Środa, 1 listopada 2023. Słowo na Uroczystość Wszystkich Świętych. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia kard. Rysia
1 listopada 2023, Środa
Uroczystość Wszystkich Świętych (patron dnia: tu)
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia kard. Rysia
Czytania +
Czytania na Uroczystość Wszystkich Świętych
1. czytanie (Ap 7, 2-4. 9-14)
Triumf wybranych
Czytanie z Apokalipsy świętego Jana Apostoła
Ja, Jan, ujrzałem innego anioła, wstępującego od wschodu słońca, a mającego pieczęć Boga żywego. Zawołał on donośnym głosem do czterech aniołów, którym dano moc wyrządzić szkodę ziemi i morzu: «Nie wyrządzajcie szkody ziemi ni morzu, ni drzewom, aż opieczętujemy czoła sług Boga naszego». I usłyszałem liczbę opieczętowanych: sto czterdzieści cztery tysiące opieczętowanych ze wszystkich pokoleń synów Izraela.
Potem ujrzałem: a oto wielki tłum, którego nie mógł nikt policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: «Zbawienie w Bogu naszym, Zasiadającym na tronie, i w Baranku».
A wszyscy aniołowie stanęli wokół tronu i Starców, i czterech Istot żyjących, i na oblicza swe padli przed tronem, i pokłon oddali Bogu, mówiąc: «Amen. Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i potęga Bogu naszemu na wieki wieków! Amen».
A jeden ze Starców odezwał się do mnie tymi słowami: «Ci przyodziani w białe szaty kim są i skąd przybyli?» I powiedziałem do niego: «Panie, ty wiesz».
I rzekł do mnie: «To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili».
Oto słowo Boże
Psalm (Ps 24 (23), 1b-2. 3-4b. 5-6 (R.: por. 6))
Oto lud wierny, szukający Boga
Do Pana należy ziemia i wszystko, co ją napełnia, *
świat cały i jego mieszkańcy.
Albowiem On go na morzach osadził *
i utwierdził ponad rzekami.
Oto lud wierny, szukający Boga
Kto wstąpi na górę Pana, *
kto stanie w Jego świętym miejscu?
Człowiek rąk nieskalanych i czystego serca, *
którego dusza nie lgnęła do marności.
Oto lud wierny, szukający Boga
On otrzyma błogosławieństwo od Pana *
i zapłatę od Boga, swego Zbawcy.
Oto pokolenie tych, którzy Go szukają, *
którzy szukają oblicza Boga Jakuba.
Oto lud wierny, szukający Boga
2. czytanie (1 J 3, 1-3)
Ujrzymy Boga takim, jakim jest
Czytanie z Pierwszego listu świętego Jana Apostoła
Najmilsi:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi, i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego.
Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest.
Każdy zaś, kto pokłada w Nim tę nadzieję, uświęca się, podobnie jak On jest święty.
Oto słowo Boże
Aklamacja (Mt 11, 28)
Alleluja, alleluja, alleluja
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście,
a Ja was pokrzepię.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 5, 1-12a)
Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył usta i nauczał ich tymi słowami:
«Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (Uroczystość Wszystkich Świętych, rok liturgiczny A II)
Boski Strumień i Święte naczynia
Bóg jest Nieskończonym Strumieniem Miłości. Potrzebujemy jednak ludzkich naczyń, aby móc pobrać jak najwięcej życiodajnej wody z tego uszczęśliwiającego strumienia. Najlepszymi naczyniami są ludzie, których chrześcijanie nazywają świętymi. Dzisiaj właśnie przeżywamy Uroczystość Wszystkich Świętych.
Święci są zwykłymi ludźmi, którzy jednak weszli w niezwykłą relację z Jezusem, Człowiekiem i Bogiem. Swe życie postanowili napełniać Jego uszczęśliwiająca Miłością. Żaden ze świętych nie żył wedle często spotykanej koncepcji: „Sam sobie w życiu radę dam. Sobie zawdzięczam, że jestem mocny, dobry i piękny”. Nic z tych rzeczy. Wręcz przeciwnie. Gdy stawali przed Boskim Strumieniem Miłości, to z rozbrajającą szczerością wołali: „Pragnę. Już nie mogę wytrzymać. Proszę nasyć mnie sobą, bo umieram z pragnienia” (por. Mt 5, 1-12). Święci nie imponowali pysznym bogactwem i sztuczną radością. Byli do bólu szczerzy, wołając w cichości serca: „Jestem ubogi i jest mi smutno. Błagam, wypełnij mnie Skarbem Twej Miłości. Pragnę odczuwać w sobie Twoją uszczęśliwiającą Obecność”. Pomimo swych upadków, ograniczeń i słabości, święci wciąż od nowa próbowali dzielić się Bożym pokojem, który otrzymywali poprzez Boski Strumień Miłości.
Święci byli chętni do pomocy już na ziemi, ale dopiero teraz w Niebie „rozkręcili się na całego”. Doskonale nasyceni Bogiem, bardzo pragną nam teraz pomagać. Są „świętymi naczyniami”, z których pomocą możemy obficie czerpać życiodajną wodę z Bożego Strumienia Miłości. Jezus jest jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem i człowiekiem. Święci, na czele z Maryją, sprawiają, że ta prawda teologiczna może być codziennością naszego życia.
Jestem pewien wielkiego wsparcia świętych na drodze przyjmowania strumienia Bożych łask. Dziś szczególnie pragnę podziękować naszym kochanym „Eremowym Świętym”. Przede wszystkim me serce woła „dziękuję” wobec Maryi, która jest obecna w czcigodnej Ikonie w Kaplicy Eremu. Poprzez tę piękną Ikonę Maryja Brama Niebios cudownie uśmiecha się swym niebiańskim uśmiechem i wciąż od nowa mówi: „Uczyń wszystko, cokolwiek Jezus ci powie”. Wspaniale, że Erem należy do Świętego Królestwa „Portaitissy”. Jakaż niesamowita pomoc i ochrona!
„Dziękuje Wam”, niesamowici muzycy z „Eremowego Kwartetu”. Św. Tereska patrzy mi prosto w oczy ze zdjęcia, które jest w celi, i serdecznie zachęca: „Szukaj prawdy, ale tylko takiej, która jest przeniknięta wonią Miłości!”. Św. Bruno, poprzez figurę u drzwi Eremu, ze swym „subtelnym uśmiechem” przypomina nieustannie o „Chrystusowej dobroci”. Św. Mikołaj, poprzez wizerunek w rozmównicy, cierpliwie wskazuje na życiowy drogowskaz, którym jest „Hymn o Miłości”. Św. Charbel patrzy dobrotliwie z obrazu w celi i niestrudzenie uwrażliwia: „Czuwaj”. Najczęściej jest przedstawiany z zamkniętymi oczami, ale do mnie przywędrował w obrazie z oczami „szeroko otwartymi”. Najwyraźniej Boża Opatrzność uznała, że powinien mieć mnie na oku! Wspaniale!
Pragnę mocno podkreślić, że Maryja i „Eremowy Kwartet” bardzo przeżywają każdy tekst. Po uprzednim konsylium, potem zawsze otrzymuję bezcenną sugestię, co napisać. Niestety mają we mnie za sekretarza bardzo lichego nędznika-pustelnika. Tak więc, co jest dobre w tekstach, to dar Jezusa, podjęty i przekazany przez Maryję, Święty Kwartet, Anioła Stróża, św. Pawła I Eremitę, św. Antoniego Mnicha i wielu innych Świętych. Co jest słabe i lichutkie, to niestety mój wkład, skutek ograniczeń w słuchaniu Pana. Na szczęście, św. Piotr uznał, że trzeba być miłosiernym dla czytelników Eremu cyfrowego. Dlatego obiecał, że każde cierpienie przy czytaniu, na skutek moich nieudolności, zostanie policzone na Sądzie Ostatecznym na poczet części już odbytych ewentualnych cierpień czyśćcowych. Tak więc w tekstach zarówno „blaski pomocy Świętych”, jak i „cienie moich nieudolności” w drodze do Nieba mogą się przydać. Chwała Panu!
Panie Jezu Chryste, bądź uwielbiony jako Święty Świętych. Maryjo Bramo Niebios, Święci Eremowi i Wszyscy Święci, módlcie się za nami!
1 listopada 2014 (Mt 5, 1-12)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1159 dostępny od 21:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka