6 czerwca 2023. Słowo na wtorek 9 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
6 czerwca 2023, Wtorek
Wtorek IX tygodnia zwykłego (rok I) patron dnia: tu; inne oficjum: tu;
polscy patroni i patronki dnia: błogosławiona Maria Karłowska, dziewica
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania i aklamacja przed Ewangelią +
Czytania na wtorek 9 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny I)
1. czytanie (Tb 2, 9-14)
Tobiasz przykładem cierpliwości
Czytanie z Księgi Tobiasza
Ja, Tobiasz, w noc Pięćdziesiątnicy, potem jak pogrzebałem umarłych, wykąpałem się i poszedłem na podwórze, i położyłem się pod murem dziedzińca. Z powodu upału miałem twarz odkrytą. Nie zauważyłem, że ptaki siedziały nade mną na murze. Wtedy spadły ich ciepłe odchody na moje oczy i spowodowały bielmo. Poszedłem do lekarzy, aby się wyleczyć. Ale im więcej smarowano mi je maścią, tym bardziej oczy moje wygasały z powodu bielma, aż w końcu całkiem oślepłem. Przez cztery lata byłem niewidomy.
Wszyscy moi bracia smucili się z mojego powodu. Achikar utrzymywał mnie przez dwa lata, zanim wyjechał do Elimaidy. W tym właśnie czasie żona moja, Anna, wykonując kobiece roboty, przędła. Odsyłała to wszystko pracodawcom, a oni dawali jej za to zapłatę. Siódmego dnia miesiąca Dystros odcięła przędzę i odesłała ją pracodawcom. Oni dali jej pełną zapłatę i dodali do tego koziołka. Kiedy koziołek szedł do mnie, zaczął beczeć. Zawołałem wtedy żonę i powiedziałem: «Skąd ten koziołek? Czy nie pochodzi on z kradzieży? Oddaj go właścicielom! Nie wolno nam bowiem jeść niczego, co pochodzi z kradzieży».
A ona mi rzekła: «Jest to podarunek dodany mi do zarobku».
Nie wierzyłem jej i powiedziałem, żeby oddała go właścicielom, i wstydziłem się z tego powodu za nią. A ona odpowiedziała: «Gdzie są teraz twoje ofiary, gdzie są twoje dobre uczynki? Teraz jest już wszystko o tobie wiadome».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 112 (111), 1b-2. 7-8. 9 (R.: por. 7b))
Zaufał Panu człowiek sprawiedliwy
albo: Alleluja
Błogosławiony człowiek, który służy Panu *
i wielką radość znajduje w Jego przykazaniach.
Potomstwo jego będzie potężne na ziemi, *
dostąpi błogosławieństwa pokolenie prawych.
Zaufał Panu człowiek sprawiedliwy
albo: Alleluja
Nie przelęknie się złej nowiny, *
jego mocne serce zaufało Panu.
Jego wierne serce lękać się nie będzie *
i spojrzy z wysoka na swych przeciwników.
Zaufał Panu człowiek sprawiedliwy
albo: Alleluja
Rozdaje i obdarza ubogich, *
jego sprawiedliwość będzie trwała zawsze,
wywyższona z chwałą *
będzie jego potęga
Zaufał Panu człowiek sprawiedliwy
albo: Alleluja
Aklamacja (Por. Ef 1, 17-18)
Alleluja, alleluja, alleluja
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem,
abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mk 12, 13-17)
Podatek należny cezarowi
Słowa Ewangelii według Świętego Marka:
Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i zwolenników Heroda, którzy mieli podchwycić Go w mowie. Ci przyszli i rzekli do Niego: «Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić?»
Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: «Czemu wystawiacie Mnie na próbę? Przynieście mi denara; chcę zobaczyć». Przynieśli, a On ich zapytał: «Czyj jest ten obraz i napis?»
Odpowiedzieli Mu: «Cezara».
Wówczas Jezus rzekł do nich: «Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga».
I byli pełni podziwu dla Niego.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (9 wtorek zwykły, rok liturgiczny C I)
Obłudne komplementy
Uwierzyła pięknym słowom. Dała się oczarować szarmanckim spojrzeniom. Na początku zauroczenie, a potem poraniona psychika i wyczerpane ciało. Najpierw kilka miesięcy naiwnych złudzeń, a potem przez całe lata samotne wychowywanie dziecka, bez żadnego wsparcia ze strony wcześniejszego „anioła”. Powiedzmy szczerze, bardzo wysoki rachunek do zapłacenia. Ale czy warto?
Odpowiednio dozowane komplementy. Litania zachwytów. Tak, piękne słowa mają w sobie czar uwodzenia. Ale tak naprawdę im piękniejsze, tym bardziej trzeba uważać. Właściwie na serio warto słuchać tylko ludzi, których dobrze znamy i obdarzamy zaufaniem. Wtedy piękne słowa są rzeczywiście wyrazem miłości. Głębokie refleksje nie są narzędziem uwodzicielskiej gry, ale znakiem szczerej troski i serdecznej życzliwości.
Gdy jednak kogoś za bardzo nie znamy, lepiej nie przywiązywać wagi do usłyszanych, wychwalających zdań. Ewentualnie warto wyostrzyć uwagę. Oczywiście nie po to, aby podkarmić pychę, która ciągle głodna jest głosów uwielbienia. Chodzi o niezbędną czujność, dla ochrony życia, własnego i innych. Komplementy mogą być bowiem elementem zastawionej pułapki. Ludzie pokorni, nienaiwni, mający trzeźwy umysł, raczej nie dadzą się wplątać w jakąś nieprzyjemną historię.
W Ewangelii jesteśmy świadkami, jak faryzeusze i zwolennicy Heroda mówią do Jezusa: „Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w prawdzie nauczasz” (Mk 12, 14). Jakże ujmujące słowa. Co więcej, jak najbardziej prawdziwe! Można byłoby odnieść wrażenie, że ich autorami są pełni zachwytu nowi uczniowie, którzy szczerze postanowili pójść za Jezusem. Niestety, nic z tych rzeczy! Te prawdziwe w treści słowa, w rzeczywistości zostały użyte jako podstępna przynęta. Faryzeusze i zwolennicy Heroda, realizując wyrafinowany plan uczonych w Piśmie, zastosowali komplementy tylko po to, aby wprowadzić Jezusa w pułapkę i zniszczyć Go. Oto przykład próby wyłączenia czujności, aby potem ofiarę jeszcze bardziej i łatwiej uderzyć.
Po tym obłudnym wprowadzeniu padło pytanie, czy wolno płacić podatek Cezarowi. Kolejna odsłona zafałszowania. To nie było szczere pytanie do umiłowanego Mistrza. Podstęp polegał na tym, że każda odpowiedź była niebezpieczna; pozwalała osiągnąć cel, którym była kompromitacja Jezusa. Żydzi byli pod okupacją rzymską. W tym kontekście, zgoda na płacenie oznaczała oburzenie u Żydów. Brak zgody, stanowił wystąpienie przeciwko władzy rzymskiej. Oto przykład ludzkiej perwersji. Piękne, a nawet głębokie słowa wpisane zostają w logikę zniszczenia człowieka. Jezus w swej mądrości przejrzał przewrotność obłudników. Po mistrzowsku wybrnął z zastawionej zasadzki: „oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” (Mk 12, 17).
Opisany ewangeliczny epizod, to wielka szkoła roztropności w naszych relacjach międzyludzkich. Często nie jest najważniejsze, co jest powiedziane, ale kto coś powiedział. Jeżeli autorem jest człowiek zaufany, to warto się wsłuchiwać. Jeśli go dobrze nie znamy, to trzeba pamiętać, że mogą zaistnieć trzy przypadki użycia głębokich w treści stwierdzeń. Najpierw słowa są pustą formą, bez większej wartości. Następnie słowa mogą być nieprawdziwe, aby nas zwieść. Ktoś „pięknie kłamie”, bo widzi, że słuchacz naiwnie w to wierzy. Dla cynika to świetny materiał do późniejszych kpin i wykorzystania. Wreszcie najbardziej niebezpieczne są słowa obiektywnie prawdziwe, ale stosowane z intencją zniszczenia człowieka. Jak trzeba, szatan posługuje się także prawdą. To sytuacja perwersyjnej obłudy. Najlepiej zupełnie zignorować takie piękne frazesy. Wzorem Jezusa, można mądrze odpowiedzieć i rozpracować obłudników. Ale do tego trzeba być świetnie przygotowanym.
4 czerwca 2013 (Mk 12, 13-17)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1011 dostępny od 21:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.
Homilia
Ks abp Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka