Słowo na 2 lutego 2021. Wtorek. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.
Odpusty na Rok Świętego Józefa
2 lutego 2021, wtorek, Święto Ofiarowania Pańskiego
Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, Światowy Dzień Życia Konsekrowanego
Słowo, Ewangelia i komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego z liturgii dnia oraz transmisja mszy świętej na żywo:
- Ewangelia z dzisiejszej liturgii
- Komentarz do Słowa Bożego w kilku wersjach do wyboru:
- Zielone Pastwisko – komentarz franciszkański i błogosławieństwo
- Zoom do Ewangelii – mini komentarz o. Remiego Recława SJ
- Rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”
- Msza Święta na żywo w kilku odsłonach do wyboru:
- Msza z różańcem w Sanktuarium – 17:30
Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂
↑ Ewangelia (Łk 2, 22-40)
Ofiarowanie Jezusa w świątyni
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.
A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek sprawiedliwy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż nie zobaczy Mesjasza Pańskiego.
Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:
«Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu
w pokoju, według Twojego słowa.
Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
któreś przygotował wobec wszystkich narodów:
światło na oświecenie pogan
i chwałę ludu Twego, Izraela».
A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono.
Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu».
Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostawała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy.
A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta Nazaret.
Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarze do Ewangelii
Komentarze do dzisiejszego Słowa Bożego: 2 mini refleksje video, w miarę możliwości nagranie homilii Abp Rysia oraz rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”.
↑ Zielone Pastwisko
Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).
Żródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.
↑ Zoom
W ramach Zoomu krótki komentarz do Słowa Bożego prowadzony przez o. Remigiusza Recława SJ od poniedziałku do piątku. Dzisiejszy odcinek powinien być w poniższej playliście Mocnych w Duchu, czasem dostępny jest tylko TUTAJ.
2 lutego 2021
Źródło: Mocni w Duchu
Video nie działa? Sprawdź tutaj lub tu.
↑ Homilia Arcybiskupa Rysia
Poniżej najbardziej aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.
Żródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.
↑ Komentarz z Pustelni
Głębokie i dotykające konkretów realnego życia rozważania Ojca Eremity OVE.
Poniższy komentarz do dzisiejszej Ewangelii pochodzi z Eremu Maryi „Brama Nieba”.
Życie konsekrowane
Sceny biczowania, nudne rytuały, łóżka w postaci trumien… A cóż to takiego? To tylko pierwsze skojarzenia niektórych osób odnośnie życia konsekrowanego… Na szczęście te finezyjne obrazy mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. A rzeczywistość tę warto dzisiaj nieco zgłębić; w Dniu Życia Konsekrowanego, który tym razem wpisuje się w Rok Życia Konsekrowanego, ogłoszony przez papieża Franciszka.
A cóż to jest życie konsekrowane? Można powiedzieć, że jest to ofiarowanie, pod natchnieniem Ducha Świętego, całego swojego życia Jezusowi, aby w ten sposób wypełnić wolę Boga Ojca. Wiąże się to ze złożeniem ślubów (przyrzeczeń) czystości, posłuszeństwa i ubóstwa w Kościele; we wspólnocie zakonnej lub w ramach indywidualnych form życia konsekrowanego (np. pustelnicy).
Najpierw odnotujmy pewien błędny sposób postrzegania życia konsekrowanego. Konsekracja jest wtedy rozumiana jako „wybór Boga”, który domaga się zanegowania ludzkiej natury. Co więcej, „bycie z Bogiem” jest interpretowane jako konieczność „niebycia sobą”. Niestety, negacja ludzkiej natury uniemożliwia wejście w zdrową relację miłości z Bogiem. Taka błędna koncepcja powoduje sztuczną pobożność, bezduszny schematyzm, brak autentyzmu oraz strach przed męskością lub kobiecością.
Wielką pomocą w zyskaniu właściwego obrazu życia konsekrowanego są dzisiejsze słowa odnośnie Jezusa Chrystusa: „Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim” ( Łk 2, 40). W tym krótkim zdaniu Ewangelista rewelacyjnie wyraził prawdę, że Jezus w pełni podlegał prawom fizycznego, psychicznego i duchowego rozwoju, jaki znamionuje normalnego człowieka. Był to owoc działania Bożej łaski. Uwieńczeniem tego procesu było Jezusowe „ludzkie bycie sobą” na krzyżu, które poprzez absolutne posłuszeństwo Bogu umożliwiło Boskie Zmartwychwstanie. Życie Jezusa jest wzorem życia konsekrowanego: doskonałe zjednoczenie w jednej Osobie natury ludzkiej i Boskiej.
W tym świetle, akt konsekracji jest zaproszeniem, aby pod wpływem specjalnej Bożej łaski optymalnie podjąć drogę swego specyficznego ludzkiego wzrastania. W świecie jest bardzo dużo zaburzeń w rozwoju na skutek wielorakich złych wpływów. Boża łaska, otrzymana poprzez konsekrację, neutralizuje „brudy i naloty”, które nie są zgodne z Wolą Bożą. Dzięki temu człowiek jest bardziej sobą, czyli bardziej odzwierciedla Wolę Bożą. Człowiek jest tym bardziej święty, im bardziej jest sobą. Być świętym, to być sobą z Jezusem. Przy czym nie można mylić „bycia sobą” z egoizmem. W egoizmie „ludzkie ja” jest najważniejsze i jemu jest także podporządkowana Wola Boża. W „byciu sobą” „ludzkie ja” jest całkowicie poddane Woli Bożej. Dzięki temu człowiek staje się sobą, czyli takim, jakim Bóg chce go widzieć.
Tak więc konsekracja nie oznacza negacji ludzkiej natury; wręcz przeciwnie, pozwala jeszcze pełniej ją rozwinąć. Następnie, poprzez akt ofiary, osoba konsekrowana dobrowolnie rezygnuje z pewnych naturalnych możliwości. W tym sensie człowiek tym lepiej podejmuje życie konsekrowane, im bardziej jest dojrzałą kobietą lub dojrzałym mężczyzną. Z kolei np. czystość nie jest negacją męskości lub kobiecości, ale dobrowolną rezygnacją z pewnych predyspozycji, np. do związku małżeńskiego, aby żyć w celibacie dla Boga.
Życie konsekrowane jest „śmiercią dla świata”, aby jak najbardziej być tylko pod wpływem Boga. W tym sensie ujawnia się znamienne piękno powołania pustelniczego. Pustelnik, odchodząc od świata i uzależniając się tylko od Boga, może „być sobą”. Zachodzi wtedy spójność pomiędzy pustelniczym sercem i Bogiem. To owocuje wewnętrznym pokojem i ludzką naturalnością, która staje się czystym oknem dla Bożego Światła. Dlatego prawdziwy pustelnik jest normalnym człowiekiem. To właśnie ta Boża normalność poprzez „bycie sobą” pozwala najskuteczniej wchłaniać w siebie strumień Ducha Świętego.
Bogu dziękuję, że jestem konsekrowanym pustelnikiem diecezjalnym. Panie Jezu, który jesteś Człowiekiem i Bogiem, w mocy Ducha Świętego prowadź nas wszystkich drogą Woli Bożej…
2 lutego 2015 (Łk 2, 22-40)
Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.
Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.
↑ Transmisje mszy świętych
Dzisiejsze transmisje mszy świętych na żywo, najczęściej z łódzkich kościołów:
↑ Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Rysiem
Poniżej dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna transmisja Mszy Świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem.