1 lipca 2024. Słowo na poniedziałek 13 tygodnia zwykłego w roku II. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
1 lipca 2024, Poniedziałek
Poniedziałek XIII tygodnia zwykłego (rok II; u pasjonistów: Święto, u Misjonarzy Krwi Chrystusa: Uroczystość Najdroższej Krwi Jezusa Chrystusa) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
święci pustelnicy dziś wspominani: święty Teobald z Provins, pustelnik
polscy patroni i patronki dnia: błogosławiony Jan Nepomucen Chrzan, prezbiter i męczennik
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na poniedziałek 13 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny II)
1. czytanie (Am 2, 6-10. 13-16)
Sąd nad Izraelem
Czytanie z Księgi proroka Amosa
Tak mówi Pan: «Z powodu trzech występków Izraela i z powodu czterech nie odwrócę tego wyroku, gdyż sprzedają za srebro sprawiedliwego, a ubogiego za parę sandałów; w proch ziemi wdeptują głowy biedaków, i ubogich kierują na bezdroża; ojciec i syn chodzą do tej samej dziewczyny, aby znieważać święte imię moje. Na płaszczach zastawnych wylegują się przy każdym ołtarzu i wino wymuszone grzywną piją w domu swego Boga.
Ja to przed nimi zgładziłem Amorytów, którzy byli wysocy jak cedry, a mocni jak dęby. I zniszczyłem owoc ich z góry, a z dołu korzenie. I Ja to wyprowadziłem was z Egiptu, wiodłem przez pustynię przez lat czterdzieści, byście posiedli ziemię Amorytów.
Oto Ja zmiażdżę was tak, jak miażdży wóz napełniony snopami. Szybkobiegacz nie będzie miał gdzie uciec, mocarz nie okaże swej siły, a bohater nie ocali życia; łucznik się nie ostoi, szybkonogi nie umknie i jeździec na koniu nie ocali życia; nawet najmężniejszy z bohaterów będzie w tym dniu nagi uciekał» – mówi Pan.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 50 (49), 16b-17. 18-19. 20-21. 22-23 (R.: por. 22a))
Zrozumcie prawdę, wy, niepomni Boga
«Czemu wymieniasz moje przykazania *
i na ustach masz moje przymierze?
Ty, co nienawidzisz karności, *
a słowa moje odrzuciłeś za siebie?
Zrozumcie prawdę, wy, niepomni Boga
Ty, widząc złodzieja, razem z nim biegniesz *
i trzymasz z cudzołożnikami.
W złym celu otwierasz usta, *
a język twój knuje podstępy.
Zrozumcie prawdę, wy, niepomni Boga
Zasiadłszy, przemawiasz przeciw bratu, *
znieważasz syna swej matki.
Ty tak postępujesz, a Ja mam milczeć? †
Czy myślisz, że jestem podobny do ciebie? *
Skarcę ciebie i postawię ci to przed oczy.
Zrozumcie prawdę, wy, niepomni Boga
Zrozumcie to, wy, co zapominacie o Bogu, *
abym was nie porwał, i nikt was nie ocali.
Kto składa dziękczynną ofiarę, ten cześć Mi oddaje, *
a tym, którzy postępują uczciwie, ukażę Boże zbawienie».
Zrozumcie prawdę, wy, niepomni Boga
Aklamacja (Por. Ps 95 (94), 8a. 7d)
Alleluja, alleluja, alleluja
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 8, 18-22)
Trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Gdy Jezus zobaczył tłum dokoła siebie, kazał odpłynąć na drugą stronę. A przystąpił pewien uczony w Piśmie i rzekł do Niego: «Nauczycielu, pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz».
Jezus mu odpowiedział: «Lisy mają nory, a ptaki podniebne – gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł położyć».
Ktoś inny spośród uczniów rzekł do Niego: «Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca».
Lecz Jezus mu odpowiedział: «Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych!»
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (13 poniedziałek zwykły, rok liturgiczny A II)
Izolacja czy współobecność?
Spotkałem osobę, która przed wielu laty była świadkiem różnorodnych form mego duszpastersko-akademickiego zaangażowania. Podzieliłem się radością, że prowadzę aktualnie życie jako pustelnik diecezjalny. W odpowiedzi usłyszałem stwierdzenie, że w takim razie teraz „odizolowuję się od ludzi”.
Określenie „izolacja” zwróciło moją szczególną uwagę. Jeszcze głębiej zadałem sobie pytanie: „Czy ja odizolowuję się od ludzi?”. Termin „izolacja” może być różnie rozumiany; w potocznym znaczeniu wskazuje na odseparowanie, stworzenie nieprzekraczalnej bariery. Izolator jest materiałem, który uniemożliwia wszelką komunikację pomiędzy dwiema osobami lub rzeczami. Taką rolę spełnia warstwa izolująca na przewodzie elektrycznym, która tworzy „barierę bezpieczeństwa” pomiędzy płynącym prądem i zewnętrznym otoczeniem. Podobny cel spełnia dobry płaszcz przeciwdeszczowy, który szczelnie oddziela padający deszcz od ubrania pod płaszczem.
Otóż pustelnik nie jest człowiekiem, który w takim sensie odizolowuje się od społeczeństwa. To byłoby radykalnie błędne rozumienie pustelnictwa. Aby lepiej to uchwycić, trzeba rozróżnić istnienie „świata zewnętrznego” i „świata wewnętrznego”. Pierwszy świat oznacza zewnętrzną przestrzeń, w której przebywamy i poruszamy się. Drugi zaś odnosi się do tego, co dzieje się we wnętrzu człowieka oraz do niewidzialnych dla oka relacji międzyludzkich. W kontekście tego rozróżnienia, pustelnik rzeczywiście podejmuje życie na zasadzie odosobnienia. Mieszkam samotnie w oddaleniu od innych. Nie mam spotkań towarzyskich. Spożywam wszystkie posiłki w samotności. To zewnętrzne oddzielenie nie ma jednak na celu stworzenia absolutnej bariery izolującej. Wręcz przeciwnie, głęboki sens zewnętrznego odosobnienia polega m.in. na tym, aby wewnętrznie jeszcze bardziej wejść w duchową wspólnotę z innymi ludźmi. Jak to możliwe?
Otóż dokonuje się to poprzez pełniejsze przylgnięcie do Boga. Zewnętrzna samotność sprzyja temu, że mogę bardziej być i pozostawać z Bogiem; mniej przeszkód. Modlitwa jest zasadniczym środkiem na drodze do tego celu. Bóg jest w sercu każdego człowieka. Tak więc jednocząc się z Bogiem, prawdziwie jednoczę się z drugim człowiekiem. Nie zachodzi więc stan izolacji, ale tak naprawdę dokonuje się jeszcze pełniejsza współobecność. Pustelnik nie jest obojętny na sprawy, które dzieją się w świecie. Odsuwam się od świata po to, aby jeszcze bardziej na zasadzie empatii i serdecznego współczucia powierzać Bogu wszelkie ludzkie cierpienia i radości.
Cisza samotności pomaga w łatwiejszym dostrzeżeniu prawd, które w zabieganym życiu pozostają często zakryte. Dlatego od samych początków chrześcijańskiego eremityzmu w Egipcie, pustelnik był osobą, do której można było przyjść i poradzić się w fundamentalnych dla życia sprawach. Okazywało się, że krótkie pustelnicze zdania były o wiele bardziej przydatne w życiu, niż poglądy wyrażane przez ludzi zanurzonych w wirze świata.
W stan izolacji wchodzi osoba, która na przykład zdecydowaną większość czasu spędza przed telewizorem. Nawet gdy ma wrażenie uczestnictwa w pewnej wspólnocie, w rzeczywistości wciąż pozostaje sama ze sobą. Obrazy na ekranie stwarzają tylko iluzję obecności. Istnieje radykalna różnica pomiędzy Bogiem i telewizorem… Bóg pozwala nawiązywać realny kontakt z drugim człowiekiem poprzez modlitwę. Telewizor nie daje takiej możliwości. Stan izolacji występuje także w wielorakich przypadkach depresyjnych lub w egzystencjalnych załamaniach. Uciekam od ludzi i zakładam „dźwiękoszczelną szybę”. Zewnętrze odosobnienie nie jest tutaj powiązane z wewnętrznym wchodzeniem w relację z Absolutem. Jest radykalnie inaczej. Zamiast Absolutu Boga ujawnia się przerażająca pustka i nicość. Występuje tu ucieczka od wszystkiego: od Boga i od ludzi.
Pustelnik podąża w dokładnie odwrotnym kierunku. Z sercem pełnym zaangażowania idzie do Boga i w Bogu do ludzi. Pustelnictwo nie jest więc formą egoistycznego odizolowania się, ale specyficzną metodą budowania wspólnoty z Bogiem i z ludźmi.
30 czerwca 2014 (Mt 8, 18-22)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1402 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka