5 października 2024. Słowo na sobotę 26 tygodnia zwykłego w roku II. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia kard. Rysia
5 października 2024, Sobota
Sobota XXVI tygodnia zwykłego (rok II) – pierwsza sobota miesiąca, wspomnienie świętej Faustyny Kowalskiej, dziewicy (w Łodzi: Uroczystość) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia kard. Rysia
Czytania +
Czytania na sobotę 26 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny II)
1. czytanie (Hi 42, 1-3. 5-6. 12-17)
Bóg błogosławi skruszonemu Hiobowi
Czytanie z Księgi Hioba
Hiob odpowiedział Panu: «Wiem, że Ty wszystko możesz, co zamyślasz, potrafisz uczynić. Kto przysłoni plan nierozumnie? O rzeczach wzniosłych mówiłem. To zbyt cudowne. Ja nie rozumiem. Dotąd Cię znałem ze słyszenia, teraz ujrzało Cię moje oko, dlatego odwołuję, co powiedziałem, kajam się w prochu i w popiele».
Potem Pan błogosławił Hiobowi, tak że miał czternaście tysięcy owiec, sześć tysięcy wielbłądów, tysiąc jarzm wołów i tysiąc oślic. Miał jeszcze siedmiu synów i trzy córki. Pierwszą nazwał Gołębicą, drugą – Kasją, a trzecią – Rogiem-z-kremem-do-powiek. Nie było w całym kraju kobiet tak pięknych jak córki Hioba. Dał im też ojciec dziedzictwo między braćmi.
I żył jeszcze Hiob sto czterdzieści lat, i widział swych synów i wnuków – cztery pokolenia. Umarł Hiob stary i w pełni dni.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 119 (118), 66 i 71. 75 i 91. 125 i 130 (R.: por. 135a))
Okaż swym sługom pogodne oblicze
Naucz mnie trafnego sądu i umiejętności, *
bo ufam Twoim przykazaniom.
Dobrze to dla mnie, że mnie poniżyłeś, *
bym się nauczył Twoich ustaw.
Okaż swym sługom pogodne oblicze
Wiem, Panie, że sprawiedliwe są Twoje wyroki, *
że dotknąłeś mnie słusznie.
Wszystko trwa do dzisiaj według Twych wyroków, *
bo wszelkie rzeczy Ci służą.
Okaż swym sługom pogodne oblicze
Jestem Twoim sługą, daj, abym zrozumiał *
i poznał Twoje napomnienia.
Poznanie Twoich słów oświeca *
i naucza niedoświadczonych.
Okaż swym sługom pogodne oblicze
Aklamacja (Por. Mt 11, 25)
Alleluja, alleluja, alleluja
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Łk 10, 17-24)
Przywileje uczniów
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
Wróciło siedemdziesięciu dwóch z radością, mówiąc: «Panie, przez wzgląd na Twoje imię nawet złe duchy nam się poddają».
Wtedy rzekł do nich: «Widziałem Szatana, który spadł z nieba jak błyskawica. Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednakże nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie».
W tej to chwili rozradował się Jezus w Duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić».
Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (5 października, Wspomnienie świętej Faustyny, 26 sobota zwykła, rok liturgiczny C I)
Miłosierdzie zawsze większe od grzechu!
„Nędza grzechu i nieskończone Boże Miłosierdzie” oto bardzo konkretny dialog, który jest w stanie rozświetlić nawet największe ciemności. Tę prawdę o zwycięstwie Miłosierdzia Bożego nad ludzkim grzechem przekazuje nam patronka dzisiejszego dnia, czyli św. Faustyna Kowalska (1905-1938).
Była bardzo ubogą dziewczyną, gdy wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Wcześniej wiele innych furt zakonnych pozostało dla niej zamkniętych, gdyż niezbyt zachwycająco się prezentowała, będąc jedynie biedną, niewyszkoloną wieśniaczką. W Zgromadzeniu pozostawała siostrą tzw. „drugiego chóru”, co łączyło się zasadniczo z pracami o charakterze fizycznym, mniej „prestiżowymi” w kategoriach tego świata. Dla siostry Faustyny nie stanowiło to żadnej trudności, a wręcz cieszyła się, że może prowadzić życie ubogie i ukryte na wzór Jezusa Chrystusa. Podjęła drogę wiary, która wyrażała się w nieustannym przebywaniu z Panem poprzez modlitwę i ofiarę. W ukryciu przeżywała autentyczną, nieustannie pogłębiającą się więź Miłości ze swym Oblubieńcem. W ten sposób otworzyła swe serce na prawdę Miłosierdzia, którą Bóg zapragnął poprzez nią na nowo przekazać całemu światu. Doświadczyła błogosławieństwa, jakie spotyka ewangelicznych prostaczków: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś prostaczkom” (Łk 10, 21).
Tak, to niesamowita historia! W swoim czasie uboga kobieta, nie fascynująca żadnymi wielkimi inicjatywami ewangelizacyjnymi lub charytatywnymi. Jedynie zwykła praca ogrodniczki, kucharki czy też furtianki (gdy na skutek choroby miała już niewiele sił fizycznych). Ostatnio czytałem o św. Wincentym a Paulo, który realizował taki ogrom dzieł miłosierdzia, że cała Francja opowiadała o tym niezwykłym świętym. Nic z tych rzeczy w przypadku św. Faustyny. Raczej spotykała się z raniącymi uwagami. „Nie chce ci się pracować”, „wydziwiasz”, słyszała od niektórych sióstr, gdy ciężka choroba coraz bardziej ograniczała siły fizyczne.
Po dziesiątkach lat, ta niepozorna siostra zakonna znana jest teraz na całym świecie jako wielka Apostołka i „Sekretarka” Bożego Miłosierdzia. Oczywiście nie chodzi tu o światową sławę, ale o fakt, że poprzez heroiczne zjednoczenie z Jezusem Chrystusem stała się „kanałem łaski”, poprzez który Miłosierdzie Boże może z wielką mocą i obfitością rozlewać się na cały świat. Jestem jedną z kropelek oceanu tych, którzy poprzez św. Faustynę mogą odnajdywać głęboką Nadzieję życia, pomimo doświadczanej nędzy grzechu.
„Dzienniczek: Miłosierdzie w duszy mojej” bez cienia przesady jest prawdziwie życiowym drogowskazem. Tak! Jestem nędznym grzesznikiem, ale na szczęście Miłosierdzie Boże jest nieskończenie większe nawet od najpotężniejszych grzechów. Wciąż nadciąga korowód wielorakich pokus, które znajdują jednak „święty mur obronny” w postaci pokornych i zarazem potężnych słów „Jezu ufam Tobie”. Szatan za wszelką cenę chce usidlić swymi zniewalającymi mackami, unieszczęśliwić i zepchnąć do wiecznego piekła. Wobec tego bezpardonowego ataku „Koronka do Miłosierdzia Bożego” i obraz Jezusa Miłosiernego stają się niczym oliwa, która wylana na wzburzone fale ucisza i daje pokój. Jan Paweł II w homilii w dniu kanonizacji Faustyny, przypomniał jej bezcenne zdanie: „Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego”.
Tak! Jestem wdzięczny tej Miłosiernej Świętej, że pomaga odkrywać tajemnicę życia ukrytego i tajemnicę Miłosierdzia Bożego. Ta pomoc jest teraz bezcenna na pustelniczej drodze do Nieba. Pozostawione pisma, świadectwo życia i przyjacielska obecność w ramach obcowania świętych utwierdzają mnie delikatnie i jednocześnie „ze stalowo-bezkompromisową mocą” w powołaniu kapłańskim i pustelniczym.
Siostra Faustyna oddawała cześć Miłosierdziu Bożemu za wstawiennictwem Matki Bożej Miłosierdzia. Czerpiąc z bezcennego wstawiennictwa Maryi i św. Faustyny, wołajmy odważnie: „Jezu ufam Tobie!”…
5 października 2013 (Łk 10, 17-24)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1498 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zoom Mocnych w Duchu
Modlitwa z o. Józefem Kozłowskim
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia do Ewangelii (Mt 11, 25-30) z obchodzonej w Łodzi uroczystości świętej Faustyny Kowalskiej, dziewicy, głównej patronki miasta. (Tu: przemówienie papieża Franciszka, wspomniane w homilii kard. Rysia).
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Czytania na Uroczystość +
Czytania na Uroczystość świętej Faustyny Kowalskiej, głównej patronki miasta Łodzi
1. czytanie (Oz 2, 16b. 17b. 21-22)
Poślubię cię sobie na wieki
Czytanie z Księgi Proroka Ozeasza
Tak mówi Pan:
«Wyprowadzę oblubienicę na pustynię i przemówię do jej serca. I tam odpowie Mi jak w dniu, w którym wychodziła z ziemi egipskiej.
I poślubię cię sobie na wieki, poślubię przez sprawiedliwość i prawo, przez miłość i miłosierdzie. Poślubię cię sobie przez wierność, a poznasz Pana».
Oto Słowo Boże
Psalm (103 (102), 1b-2. 3-4. 8-9. 11-12
(R.: por. 8a))
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia
Błogosław, duszo moja, Pana, *
i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego.
Błogosław, duszo moja, Pana *
i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach.
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia
On odpuszcza wszystkie twoje winy *
i leczy wszystkie choroby.
On twoje życie ratuje od zguby, *
obdarza cię łaską i zmiłowaniem.
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia
Miłosierny jest Pan i łaskawy, *
nieskory do gniewu i bardzo cierpliwy.
Nie zapamiętuje się w sporze, *
nie płonie gniewem na wieki.
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia
Bo jak wysoko niebo wznosi się nad ziemią, *
tak wielka jest łaska Pana dla Jego czcicieli.
Jak odległy jest wschód od zachodu, *
tak daleko odsuwa od nas nasze winy.
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia
2. czytanie (Ef 3, 14-19)
Miłość Chrystusa przewyższa wszelką wiedzę
Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Efezjan
Bracia:
Zginam kolana moje przed Ojcem, od którego bierze nazwę wszelki ród na niebie i na ziemi, aby według bogactwa swej chwały sprawił w was przez Ducha swego, by potężnie wzmocnił się wewnętrzny człowiek. Niech Chrystus zamieszka przez wiarę w waszych sercach; abyście w miłości zakorzenieni i ugruntowani, wraz ze wszystkimi świętymi zdołali ogarnąć duchem, czym jest Szerokość, Długość, Wysokość i Głębokość, i poznać miłość Chrystusa, przewyższającą wszelką wiedzę, abyście zostali napełnieni całą Pełnią Boga.
Oto Słowo Boże
Albo:
2. czytanie (2 Kor 5, 14-20)
Bóg zlecił nam posługę jednania
Czytanie z Drugiego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia:
Miłość Chrystusa przynagla nas, pomnych na to, że skoro Jeden umarł za wszystkich, to wszyscy pomarli. A właśnie za wszystkich umarł Chrystus po to, aby ci, co żyją, już nie żyli dla siebie, lecz dla Tego, który za nich umarł i zmartwychwstał.
Tak więc i my odtąd już nikogo nie znamy według ciała; a jeśli nawet według ciała poznaliśmy Chrystusa, to już więcej nie znamy Go w ten sposób. Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe. Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas z sobą przez Chrystusa i zlecił nam posługę jednania. Albowiem w Chrystusie Bóg jednał z sobą świat, nie poczytując ludziom ich grzechów, nam zaś przekazując słowo jednania. Tak więc w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień.
W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!
Oto Słowo Boże
Aklamacja (Mt 11, 29ab)
Alleluja, alleluja, alleluja
Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie,
bo jestem cichy i pokornego serca.
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (Mt 11, 25-30)
Tajemnice królestwa objawione prostaczkom
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza
W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić.
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».
Oto Słowo Pańskie