Słowo na 5 stycznia 2021. Wtorek. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.
5 stycznia 2021, wtorek
Odpusty na Rok Świętego Józefa
Wtorek, 5 stycznia, Rok B, I
Słowo, Ewangelia i komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego z liturgii dnia oraz transmisja mszy świętej na żywo:
- Ewangelia z dzisiejszej liturgii
- Komentarz do Słowa Bożego w kilku wersjach do wyboru:
- Zielone Pastwisko – komentarz franciszkański i błogosławieństwo
- Zoom do Ewangelii – mini komentarz o. Remiego Recława SJ
- Homilia Arcybiskupa Grzegorza Rysia
- Rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”
- Msza Święta na żywo w kilku odsłonach do wyboru:
- Msza z Abp Rysiem – 7:30
- Msza z różańcem w Sanktuarium – 17:30
Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂
↑ Ewangelia (J 1, 43-51)
Chrystus jest Synem Bożym
Słowa Ewangelii według Świętego Jana:
Jezus postanowił udać się do Galilei. I spotkał Filipa.
Jezus powiedział do niego: «Pójdź za Mną!» Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: «Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy – Jezusa, syna Józefa, z Nazaretu». Rzekł do niego Natanael: «Czy może być co dobrego z Nazaretu?» Odpowiedział mu Filip: «Chodź i zobacz».
Jezus ujrzał, jak Natanael podchodzi do Niego, i powiedział o nim: «Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu».Powiedział do Niego Natanael: «Skąd mnie znasz?» Odrzekł mu Jezus: «Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod figowcem».
Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!»
Odparł Mu Jezus: «Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod figowcem? Zobaczysz jeszcze więcej niż to».
Potem powiedział do niego: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących nad Syna Człowieczego».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarze do Ewangelii
Komentarze do dzisiejszego Słowa Bożego: 2 mini refleksje video, w miarę możliwości nagranie homilii Abp Rysia oraz rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”.
↑ Zielone Pastwisko
Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).
Żródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.
↑ Zoom
W ramach Zoomu krótki komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego prowadzony przez o. Remiego Recława SJ. Zoom pojawia się o 5:00 rano danego dnia (wcześniej dostępny jest najbardziej aktualny odcinek):
5 stycznia 2021
Źródło: Mocni w Duchu
Video nie działa? Sprawdź tutaj.
↑ Homilia Arcybiskupa Rysia
Poniżej (koło południa) pojawia się aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa (przed jej publikacją widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
Homilii można wysłuchać wcześniej w ramach transmisji mszy świętej (od 7:30) – kliknij tutaj
Żródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.
↑ Komentarz z Pustelni
Komentarz Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii.
Skarb szczerości
Szczerość… to wielki skarb. Nie jest łatwo być szczerym pośród światowego zapętlenia. Istnieje wiele zasadzek, które usiłują sprowadzić człowieka na manowce. Ale nie można się poddawać! Dzięki szczerości wzrastamy w moralnej czystości, autentycznie pomagamy innym i otwieramy się na promieniowanie Ducha Świętego. Warto najpierw uświadomić sobie dwa zagrożenia.
Pierwsze wiąże się z błędnie rozumianym „przyjacielskim miłosierdziem”. Pełna prawda nie jest wypowiadana, aby nie sprawić przykrości. W dobrej wierze padają pozytywne słowa, ale trudne sprawy są pomijane. Istnieje także obawa, aby poprzez poczynione uwagi nie utracić przyjaciela lub znajomego. Nieszczerość przejawia się tutaj w stwarzaniu wrażenia, że całą prawdą jest to, czego w rzeczywistości za pełną prawdę nie uważamy. Zewnętrzne słowa i gesty nie odzwierciedlają wewnętrznego przekonania. Pomimo dobrych intencji taka postawa zamiast pomagać, przynosi szkody, gdyż wróg może potem bezlitośnie wypunktować przemilczane słabości. Nie oznacza to, że szczerością byłoby bezmyślne wypowiadanie wszystkiego, co myślimy lub wiemy. Ze względu na miłość nie można w danej chwili pokazać więcej niż ktoś jest w stanie unieść. Ale te niewypowiedziane słabości trzeba zachować dla siebie i opinia wyrażana słowami powinna odzwierciedlać przekonanie w sercu. Np. gdy mówię komuś: „Jesteś uczciwy”, to tak rzeczywiście uważam. Jednocześnie dążę do tego, aby stopniowo ukazywać kolejne obszary tego, co aktualnie z miłości zostało zasłonięte.
O wiele groźniejsza i niebezpieczna jest pokusa przebiegłego podstępu. Tym razem człowiek ma w punkcie wyjścia złą intencję. Wypowiada „dobre treści”, aby docelowo wykorzystać swą ofiarę. Przejawem nieszczerości jest udawanie chęci pomocy, podczas gdy w sercu jest zimna obojętność lub rzeczywistym celem jest wola zniszczenia. Wypowiadane są „piękne prawdy”, ale stanowią one tylko przykrywkę do „brudnej gry” opartej na kłamstwie. Paradoksalnie, wróg, który nazywa się wrogiem, jest szczery (szkoda tylko, że jest wrogiem). Zarazem wróg, który przybiera pozę przyjaciela, nosi w swym sercu „nieszczerą truciznę”. Bardzo smutne, gdy instrumentalnie jest traktowana także wiara i Bóg. Nieszczerość jest wtedy ściśle powiązana z duchową nieczystością. Człowiek podstępny jest gotowy poświęcić zasady moralne i duchowe, aby zrealizować swój egoistyczny interes. Nie można zapomnieć, że moralna szczerość jest niezbędnym wstępem do wejścia na drogą autentycznej wiary.
W Ewangelii znajdujemy bardzo inspirującą postać Natanaela, który jest cennym przykładem szczerej postawy (por. J 1, 43-51). Jezus powiedział o nim: „Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu”. Dlaczego? Przede wszystkim Natanael ma czyste serce, bez obłudy. Szczerość ujawnia się u niego na różny sposób. Gdy słyszy od Filipa, że Jezus jest obiecanym przez Prawo i Proroków Mesjaszem, na początku wypowiada szczere pytanie retoryczne: „Czy może być co dobrego z Nazaretu?”. Miejscowość ta nie jest obecna w żadnych poważnych proroctwach, stąd wątpliwość jest w pełni uzasadniona. Ale nie jest to pogarda. Szczerze mówi to, co myśli, z troski o prawdę, bez chęci krzywdzenia kogokolwiek. Zarazem nie jest to tak często rozpowszechniona w niektórych środowiskach poprawność polityczna, która jest sprzeczna z zasadami zdrowej szczerości.
Następnie znamienna jest u Natanaela otwartość i gotowość do weryfikacji swych poglądów. Dlatego na zaproszenie Filipa udał się na spotkanie z Jezusem. Celem nie było pyszne wykazanie swych kwestionujących racji, ale szczera chęć głębszego poznania tajemniczej osoby. Takie podejście umożliwiło autentyczne spotkanie. Dzięki szczeremu: „Kim jesteś?” Natanael mógł swym sercem „odczuć” i zyskać pewność, że Jezus jest „Synem Bożym” i „Królem Izraela”. Istnieje ścisły związek pomiędzy szczerością i wiarygodną intuicją. Wnętrze przypomina wtedy czystą szybę, przez którą mogą wniknąć promienie słoneczne. Dzięki temu zyskujemy prawidłowy ogląd drugiego człowieka. Ale najważniejsze jest to, że wchodzimy w żywą relację z Jezusem, w którym rozpoznajemy prawdziwego i miłującego Boga.
5 stycznia 2016 (J 1, 43-51)
Powyższy tekst w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.
Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.
↑ Transmisje mszy świętych
Dzisiejsze transmisje mszy świętych na żywo, najczęściej z łódzkich kościołów:
↑ Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem
Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej Mszy Świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem.
(pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
Wtorek, 5 stycznia 2021, na żywo o godzinie 7:30.
5 stycznia 2021 godz. 7:30
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.
Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!
↑ Msza święta i różaniec w Sanktuarium
Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
Przed mszą modlitwa różańcowa o godzinie 17:30.
Przewodniczy ojciec Tomasz Ludwisiak SJ.
Wtorek, 5 stycznia 2021, godzina 17: 30 i 18:00.
o. T. Ludwisiak SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tutaj.
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl