5 grudnia 2023. Słowo na wtorek I tygodnia Adwentu. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia kard. Rysia
5 grudnia 2023, Wtorek
Wtorek I tygodnia Adwentu (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)
święci pustelnicy dziś wspominani: św. Saba Jerozolimski, kapłan
polscy patroni i patronki dnia: bł. Narcyz Putz, kapłan i męczennik
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia kard. Rysia
Czytania +
Czytania na wtorek I tygodnia Adwentu
1. czytanie (Iz 11, 1-10)
Na Chrystusie spocznie Duch Pański
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pańskiej.
Upodoba sobie w bojaźni Pańskiej. Nie będzie sądził z pozorów ani wyrokował według pogłosek; raczej rozsądzi biednych sprawiedliwie i pokornym w kraju wyda słuszny wyrok. Rózgą swoich ust uderzy gwałtownika, tchnieniem swoich warg uśmierci bezbożnego. Sprawiedliwość będzie mu pasem na biodrach, a wierność przepasaniem lędźwi.
Wtedy wilk zamieszka wraz z barankiem, pantera z koźlęciem razem leżeć będą, cielę i lew paść się będą pospołu i mały chłopiec będzie je poganiał. Krowa i niedźwiedzica przestawać będą z sobą przyjaźnie, młode ich razem będą legały. Lew też jak wół będzie jadał słomę. Niemowlę igrać będzie na gnieździe kobry, dziecko włoży swą rękę do kryjówki żmii. Zła czynić nie będą ani działać na zgubę po całej świętej mej górze, bo kraj się napełni znajomością Pana, na kształt wód, które przepełniają morze.
Owego dnia to się stanie: Korzeń Jessego stać będzie na znak dla narodów. do niego ludy przyjdą po radę, i sławne będzie miejsce jego spoczynku.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 72 (71), 1b-2. 7-8. 12-13. 17 (R.: por. 7))
Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie
Boże, przekaż Twój sąd królowi, *
a Twoją sprawiedliwość synowi królewskiemu.
aby Twoim ludem rządził sprawiedliwie *
i ubogimi według prawa.
Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie
Za dni jego zakwitnie sprawiedliwość *
i wielki pokój, zanim księżyc zgaśnie.
Będzie panował od morza do morza, *
od Rzeki aż po krańce ziemi.
Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie
Wyzwoli bowiem biedaka, który go wzywa, *
i ubogiego, który nie ma opieki.
Zmiłuje się nad biednym i ubogim, *
nędzarza ocali od śmierci.
Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie
Niech jego imię trwa na wieki, *
jak długo świeci słońce, niech trwa jego imię.
Niech jego imieniem wzajemnie się błogosławią, *
niech wszystkie narody życzą mu szczęścia.
Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie
Aklamacja
Alleluja, alleluja, alleluja
Oto nasz Pan przyjdzie z mocą
i oświeci oczy sług swoich.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Łk 10, 21-24)
Jezus rozradował się w Duchu Świętym
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
Jezus rozradował się w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».
Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (1 wtorek Adwentu, rok liturgiczny C II)
Zbawienna pokora
Aby poznać Boga, samo czytanie i słuchanie Pisma Świętego nie wystarczy… Można porządnie umeblować głowę, a tak naprawdę ani trochę nie poznać życia Bożego… Uczeni w Piśmie studiowali święte księgi Starego Przymierza, a jednak nie rozpoznali w Jezusie oczekiwanego Pana i Zbawiciela. To oczywiście nie oznacza, że zgłębianie słowa Bożego jest czymś niepotrzebnym. Uczonych nie zgubiło studiowanie, ale pycha… Warto pamiętać, że istnieją dwie wielkie pokusy, które atakują z dwóch odmiennych stron.
W pierwszym przypadku, prawdy odnośnie Boga są całkowicie poza kręgiem zainteresowań. Człowiek ma poczucie, że wszystko już wie i nie potrzebuje tracić czasu na lekturę książek religijnych lub na słuchanie w kościele. Biblijne prawdy są postrzegane jako infantylne opowieści, które nie zasługują na poważne traktowanie. Dominuje tu koncentracja na własnym „oświeconym rozumie” i postawa samowystarczalności. W sensie duchowym jest to pycha intelektualna. Nieco inny charakter ma pycha władzy. Tym razem człowiek koncentruje się na panowaniu. Sam siebie stawia w centrum i nie zamierza przed nikim i niczym pochylać głowy, nawet przed Bogiem. Doczesna władza całkowicie przesłania oczy i nie pozwala na poważnie zainteresować się zbawieniem i życiem wiecznym.
W drugim przypadku sprawa jest trudniejsza, bo dochodzi jeszcze kwestia zgubnej iluzji. Otóż tym razem Pismo Święte jest na różne sposoby analizowane. Człowiek jest w stanie przytoczyć wiele cytatów biblijnych. Cały dramat polega jednak na tym, że słowo Boże jest tylko środkiem do tego, aby wzmacniać swoje pyszne „ja” i dumne przekonanie o swej „wielkiej wiedzy”. Ten rodzaj „pychy religijnej” jest znacznie bardziej groźny od „wersji laickiej”, gdyż może totalnie zablokować na Boga żywego, przy jednoczesnym złudnym przekonaniu o posiadaniu głębokiej wiary. Warto pamiętać, że szatan stosuje dwie strategie. Najpierw kusi, aby nie czytać Pisma Świętego. Gdy to się nie uda, wówczas nawet dodaje sił do studiowania kwestii biblijnych i teologicznych; ale tylko po to, aby wbić człowieka w pychę. Jedno z żartobliwych powiedzeń mówi: „Chcesz stracić wiarę, studiuj teologię”… Dlatego w tradycji monastycznej od wieków zwracano uwagę na fakt, że bez pokornej postawy serca „wiedza wbija w pychę”; zwłaszcza wiedza religijna. Szatan tak potrafi omotać, że człowiek zachowuje się, jakby wiedział lepiej od samego Boga, kim jest Bóg…
W kontekście tych dwóch pokus niebywałej wartości nabierają słowa Jezusa: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom” (por. Łk 10, 21-24). Oto wielkie wskazanie na konieczny fundament, bez którego poznanie Boga nie jest możliwe. Tym duchowym fundamentem jest pokora prostaczka. Można ją przyrównać do postawy dziecka, które otwarte jest na zdobywanie nowej wiedzy. Pyszny zawsze mówi lub myśli: „Ja już wiem. Nie trzeba mi mówić”. Pokorny nosi w sercu przekonanie: „Wciąż jeszcze nie wiem”. Mów, abym w końcu choć troszkę zrozumiał”. Jezus nie neguje mądrości i roztropności jako wartości pozytywnych. Kto jednak sam siebie uważa za „mądrego” i „roztropnego”, ten zamyka swe serce na Boże Światło i Boży Głos.
Tak oto dochodzimy do epicentrum kwestii! Jezus stwierdza: „Nikt nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić”. Ludzka pokora jest koniecznym wstępem, aby potem sam Bóg w nadprzyrodzony sposób udzielił daru poznania siebie. Znaczy to, że nawet mając maluteńką erudycję można doświadczyć w sercu ujrzenia głębokich Bożych prawd. Ale oczywiście człowiek otwarty na Prawdę będzie czytał Pismo Święte. Tak więc optymalna sytuacja polega na tym, aby mieć pokorne serce, zgłębiać wytrwale słowo Boże i jako prostaczek przyjmować otrzymywane od Jezusa Boże Objawienie.
1 grudnia 2015 (Łk 10, 21-24)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1193 dostępny od 21:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka