Słowo-na-7-czerwca-2023

7 czerwca 2022. Słowo na 10 wtorek okresu zwykłego w roku II. Czytania, Ewangelia i komentarz


7 czerwca 2022, Wtorek

Wtorek X tygodnia zwykłego (rok II) inne oficjum: tu

● Czytania
● Ewangelia
● Rozważanie Ojca Pustelnika (lectio ~2-3′)
● Inne komentarze (video ~3-35′)

+   Wszystkie czytania – rozwiń

  Ewangelia (Mt 5, 13-16)


Wy jesteście światłem świata

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.

Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu. Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie».Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Tajemnicze bryłki soli


     Bóg przemawia poprzez Słowo, ale także poprzez różne widzialne znaki. W moim sercu odżyło wspomnienie znamiennego epizodu. Niepozorne zdarzenie, które, w promieniach Ducha Świętego, dało wiele duchowej mocy i światła. Otóż kiedyś, siedząc przy stoliku, na którym był krzyż i obrazki Jezusa Miłosiernego, nagle ktoś podszedł i położył bryłkę białej soli kamiennej. Spontanicznie przypomniał mi się wówczas fragment Ewangelii: „Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi” (Mt 5, 13n.).

      Okazało się, że to jeszcze nie wszystko; za chwilę na stoliku pojawiła się jeszcze jedna bryłka soli. Tym razem znacznie większa i rzecz znamienna, o zupełnie innym kolorze; nie biały, lecz czerwony. Obok leżały obrazki z Jezusem Miłosiernym. Ujrzałem ścisły związek z promieniem bladym i czerwonym, które wychodzą z Serca Pana Jezusa. Tajemniczy darczyńca zniknął. Pozostałem sam na sam z dwoma bryłkami soli, białą i czerwoną. Leżały tak zwyczajnie, a zarazem wyglądały niezwyczajnie, nieopodal obrazków z Jezusem Miłosiernym. Przedziwne duchowe doświadczenie.

      Otrzymane dwie bryłki soli odebrałem jako zaproszenie do głębszego zatrzymania się nad wiarą, w ścisłym związku z przesłaniem o Bożym Miłosierdziu. Krzyż zdawał się jednoznacznie mówić, że chodzi o wezwanie, które domaga się bolesnego trudu, a nawet może prowadzić do śmierci.

      Pustelnia bezlitośnie obnaża wszelkie słabości. Na pustyni, tylko szaleńcy niekontaktujący z rzeczywistością, uważają się za ludzi silnych i wszystko-wiedzących. Niestety, często jestem żałosnym ślepcem na Boże wołanie, które dociera poprzez wielorakie sytuacje i znaki. Obrazki Jezusa Miłosiernego pomogły właściwie zinterpretować sens otrzymanych bryłek soli.

      Pierwsza bryłka soli, o zwyczajnej białej barwie, była znakiem wezwania, aby prowadzić życie, które autentycznie jest świadectwem i posiada smak wiary w Jezusa Chrystusa. Sól nadaje przecież smak potrawom. Bez soli jedzenie staje się mdłe. Sól jest także bardzo dobrym konserwantem; nie tylko produktów spożywczych, ale także nawet ludzi! Pamiętam, jak wiele lat temu w kopalni soli w Wieliczce spotkałem staruszka. Pomimo leciwego wieku, staruszek, będący przewodnikiem, prezentował naprawdę świetną formę fizyczną i intelektualną. Na pytanie, jak to możliwe, tłumaczył, że jego fizyczna rześkość i umysłowa sprawność są owocem dziesiątek lat spędzonych w świecie soli, która pięknie go zakonserwowała.

      Bóg wzywa do życia, które jest świadectwem wyrazistej wiary w Jezusa Chrystusa. Zachowanie ewangelicznej wiary, w sercu i na ustach, to gwarant ludzkiej i chrześcijańskiej tożsamości. Sól wiary pozwala coraz bardziej wzrastać jako człowiek, wedle życiodajnego Bożego zamysłu. Bez wiary, w miarę upływu lat człowiek się rozkłada moralnie, a nawet fizycznie i psychicznie. Wiara staje się wspaniałym konserwantem Bożego dziecięctwa oraz pozwala zachować i pogłębiać młodość ducha. Człowiek prawdziwie wierzący, z upływem lat, coraz bardziej staje się na Boży obraz i podobieństwo. Ale nie na tym koniec!

      Bezcenne jest także „zdwojone doprecyzowanie” czerwonej bryłki soli. Sercem wiary jest tajemnica Bożego Miłosierdzia! Biała i czerwona bryłka soli, to bezpośrednie nawiązanie do promieni na obrazie Jezusa Miłosiernego. Jezus poprzez siostrę Faustynę sam wyjaśnia: „Te dwa promienie oznaczają krew i wodę – blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze; czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz… Te dwa promienie wyszły z wnętrzności miłosierdzia mojego wówczas, kiedy konające serce moje zostało włócznią otwarte na krzyżu” (Dz. 299).

      Biała i czerwona bryłka soli. Bóg przemawia poprzez znaki. Konkretne wezwanie, aby żyć wiarą w promieniach Bożego Miłosierdzia. Panie Jezu Chryste! Niech Twoje Miłosierne promienie pomagają być coraz bardziej solą ziemi.

10 czerwca 2014 (Mt 5, 13-16)Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.   Inne komentarze1) Zamiast homilii wprowadzenie do Lectio Divina księży Salwatorianów, odcinek 647 (~5-35′). Wyświetla się najnowsze dostępne nagranie. Pozostałe odcinki dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku).

Słowo na jutro
Źródło: CFD


2) Zoom Mocnych w Duchu (dostępny od 5:00 rano ~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (dostępne od godziny 00.00 ~5-7′). Przycisk powinien wyświetlać najbardziej aktualny odcinek, czasem jednak trzeba go odszukać w rozwijanej playliście.


3) Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka