17 lipca 2024. Słowo na środę 15 tygodnia zwykłego w roku II. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
17 lipca 2024, Środa
Środa XV tygodnia zwykłego (rok II) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
święci pustelnicy dziś wspominani: św. Aleksy, wyznawca
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na środę 15 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny II)
1. czytanie (Iz 10, 5-7. 13-16)
Asyria biczem Bożym
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Tak mówi Pan:
«Biada Asyrii, rózdze mego gniewu i biczowi mocy mej zapalczywości! Posyłam ją przeciw narodowi bezbożnemu, przykazuję jej, aby lud, na który się zawziąłem, ograbiła i złupiła doszczętnie, by rzuciła go na zdeptanie, jak błoto na ulicach. Lecz ona nie tak będzie mniemała i serce jej nie tak będzie rozumiało, bo w jej umyśle plan zniszczenia i wycięcia w pień narodów bez liku».
Powiedział bowiem: «Działałem siłą mej ręki i własnym sprytem, bo jestem rozumny. Przesunąłem granice narodów i rozgrabiłem ich skarby, a mieszkańców powaliłem, jak mocarz. Ręka moja odkryła jakby gniazdo bogactwa narodów. A jak zbierają porzucone jajka, tak ja zagarnąłem całą ziemię; i nie było nikogo, kto by zatrzepotał skrzydłem, nikt nie otworzył dzioba, nikt nie pisnął».
Czy się pyszni siekiera wobec drwala? Czy się wynosi piła ponad tracza? Jak gdyby bicz chciał wywijać tym, który go unosi, i jak gdyby pręt chciał podnosić tego, który nie jest z drewna.
Przeto Pan, Bóg Zastępów, ześle wycieńczenie na jego tuszę. Mimo świetnego wyglądu trawić go będzie gorączka, jakby zapłonął ogień.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 94 (93), 5-6. 7-8. 9-10. 14-15 (R.: por. 14a))
Pan nie odrzuca ludu wybranego
Depczą Twój lud, Panie, *
uciskają Twoje dziedzictwo,
mordują wdowę i przybysza, *
zabijają sieroty.
Pan nie odrzuca ludu wybranego
Mówią: «Pan tego nie widzi, *
nie dostrzega tego Bóg Jakuba».
Pomnijcie na to, głupcy w narodzie, *
kiedy zmądrzejecie bezrozumni?
Pan nie odrzuca ludu wybranego
Czy nie usłyszy Ten, który wszczepił ucho, *
Ten, który stworzył oko, nie zobaczy?
Czy Ten, co napomina ludy, nie będzie ich karał? *
Ten, który ludzi uczy mądrości?
Pan nie odrzuca ludu wybranego
Pan nie odpycha swojego ludu *
i nie porzuca swojego dziedzictwa.
Sąd się zwróci ku sprawiedliwości, *
pójdą za nią wszyscy ludzie prawego serca.
Pan nie odrzuca ludu wybranego
Aklamacja (Por. Mt 11, 25)
Alleluja, alleluja, alleluja
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 11, 25-27)
Tajemnice królestwa objawione prostaczkom
Słowa Ewangelii według Świętego Marteusza:
W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (15 środa zwykła, rok liturgiczny A II)
Pokój serca prostaczka
Pytanie… wymagające głębokiej refleksji. Chodzi o sytuacje, gdy droga wiary trwa od pewnego czasu i pojawia się wrażenie, że już wiele spraw zostało uporządkowanych i właściwie ułożonych. Jak to możliwe, że szczerze podejmowane modlitwy niejednokrotnie nie owocują w postaci nieboskłonu, ale raczej rzeczywistością staje się ogrom czarnych chmur, które nadciągają z mocą, poganiane przez silny wiatr. Szukając odpowiedzi, warto uświadomić sobie trzy etapy w procesie pogłębiania relacji z Jezusem.
W pierwszym etapie, wnętrze wierzącego rzeczywiście zaczyna wypełniać pewien pokój i wiele typowo pogańskich zachowań zanika. Pułapka polega na tym, że mimowolnie powstaje kuszące przekonanie, że już pozostało jedynie swoiste doszlifowywanie uzyskanego diamentu wiary. Ale przecież nie można zapomnieć, że Bóg jest Nieskończony i w konsekwencji przed człowiekiem wciąż pozostaje nieskończony horyzont przebóstwienia życia. Kilka fundamentalnych spraw może rzeczywiście zostało uporządkowanych, ale z pewnością pozostaje jeszcze wiele obszarów do przemiany. Zarazem istnieje ciekawe zjawisko, że w najgłębszych warstwach fundamentu wciąż istnieje niebezpieczeństwo erozji. Te negatywne zjawiska sprowadzają się do różnych form zniewolenia. Człowiek myśli, że Bóg jest już na trwałe najważniejszy. Ale wcale tak nie jest. Właściwie każdy dzień staje się czasem przezwyciężania starych lub nowych zniewalających macek.
I tu właśnie Miłosierny Bóg dopuszcza zaistnienie drugiego etapu „burzowych zmagań”. Chodzi o ujawnienie bolesnej choroby i podjęcie stosownej terapii. Sprawa dotyczy ukrytego wcześniej zniewolenia. Gdy chcemy je usunąć pokój pryska i zaczyna się zawierucha. Wyraziście obrazuje to stan człowieka zniewolonego przez narkotyk. Gdy odpowiednia dawka została zażyta, wtedy wszystko jest w porządku. Nawet samopoczucie jest dużo lepsze niż u innych ludzi. W miarę jak środek przestaje działać, stan się pogarsza. Kolejna działka rozwiązuje problem i znów na pewien czas zewnętrznie jest spokój. Ale ten pokój jest przecież jedną wielką iluzją. Wyraźnie to widać, gdy nastąpi próba odstawienia kolejnej porcji narkotyku. Ból zaczyna intensywnie się nasilać. Wcześniejszy radosny pokój przeobraża się w koszmarny niepokój i wręcz fizyczny ból. Powstaje dramatyczny wybór: wrócić do dawnego dobrze znanego „pokoju” czy podjąć drogę ku „nowemu pokojowi”.
W tym wyborze tkwi sedno drugiego etapu. Stąd burza, która przecież już w samej przyrodzie jest rezultatem ścierania się różnych prądów atmosferycznych powietrza. Narkotyk dosłownie rozumiany jest szalenie niebezpieczny, gdyż zabija nawet fizycznie. Ale różne „narkotyczne uzależnienia” w sensie przenośnym mogą być dla ducha znacznie bardziej niebezpieczne. Pozostają bowiem w dyskretnym ukryciu. Dadzą o sobie znać, gdy ich braknie z konieczności lub z własnego wyboru. Takim narkotykiem może być przyjemność jedzenia, sprawowanie władzy, robienie zakupów, oglądanie telewizji itd. W rzeczywistości rzeczy te są ważniejsze od Boga.
W tym egzystencjalnym momencie pojawia się szansa przejścia do trzeciego etapu. Zarazem bezcenną wartością okazuje się wszystko to, co dotąd zostało wypracowane na drodze do Boga. Cała istniejąca wcześniejsza wiara i aktualny wybór zgodnie z Ewangelią pozwalają na zrobienie kolejnych kroków w dobrą stronę. W sercu na nowo zamieszkuje pokój. Obecnie jest to prawdziwy pokój Chrystusowy, a nie iluzoryczny pokój oparty na danej rzeczy. Nie znaczy to, że dana rzecz musi znikać. Jeśli jest sama w sobie dobra, jak najbardziej może lub nawet powinna pozostać (to nie dotyczy oczywiście w żadnym stopniu narkotyku dosłownie rozumianego). Obecnie ta rzecz już nie zniewala, gdyż Chrystus zajmuje pierwsze miejsce i udziela swego pokoju. Duchu Święty prowadź ku coraz wierniejszemu wypełnianiu Woli Ojca we wszystkich obszarach życia.
16 lipca 2014 (Mt 11, 25-27)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1418 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka