Najdroższy:
Ja, stary Paweł, a teraz jeszcze więzień Chrystusa Jezusa – proszę cię za moim dzieckiem, za tym, którego zrodziłem w kajdanach, za Onezymem. Jego ci odsyłam; ty zaś jego, to jest serce moje, przyjmij do domu. Zamierzałem go trzymać przy sobie, aby zamiast ciebie oddawał mi usługi w kajdanach, które noszę dla Ewangelii. Jednakże postanowiłem nie czynić niczego bez twojej zgody, aby dobry twój czyn był nie jakby z musu, ale z dobrej woli. Może bowiem po to oddalił się od ciebie na krótki czas, abyś go odebrał na zawsze, już nie jako niewolnika, lecz więcej niż niewolnika, jako brata umiłowanego. Takim jest on zwłaszcza dla mnie, ileż więcej dla ciebie zarówno w doczesności, jak i w Panu. Jeśli więc się poczuwasz do łączności ze mną, przyjmij go jak mnie.
Aklamacja (Ps 119 (118), 135)
Alleluja, alleluja, alleluja
Okaż Twemu słudze światłość swego oblicza
i naucz mnie Twoich ustaw.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Łk 14, 25-33)
Kto nie wyrzeka się wszystkiego, nie może być uczniem Jezusa
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
Wielkie tłumy szły z Jezusem. On odwrócił się i rzekł do nich: «Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem.
Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby położył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: „Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć”.
Albo jaki król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju.
Tak więc nikt z was, jeśli nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Ryba i ptak
Ryba i ptak. Naturalnym środowiskiem życiowym dla ryby jest woda. Z kolei ptak potrzebuje powietrza. Ten obraz może być wielką pomocą, aby przezwyciężać pokusę posiadania drugiego dla siebie. Ograniczoność spojrzenia, uśmiercająca człowieka i zamykająca na Boga. Polega to na tym, że ryba jest przeświadczona o tym, iż jedynym środowiskiem życia jest woda. Ptak z kolei myśli, że pełni egzystencji można doświadczać tylko w powietrzu. Nie dopuszcza się istnienia innego rodzaju przestrzeni życiowej oprócz własnej. Ryba o zawężonych horyzontach nie jest w stanie zrozumieć, że w powietrzu można wspaniale żyć. Ptak zaś sądzi, że trwałe zanurzenie w wodzie na pewno przyniesie śmierć.
Pojawia się tu jeszcze kwestia intencji. Intencja polega na tym, że nasze myśli lub działania „skierowane” są na dobro lub zło drugiej osoby. I oto cóż ciekawego się dokonuje? Spójrzmy od strony ryby, ale oczywiście podobne rozumowanie zachodzi także od strony ptaka. Warto wyróżnić dwa przypadki zakładające dobrą intencję.
W pierwszej sytuacji ryba ma zawężone spojrzenie i zarazem dobrą intencję. Na podstawie własnych doświadczeń jest do głębi przekonana, że najlepszym środowiskiem do życia jest woda. Może nawet kiedyś znalazła się przez chwilę na brzegu poza wodą i zobaczyła, że taki pobyt okazał się niebezpieczny i groził nawet śmiercią. Chcąc więc dobrze, dąży do tego, aby wszystkie organizmy przebywały w wodzie. Na siłę chce do wody ściągnąć nawet ptaka. „Skoro mnie jest najlepiej w wodzie, to ptak też dozna tego, co najlepsze”. Skutki łatwo przewidzieć. Ograniczone horyzonty i dobra intencja mogą doprowadzić do tragedii.
Pewien prawnik był przekonany, że studiowanie prawa jest najlepszą „wodą” dla człowieka. Wywierał mocną presję, aby córka podjęła studia prawnicze, choć ona pragnęła studiować dziennikarstwo. Dziewczyna lękała się ojca i początkowo zrezygnowała z „dziennikarskiego powietrza”, aby przebywać w „prawnej wodzie”. Niestety strasznie się męczyła i musiała zrezygnować. Czuła złość do ojca. Ojciec zaś zaczął oskarżać córkę o niewdzięczność; tyle zrobił, aby studiowała prawo, a ona to odrzuciła dla „jakiejś tam dziennikarskiej pisaniny”.
Tak! Ograniczona ryba nie tylko, że nie pomaga ptakowi, ale go krzywdzi, a może nawet pozbawić życia. Wszak dłuższy pobyt ptaka w wodzie na pewno skończy się śmiercią.
Druga sytuacja polega na tym, że ryba ma szerokie horyzonty i dobrą intencję. To najlepsza sytuacja! Ryba zdaje sobie sprawę, że woda jest tylko jednym ze środowisk życiowych. Wie, że istnieją ptaki, które potrzebują przestrzeni powietrznej. Co więcej, jest świadoma, że do pełni egzystencji niektóre z nich potrzebują nawet wielkich przestrzeni, jak na przykład orły. Taka ryba potrafi mądrze rozróżniać i właściwie kierować w życiu. Gdy spotyka drugą rybę, to z dobroci pomaga jej w poruszaniu się w wodze. A nawet ściąga z plaży, gdy jakaś ryba nieopatrzenie tam się znajdzie. Ale gdy spotyka ptaka, to wskazuje mu powietrzną przestrzeń. Gdy ptak wpadł do wody, pomaga mu wydostać się na ląd, aby potem otrząsnął się i pofrunął dalej. Jakże zachwycający obraz ryby, która pomaga orłowi poszybować ku wielkim powietrznym przestrzeniom.
Taką postawę prezentuje człowiek autentycznie podążający za Jezusem Chrystusem, „który wyrzeka się wszystkiego, co posiada”. „Rybie” pomaga sprawnie pływać w wodnych przestrzeniach, zaś „ptakowi” rozwijać skrzydła i pięknie szybować w powietrznych przestworzach. Drugi człowiek nie jest tłamszony, ale otrzymuje dar wewnętrznego wyzwolenia na drodze… na drodze otrzymanej od Boga ku Pełni Szczęścia…
8 września 2013 (Łk 14, 25-33)
Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Inne komentarze
↑ 1) Wieczorne wprowadzenie do Lectio Divina księży Salwatorianów, odcinek 736 (~5-35′).
Odpowiedni odcinek dostępny jest w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku) od godziny 21:00 dnia poprzedniego (poprawione 04.09.2022 20:53).
Słowo na jutro
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ 2) Zoom Mocnych w Duchu (dostępny od 5:00 rano ~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (dostępne od godziny 00.00 ~5-7′). Przycisk powinien wyświetlać najbardziej aktualny odcinek, czasem jednak trzeba go odszukać w rozwijanej playliście.
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ 3) Dzisiejsze homilie Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):
Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka