Słowo na 21 października

21 października 2023. Słowo na sobotę 28 tygodnia zwykłego w roku I. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

21 października 2023, Sobota

Sobota XXVIII tygodnia zwykłego (rok I; u Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa: Święto; u Misjonarzy Krwi Chrystusa: Uroczystość) patroni dnia: św. Urszula; św. Kasper del Bufalo; inne oficjum: tu
święci pustelnicy dziś wspominani: św. Hilarion, opat
polscy patroni i patronki dnia: bł. Jakub Strzemię, biskup

Czytania   +

  Ewangelia (Łk 12, 8-12)

Duch Święty czuwa nad uczniami Jezusa

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych; a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych.

Każdemu, kto powie jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie odpuszczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie odpuszczone. Kiedy was ciągać będą po synagogach, urzędach i władzach, nie martwcie się, w jaki sposób albo czym macie się bronić lub co mówić, bo Duch Święty pouczy was w tej właśnie godzinie, co należy powiedzieć».

Oto Słowo Pańskie.

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (28 sobota zwykła, rok liturgiczny C I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Ścisk życiowych zmagań

Życie to nieustanne zmaganie się. W tym nieraz wręcz udręczeniu warto dostrzec dwa wielkie wyzwania: zewnętrzny czyn i wewnętrzna wolność. Od ich podjęcia zależy owocność życia. Jakże bardzo trzeba uważać! Życie tak łatwo może „przepłynąć przez palce”…

Bóg kocha człowieka i właściwie mógłby od razu umieścić nas w Niebie. Jednak takie automatyczne osadzenie w swym Wiecznym Szczęściu utożsamiałoby się ze sprowadzeniem człowieka do automatu, który wykonuje wcześniej zakodowany program. To z kolei podcinałoby korzenie autentycznej miłości. Miłość bowiem w swej istocie zakłada doświadczenie wolności wyboru.

Życie na ziemi jest wielkim wyzwaniem wolności. Wolność pozwala obrać kierunek swego istnienia. Właściwie wszystko sprowadza się do dwóch możliwych tras: zdążanie ku Bogu lub oddalanie się od Boga. W tym ukierunkowywaniu się najważniejsze jest konkretne postępowanie. I właśnie to postępowanie wyraża się poprzez zewnętrzne działanie lub wewnętrzny wybór.

Obecnie w kulturze wielki akcent pada na widzialny czyn. Ta mentalność przenika także Kościół. Podejmowanych jest wiele pięknych inicjatyw. Bez tej pracy Orędzie Jezusa Chrystusa zginęłoby w zalewie innych propozycji. Potrzeba wielorakich chrześcijańskich działań. Ale to nie wyczerpuje całego obszaru możliwych form wiary. Co więcej! Człowiek zewnętrznego czynu balansuje na krawędzi przepaści. Mistycy podkreślają, że dla Boga nawet największe dzieła bez miłości mają mniejszą wartość niż zwykłe, wypowiedziane z miłością proste słowo.

Warto zauważyć! Patron dzisiejszego dnia, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, jako uwieńczenie aktywnej działalności duszpasterskiej otrzymał szczególny dar od Boga. Na ostatnim etapie swej drogi został uprowadzony i zamordowany; maltretowany i powiązany nie był w stanie dokonać już żadnego zewnętrznego czynu. A przecież nie oznaczało to braku zaświadczenia o Bogu. Wręcz przeciwnie! W tym zewnętrznym ogołoceniu i niemocy rozbłysnął największym blaskiem płomień jego męczeńskiego wyboru Ukrzyżowanego! Heroicznie wcielił w życie słowa Pana: „Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych” (Łk 12, 8). Oto święty wybór w głębi serca; „czysty wybór” Jezusa, bez żadnych zewnętrznych działań. Ten pamiętny akt męczeństwa bł. ks. Jerzego stanowił ukoronowanie życia skierowanego ku Bogu. Tak! Istnieje jeszcze inna rzeczywistość oprócz działania. To świat wyborów dokonywanych w sercu. Tu tak naprawdę rozgrywa się „najgłębsza istota rzeczy”.

Pustynne, zewnętrzne ogołocenie ujawnia istnienie całego wewnętrznego świata. Następuje walka duchowa, gdzie szatan usiłuje złamać wolę człowieka. Świat „na siłę” wdziera się; pragnie otrzymać tylko sobie złożony hołd. Walka duchowa polega na tym, że w samotności serca dokonuje się „dramat wyboru”. Przychodzi pokusa doraźnej ulgi, jaką daje wybór świata. Wielka udręka, gdy człowiek pozostaje przy Bogu.

W tej walce wielkim źródłem mocy staje się spoglądanie na Krzyż. Zjednoczenie z Jezusem na Krzyżu daje siłę, aby się nie złamać. Przeżywany ból jednoczenia się z Bogiem i człowiekiem prowadzi do smakowania radości z Bożego zwycięstwa. Odsłania się piękny blask chwały Ukrzyżowanego, który przychodzi jako Zmartwychwstały. Nawet, gdy jest bardzo ciężko, tym bardziej trzeba walczyć.

Coraz pełniej dostrzegam zaproszenie do podejmowania tej wewnętrznej walki. Pragnę powiedzieć całym sobą Jezusowi, że jedyny sens mego życia dostrzegam w wiecznym zjednoczeniu z Nim. Niech moja krew łączy się ze Świętą Krwią Chrystusa. Niech moje ciało jednoczy się ze Świętym Ciałem Chrystusa. Niech moje słowo zespala się ze Świętym Słowem Chrystusa. Wierzę, że rozdzierające cierpienie, mocą Boga, przemieni się w Szczęście Wiecznego Zjednoczenia.

Panie prowadź, abym poprzez pustynny ścisk życiowych zmagań, odnalazł Chwałę Ciebie Ukrzyżowanego…

19 października 2013 (Łk 12, 8-12)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1148 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Czytania na Święto    +

Czytania na Uroczystość    +