
9 maja 2025. Słowo na piątek 3 tygodnia okresu wielkanocnego. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
9 maja 2025, Piątek
Piątek III tygodnia Okresu Wielkanocnego (Tydzień Biblijny) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
święci pustelnicy dziś wspominani: św. Pachomiusz Starszy, pustelnik; bł. Hans Wagner, kartuz i pustelnik
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na piątek 3 tygodnia okresu wielkanocnego
1. czytanie (Dz 9, 1-20)
Nawrócenie Świętego Pawła
Czytanie z Dziejów Apostolskich
Szaweł ciągle jeszcze siał grozę i dyszał żądzą zabijania uczniów Pańskich. Udał się do arcykapłana i poprosił go o listy do synagog w Damaszku, aby mógł uwięzić i przyprowadzić do Jeruzalem mężczyzn i kobiety, zwolenników tej drogi, jeśliby jakichś znalazł.
Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: «Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?» «Kto jesteś, Panie?» – powiedział.
A On: «Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić».
Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo. Szaweł podniósł się z ziemi, a kiedy otworzył oczy, nic nie widział. Zaprowadzili go więc do Damaszku, trzymając za ręce. Przez trzy dni nic nie widział i ani nie jadł, ani nie pił.
W Damaszku znajdował się pewien uczeń, imieniem Ananiasz. «Ananiaszu!» – przemówił do niego Pan w widzeniu. A on odrzekł: «Jestem, Panie!»
A Pan do niego: «Idź na ulicę Prostą i zapytaj w domu Judy o Szawła z Tarsu, bo właśnie się tam modli». (I ujrzał Szaweł w widzeniu, jak człowiek imieniem Ananiasz wszedł i położył na niego ręce, aby przejrzał).
«Panie – odpowiedział Ananiasz – słyszałem z wielu stron, jak dużo złego wyrządził ten człowiek świętym Twoim w Jerozolimie. I ma on tutaj władzę od arcykapłanów, aby więzić wszystkich, którzy wzywają Twego imienia».
«Idź – odpowiedział mu Pan – bo wybrałem sobie tego człowieka jako narzędzie. On zaniesie imię moje do pogan i królów, i do synów Izraela. I ukażę mu, jak wiele będzie musiał wycierpieć dla mego imienia».
Wtedy Ananiasz poszedł. Wszedł do domu, położył na niego ręce i powiedział: «Szawle, bracie, Pan Jezus, Ten, co ukazał ci się na drodze, którą szedłeś, przysłał mnie, abyś przejrzał i został napełniony Duchem Świętym». Natychmiast jakby łuski spadły z jego oczu i odzyskał wzrok, i został ochrzczony. A gdy spożył posiłek, wzmocnił się.
Jakiś czas spędził z uczniami w Damaszku i zaraz zaczął głosić w synagogach, że Jezus jest Synem Bożym.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 117 (116), 1b-2 (R.: por. Mk 16, 15))
Całemu światu głoście Ewangelię
albo: Alleluja
Chwalcie Pana, wszystkie narody, *
wysławiajcie Go, wszystkie ludy,
bo potężna nad nami Jego łaska, *
a wierność Pana trwa na wieki.
Całemu światu głoście Ewangelię
albo: Alleluja
Aklamacja (J 6, 56)
Alleluja, alleluja, alleluja
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (J 6, 52-59)
Ciało moje jest prawdziwym pokarmem
Słowa Ewangelii według Świętego Jana:
Żydzi sprzeczali się między sobą, mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?»
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki».
To powiedział, nauczając w synagodze w Kafarnaum.
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (piątek 3 tygodnia okresu wielkanocnego, rok liturgiczny C I)
22.30 i Boska Miłość
„Jestem jednym wielkim pragnieniem”. Te słowa wyrażają głęboką prawdę o Tobie i o mnie. Bardzo dobrze obrazują stan naszego wnętrza. W świecie, tak wiele podejmowanego trudu. Nieustanne próby, aby doznać ulgi i spełnienia pragnień. Na tym egzystencjalnym doświadczeniu „głodu i pragnienia” bazuje cała filozofia reklamy. Kolejne produkty, które wdzięczą się swą zdolnością zaspokajania naszych potrzeb. Ileż energii zużytej, aby poczuć wymarzone ukojenie. Niestety, cała ta bieganina często przypomina pogoń za wiatrem. Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź jest tylko jedna. Bóg stworzył serce człowieka na miarę swej Boskiej Nieskończoności. I tylko On jest w stanie całkowicie zaspokoić bezgraniczny głód i pragnienie. Nic innego. Bóg najpełniej jest obecny w Eucharystii pod postacią chleba i wina. Przychodzi jako Dar Życia w swoim Ciele i w swojej Krwi. Jezus Chrystus mówi do nas z miłością: „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem” (J 6, 53-55).
Słowa Jezusa są wyraziste i jednoznaczne. Bez Jego Ciała i Krwi człowiek duchowo umiera. Jego Ciało i Krew dają życie. Nie jest to tylko pewna metafora. Chodzi o rzeczywiste karmienie się Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa. Jest to możliwe tylko dzięki Eucharystii. Kto nie uczestniczy w tym darze, odcina się od życiodajnego źródła. Kto przyjmuje Pana z wiarą, otwiera się na najdoskonalszy pokarm i napój na życie wieczne.
Bezcenną możliwością karmienia się Jezusem Eucharystycznym jest także błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Istota błogosławieństwa polega na tym, że Bóg przenika swoją obecnością i obdarza wszelakim dobrem. Błogosławieństwo ma szczególną moc, gdy łaski płyną od Jezusa obecnego w Eucharystycznym Ciele. Boże Życie przenika nasze życie, które w ten sposób karmione jest Pokarmem na życie doczesne i wieczne.
W Eremie Maryi „Brama Nieba”, gdzie powstają te skromne teksty, codziennie o 22.30 udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. W malutkiej eremowej kaplicy św. Brunona Kartuza, eremita bierze monstrancję z Jezusem Eucharystycznym i z głębi serca błogosławi powoli „na cztery strony świata”. Strumień Bożego Życia płynie do każdego, kto otwiera swe serce. Wartość błogosławieństwa jest dokładnie taka sama, jak np. na zakończenie Mszy Świętej z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Brak fizycznej obecności w kaplicy w niczym nie osłabia mocy udzielanej łaski. Przestrzeń nie stanowi przeszkody dla działania Zmartwychwstałego Pana. Liczy się tylko postawa serca. Istotny jest poziom ufnego i szczerego zwrócenia się do Eucharystycznego Słońca, promieniującego Nieskończoną Miłością.
Dlatego warto o 22.30 chwilę autentycznie zatrzymać się i otworzyć całego siebie na błogosławiące promienie Jezusa Eucharystycznego. Jezus przekracza ograniczenia przestrzeni i przychodzi z darem życia. Jeśli ktoś idzie wcześniej spać, można przed zaśnięciem wzbudzić intencję przyjęcia tego błogosławieństwa.
Oczami wyobraźni można ujrzeć Kaplicę, aby jeszcze pełniej otworzyć się na płynącą stąd Moc Zmartwychwstałego. Każde indywidualne błogosławieństwo niesie w sobie konkretne łaski. Jest taką bezcenną świętą kroplą, która zaspokaja nasze pragnienie. Wspaniale, jeśli ktoś przyjmuje te krople codziennie. W życiu duchowym bardzo ważna jest cierpliwa wierność. Codzienna kropla takiego Błogosławieństwa sprawia, że nasza dusza doznaje dogłębnej, świętej przemiany.
Jezu Chryste Zmartwychwstały, Odwieczne Słońce. Niech Promienie Twego Błogosławieństwa do głębi nas przenikają. Niech wypełniają nas Boskim Życiem i dają kojące zaspokojenie.
19 kwietnia 2013 (J 6, 52-59)
Kaplica św. Brunona Kartuza
Erem Maryi „Brama Nieba”
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1714 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka
