Słowo na 2 grudnia 2020. Roraty i msza na żywo, Ewangelia i komentarz.
2 grudnia 2020, Środa
Środa I tygodnia Adwentu, Rok B, I
Poniżej znajdziesz:
- Ewangelia z dzisiejszej liturgii
- Komentarz do Słowa Bożego w kilku wersjach do wyboru:
- Zielone Pastwisko – komentarz franciszkański i błogosławieństwo
- Zoom do Ewangelii – mini komentarz o. Remiego Recława SJ
- Homilia Arcybiskupa Grzegorza Rysia
- Rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”
- Msza Święta na żywo w kilku odsłonach do wyboru:
- Roraty w Sanktuarium – 7:00
- Msza z Abp Rysiem – 7:30
- Msza z różańcem w Sanktuarium – 17:30
Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂
↑ Ewangelia (Mt 15, 29-37)
Jezus ociera łzy i daje cudowny pokarm
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus przyszedł nad Jezioro Galilejskie. Wszedł na górę i tam siedział. I przyszły do Niego wielkie tłumy, mając z sobą chromych, ułomnych, niewidomych, niemych i wielu innych, i położyli ich u Jego nóg, a On ich uzdrowił. Tłumy zdumiewały się, widząc, że niemi mówią, ułomni są zdrowi, chromi chodzą, niewidomi widzą. I wielbiły Boga Izraela.
Lecz Jezus przywołał swoich uczniów i rzekł: «Żal Mi tego tłumu! Już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. Nie chcę ich puścić zgłodniałych, żeby ktoś nie zasłabł w drodze». Na to rzekli Mu uczniowie: «Skąd tu, na pustkowiu, weźmiemy tyle chleba, żeby nakarmić tak wielki tłum?» Jezus zapytał ich: «Ile macie chlebów?». Odpowiedzieli: «Siedem i parę rybek». A gdy polecił tłumowi usiąść na ziemi, wziął siedem chlebów i ryby i odmówiwszy dziękczynienie, połamał, dawał uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do syta, a pozostałych ułomków zebrano jeszcze siedem pełnych koszów.
Oto Słowo Pańskie.
↑ Zielone Pastwisko
Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).
Żródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.
↑ Zoom
Od poniedziałku do piątku o 5:00 rano pojawia się króciutki komentarz do dzisiejszej Ewangelii o. Remigiusza Recława SJ (wcześniej widoczny jest najbardziej aktualny odcinek):
2 grudnia 2020
Źródło: Mocni w Duchu
Video nie działa? Sprawdź tutaj.
↑ Homilia Arcybiskupa Rysia
Poniżej (koło południa) pojawia się aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa (przed jej publikacją widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
Homilii można wysłuchać wcześniej w ramach transmisji mszy świętej (od 7:30) – kliknij tutaj
Żródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.
↑ Komentarz z Pustelni
Komentarz z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii z liturgii drugiej mszy. Polecam szczególnie w dniach strapienia lub osamotnienia a tym bardziej profilaktycznie 🙂
Pragnienia i prezenty
„Zakupy świąteczne i prezenty”. „Przekierowanie pragnień”. Te dwa zjawiska mają ze sobą wiele wspólnego. W głębi duszy najbardziej pragniemy Boga. Niestety, nasze pragnienia mogą być przesterowane tak, że „coś” doczesnego stanie się „boskie”, najważniejsze. W tym kontekście Adwent, to czas wielkiej walki duchowej. Orszaki piekielne usiłują dać jak najwięcej „atrakcyjno-wesołych podróbek”, które mają na celu zneutralizować zbliżające się „zagrożenie” w postaci „oryginału Radości Bożego Narodzenia”.
W naszych „realiach adwentowych” bardzo popularnym zastępnikiem są wielorakie zakupy związane z czasem „Wesołych Świąt”. Często znika nawet określenie „Boże Narodzenie”, aby usunąć „niebezpieczne skojarzenia”, pod płaszczykiem tolerancji. W rezultacie nawet przez wielu chrześcijan Adwent zostaje zdefiniowany jako: „Czas świątecznych zakupów i radosnego oczekiwania na miłe prezenty”. Oto „praktyczna definicja” „handlowej logiki adwentowej”. Im bliżej świąt, tym Pan Jezus coraz bardziej znika z „horyzontu spraw poważnych”. Świąteczne zakupy i prezenty skutecznie dają wielu duszyczkom pozorne zaspokojenie pragnień. W rezultacie Boże Dziecię przestaje być oczekiwane i finałem Adwentu są „Wesołe Święta”, już bez Bożego Narodzenia…
Odpowiedzią na „konsumpcyjny pęd” jest inna skrajna tendencja. Tym razem zwłaszcza kupowanie prezentów zostaje poddane krytyce totalnej. Wedle tej „pobożnej koncepcji”, autentyczny chrześcijanin powinien myśleć o duchowych prawdach, a nie zajmować się takimi błahostkami, jak świąteczne zakupy lub prezenty. Wszak Adwent i Boże Narodzenie to „uczta duchowa”. „Cielesna przekąska” w postaci „pogańskich zakupów i prezentów” staje się powodem załamywania rąk. Choć taka argumentacja wygląda pobożnie, to jednak jest duchowo błędna i antropologicznie niebezpieczna. Dlaczego?
Kupowanie nie jest czymś złym. Zakupy jako rzeczy stworzone same w sobie są dobre; mogą nawet pomóc w przyjęciu Bożego Dziecięcia. Istotą diabelskiej zasadzki w Adwencie jest to, że zwłaszcza prezenty zostają potraktowane jako najważniejsze.
Świetny drogowskaz odnośnie kwestii „materialno-świątecznych” znajdujemy w postawie samego Jezusa. Pewnego razu Mistrz nauczał lud i dokonał wielu uzdrowień. W ten sposób starał się wyjaśnić, że to właśnie On jest obiecanym Zbawicielem. Nie ograniczył się jednak do zaspokojenia duchowych pragnień swych słuchaczy. Z realistyczną troską stwierdził: „nie mają co jeść. Nie chcę ich puścić zgłodniałych” (por. Mt 15, 29-37). Dlatego wziął siedem chlebów, przyniesionych przez uczniów, i dokonał cudownego rozmnożenia. W rezultacie, dzięki Jezusowi tłum doświadczył także zaspokojenia cielesnego głodu. Te kilka chlebów miało strategiczne znaczenie. To było malutkie dobro, ale z jego pomocą Jezus dokonał wielkiego dobra. Co więcej, „fizyczny chleb” stał się środkiem do uwielbienia Jezusa, Boga i Człowieka.
Oto cenna intuicja. Świąteczne zakupy i prezenty warto potraktować jak owe „siedem chlebów” przyniesionych Jezusowi. Z jednej strony są ważne, bez nich nie będzie „cudu rozmnożenia”. Z drugiej strony nie mogą być celem ostatecznym, bo wtedy okażą się tylko iluzją zaspokojenia wobec „tłumu potrzeb i pragnień”. Dla ucznia Jezusa świąteczny prezent ma status środka, który powinien pomóc w przyjęciu Bożego Narodzenia. Jeśli np. dziecko dostanie skromny prezent i zarazem otrzyma piękne wyjaśnienie, że ten dar jest możliwy dzięki Jezusowi (ewentualnie poprzez św. Mikołaja), to mamy sytuację prawdziwie optymalną. Przede wszystkim, sięgamy wtedy do źródeł; wszak „cały świąteczny ruch” ma miejsce dzięki narodzeniu się Bożej Dzieciny w Betlejem! Idąc dalej, „Jezus bez prezentu” będzie dla dziecka smutnym abstraktem. „Prezent bez Jezusa” będzie pogaństwem, z całym szacunkiem dla pogan. „Jezus z prezentem” najlepiej odzwierciedla „ewangeliczną logikę cudu rozmnożenia”. Dzięki zdrowej chrześcijańskiej interpretacji natury prezentu, obdarowany całym sobą będzie mógł doświadczyć Jezusa jako Dobrego Zbawiciela. Poprzez „chlebki prezentu” każdy obdarowany łatwiej „poczuje” prawdę, że Jezus jest Bogiem i Człowiekiem, który troszczy się zarówno o potrzeby duchowe, jak i cielesne człowieka.
3 grudnia 2014 (Mt 15, 29-37)
Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.
Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.
↑ Transmisje mszy świętych
↑ Roraty w Sanktuarium online
Poniżej poranne Roraty transmitowane na żywo o godzinie 7:00 z Sanktuarium Jezuitów w Łodzi.
Środa, 2 grudnia 2020, na żywo o godzinie 7:00.
Źródło: Mocni w Duchu Dzieciom
Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.
↑ Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem
Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej Mszy Świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem.
(pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
Środa, 2 grudnia 2020, na żywo o godzinie 7:30.
2 grudnia 2020 godz. 7:30
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.
↑ Msza święta i różaniec w Sanktuarium
Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
Mszę poprzedza różaniec o 17:30.
Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.
Środa, 2 grudnia 2020, godzina 17:30 i 18:00.
o. R. Recław SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tutaj.
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl