4 lipca 2024. Słowo na czwartek 13 tygodnia zwykłego w roku II. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
4 lipca 2024, Czwartek
Czwartek XIII tygodnia zwykłego (rok II) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na czwartek 13 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny II)
1. czytanie (Am 7, 10-17)
Idź, prorokuj do narodu mego
Czytanie z Księgi proroka Amosa
Amazjasz, kapłan z Betel, posłał do Jeroboama, króla izraelskiego, aby mu powiedzieć: «Spiskuje przeciw tobie Amos pośród domu Izraela. Nie może ziemia znieść wszystkich słów jego, gdyż tak rzekł Amos: Od miecza umrze Jeroboam i Izrael będzie uprowadzony ze swojej ziemi».
I rzekł Amazjasz do Amosa: «„Widzący”, idź sobie, uciekaj do ziemi Judy! I tam jedz chleb, i tam prorokuj! A w Betel więcej nie prorokuj, bo jest ono królewską świątynią i królewską budowlą».
I odpowiedział Amos Amazjaszowi: «Nie jestem ja prorokiem ani nie jestem synem proroków, gdyż jestem pasterzem i tym, który nacina sykomory. Od trzody bowiem wziął mnie Pan i rzekł do mnie Pan: „Idź, prorokuj do narodu mego, izraelskiego!”
A teraz słuchaj słowa Pańskiego! Ty mówiłeś: Nie prorokuj przeciwko Izraelowi ani nie przepowiadaj przeciwko domowi Izaaka! Dlatego tak rzekł Pan: „Żona twoja w mieście będzie nierządnicą. Synowie zaś i córki twoje od miecza poginą. Ziemię twoją sznurem podzielą. Ty umrzesz na ziemi nieczystej, a Izrael zostanie ze swej ziemi uprowadzony”».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 19 (18), 8-9. 10-11 (R.: por. 10b))
Prawe i słuszne wszystkie sądy Pańskie
Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę, *
świadectwo Pana jest pewne, nierozważnego uczy mądrości.
Jego słuszne nakazy radują serce, *
jaśnieje przykazanie Pana i olśniewa oczy.
Prawe i słuszne wszystkie sądy Pańskie
Bojaźń Pana jest szczera i trwa na wieki, *
sądy Pana prawdziwe, wszystkie razem słuszne.
Cenniejsze nad złoto, nad złoto najczystsze, *
słodsze od miodu płynącego z plastra.
Prawe i słuszne wszystkie sądy Pańskie
Aklamacja (Por. 2 Kor 5, 19)
Alleluja, alleluja, alleluja
W Chrystusie Bóg pojednał świat z sobą,
nam zaś przekazał słowo jednania.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 9, 1-8)
Jezus uzdrawia paralityka i odpuszcza mu grzechy
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus wsiadł do łodzi, przeprawił się z powrotem i przyszedł do swego miasta. A oto przynieśli Mu paralityka, leżącego na łożu. Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy».
Na to pomyśleli sobie niektórzy z uczonych w Piśmie: On bluźni.
A Jezus, znając ich myśli, rzekł: «Dlaczego złe myśli nurtują w waszych sercach? Cóż bowiem łatwiej jest powiedzieć: „Odpuszczone są ci twoje grzechy”, czy też powiedzieć: „Wstań i chodź!” Otóż żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów» – rzekł do paralityka: «Wstań, weź swoje łoże i idź do swego domu!»
On wstał i poszedł do domu.
A tłumy ogarnął lęk na ten widok, i wielbiły Boga, który takiej mocy udzielił ludziom.
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (13 czwartek zwykły, rok liturgiczny B I)
Sakrament pokuty
Sakrament pokuty, to wielki dar Bożego Miłosierdzia. Przychodzimy z grzechami i poprzez rozgrzeszenie zło zostaje unicestwione. Możemy odejść z nowymi siłami duchowymi. Dokonuje się nawet umocnienie psychiczne i fizyczne.
Niestety, po grzechu pierworodnym człowiek ma tendencję do wybierania zła. Skutki kolejnych negatywnych wyborów ulegają zsumowaniu. Dusza doświadcza wówczas coraz większego obciążenia. W miarę upływu czasu pojawia się poczucie wzrastania wewnętrznego ciężaru. Na myśl przychodzi obraz człowieka, który niesie na plecach worek, do którego co rusz dokładane są kolejne kamienie. Radość z życia zmniejsza się i w jej miejsce pojawia się smutek. Dlatego św. Franciszek, gdy widział poważnie zasmuconego brata, dyskretnie szeptał mu do ucha, aby skorzystał z sakramentu pokuty.
Dzięki rozgrzeszeniu człowiek zostaje uwolniony od grzechu. To przywraca poczucie duchowej lekkości i przejrzystości oraz wewnętrznej siły. Sprawy, które zaczęły sprawiać wrażenie bycia poza zasięgiem możliwości, znów stają się wykonalne. To swoiste prawo umocnienia dotyczy różnych obszarów życia. Szczególnie jednak wzmocnieniu ulega modlitwa. Dobrym przykładem jest odmawianie psalmodii. Gdy grzech coraz bardziej obciąża, usta wprawdzie wymawiają piękne słowa, ale serce stopniowo oddala się od Boga. W takiej sytuacji samo pragnienie poprawy nie wystarczy, gdyż brakuje potrzebnych sił duchowych. Podobnie jak z samochodem, w którego baku nie ma już paliwa. Najlepsza decyzja, aby dobrze jechać na nic się zda, jeśli brak paliwa nie zostanie uzupełniony. Sakrament pokuty pozwala na przyjęcie nowej Bożej energii. Dzięki temu modlitwa psalmodią (i każda inna) na nowo staje się spotkaniem z Panem, w którym serce podąża śladem pięknych słów. Człowiek zaczyna szczerze wyrażać się poprzez słowo. Nie jest już „obok” recytowanych ustami słów.
Aby sakrament pokuty by owocny, trzeba szczerze wypowiedzieć wszystkie grzechy, nic nie ukrywając. Najważniejsze, aby dokładnie odsłonić to, co spontanicznie „ucieka w kąt”, aby bezpiecznie skryć się przed wstydliwym ujawnieniem. Zachodzi tu swoiste prawo odwrotnej proporcjonalności. Im bardziej chcemy coś ukryć, to znak, że tym bardziej powinniśmy o tym powiedzieć. Chodzi o odkrycie tych miejsc, gdzie najbardziej daje o sobie znać poczucie wstydu i zakłopotanie w stylu „co sobie ksiądz pomyśli”.
Oczywiście powodem spowiedzi nie jest poinformowanie Pana Boga o swoich grzechach. Prawdę mówiąc, Bóg doskonale lepiej wie, co robimy, niż my sami. Gdyby celem było przekazanie informacji, sakrament pojednania nie miałby żadnej racji bytu. Bóg wszystko wie, zanim cokolwiek odsłonimy odnośnie swego wnętrza. Bóg jest nieskończonym Miłosierdziem, ale zarazem respektuje wolność sumienia i na siłę „nie wchodzi z butami” do naszej duszy. Czeka na zaproszenie i wyraźny znak z naszej strony, że pragniemy przyjąć w siebie uzdrawiające promienie Miłosierdzia.
Sakrament pokuty jest właśnie taką szczególną formą zaproszenia Bożego Miłosierdzia do całokształtu swego życia. Wypowiadane poprzez słowa grzechy, to konkretne otwieranie okien w poszczególnych pokojach mieszkania naszej duszy. Dzięki temu słoneczne promienie Bożego Miłosierdzia mogą wniknąć i rozświetlić kolejne obszary wnętrza. Dlatego im szczerzej o wszystkim powiem, tym bardziej doświadczę wewnętrznego światła i uzdrowienia. Bóg wie od początku, gdzie grzeszę. Może jednak przyjść z darem unicestwienia grzechu dopiero wtedy, gdy go pokornie wyznam. Gdy konkretnie odsłonię poprzez słowo chore miejsce mojej duszy, Jezus Miłosierny zawsze z radością przyjdzie, ofiarowując uzdrowienie i uwolnienie od zła. Nieskończona Miłość spala grzech wyrażony i odsłonięty poprzez słowo.
Oto niewysłowiona tajemnica Bożego Miłosierdzia. Znakiem dobrze przeżytego sakramentu jest wdzięczność serca wobec Jezusa Miłosiernego. Serce doznaje radości, że wolne i lekkie może wyruszyć w kolejny etap życia. Rozbłyska nowy strumień wewnętrznego światła. Cud odrodzonej miłości dzięki Nieskończonej Miłości…
2 lipca 2015 (Mt 9, 1-8)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1405 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie01
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka