Słowo na 11 lipca

Piątek, 11 lipca 2025. Słowo na Święto świętego Benedykta. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

11 lipca 2025, Piątek

Święto świętego Benedykta z Nursji, opata, patrona Europy (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)

Czytania   +

   Ewangelia (Mt 19, 27-29)

Wy, którzy poszliście za Mną, stokroć tyle otrzymacie

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:

Piotr rzekł do Jezusa: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?».

Jezus zaś rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach i będziecie sądzić dwanaście szczepów Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci, siostry, ojca, matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne posiądzie na własność».

Oto Słowo Pańskie

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (Święto świętego Benedykta z Nursji, opata, patrona Europy, rok liturgiczny C I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Fascynujący Benedykt

Na drodze naszego życia niejednokrotnie pojawia się narzekanie na świat wypełniony złem. Ale niestety na krytyce wszystko się zaczyna i kończy. Jeśli jednak dokładnie i pokornie przyjrzeć się takiemu malkontenctwu, to tak naprawdę nic konkretnego z tego nie wynika. Paradoksalnie, poprzez gorszenie się złem innych, sami jeszcze bardziej obniżamy poziom dobroci w świecie. Czy istnieje więc jakaś inna droga autentycznej przemiany świata?

Na szczęście odpowiedź jest zdecydowanie pozytywna. Tę drogę pokazuje wspominany dzisiaj w liturgii Kościoła św. Benedykt, żyjący na przełomie piątego i szóstego wieku. W 1964 roku został przez papieża Pawła VI ogłoszony patronem Europy. Św. Benedykt wywarł potężny wpływ na kolejne wieki wzrastania naszego kontynentu w wierze chrześcijańskiej. Poprzez niego Europa nasączyła się bezcennymi pokładami Bożej łaski i zwyczajnej ludzkiej mądrości i dobroci. Czy z tego wynika, że św. Benedykt był wyjątkowo aktywnym działaczem w najbardziej wpływowych sferach ludzkiej władzy? Czy koncentrował się na piętnowaniu zła dostrzeganego u innych ludzi? Otóż nie.

Benedykt odbywając studia w Rzymie, spotkał się rzeczywiście z licznymi zjawiskami moralnego znieprawienia, zwłaszcza pośród tak zwanych elit społecznych. Często był świadkiem zachowań, gdzie Boże przykazania nie odgrywały praktycznie żadnej roli w podejmowanych decyzjach i prowadzonych polityczno-społecznych grach. Świadom licznych chorób, które trawią społeczeństwo, postanowił wszystko opuścić i całkowicie pójść za Chrystusem. Udał się w góry, gdzie osiadł jako pustelnik w grocie w pobliżu Subiaco. Tam spędził trzy lata kontemplując i przeżywając w sercu zawarte w Ewangelii prawdy. Odpowiedzią na społeczne zło stało się pustelnicze pójście za Jezusem Chrystusem. Po trzech latach przeniósł się na wzgórze Monte Cassino, gdzie pozostał do końca życia. Tutaj założył promieniujący duchowością klasztor i napisał świętą regułę życia. Reguła ta, owoc pustelniczej medytacji, stała się drogowskazem dla uczniów pragnących podjąć szczerą drogę za Chrystusem. Tak narodził się zakon benedyktynów. Co więcej, Reguła św. Benedykta przeobraziła się w ponadczasową latarnię, która promieniuje światłem Mądrości nadprzyrodzonej i doczesnej dla Europy. Pięknym ukoronowaniem tego nie do przecenienia oddziaływania, stało się uznanie św. Benedykta za patrona Europy.

Oto droga rzeczywistej przemiany świata. Nie poprzez ograniczenie się do krytykowania złych zachowań. Droga Chrystusowej przemiany polega na ofiarowaniu całego swego życia w służbie dobru. Nie chodzi tu o wielkie czyny, ale wystarczy w istniejących realiach autentyczna postawa dobroci serca, w prostocie i pokorze. Benedykt widząc zło świata, udał się do pustelniczej groty, zagubionej w górach. Czas pokazał, że to nie była egoistyczna izolacja, ale jak najbardziej owocna i przeniknięta miłością forma ukochania ludzi żyjących w świecie.

Gdy pustelnik z czystym sercem odchodzi do pustelni, wtedy sam Bóg poprzez niego swą nadprzyrodzoną łaską zaczyna wypełniać świat dobrocią. To Boże dobro zaczyna unicestwiać istniejące zło. Pustelnia nie jest egoistycznym porzuceniem ludzi, ale pokornym zatroskaniem w mocy Boga. Wielu polityków wpada niestety w pychę, która polega na chęci samodzielnego naprawienia świata. W rezultacie ostatecznie jest często jeszcze więcej zła niż na początku. Benedykt odszedł na pustelnię i poprzez niego zaczęła się duchowa odnowa. I rzecz znamienna. Nie chodzi tu tylko o nadprzyrodzone życie wiary. Reguła św. Benedykta ze słynnym zawołaniem „Módl się i pracuj” znalazła się u podstaw także doczesnej organizacji społecznego życia Europy. Człowiek, który udał się do zagubionej pośród gór pustelni, stał się duchowym ojcem przepięknych katedr i nowych organizacji społeczeństwa.

Święty Benedykcie, wspieraj nas, abyśmy wedle słów św. Pawła „zło dobrem zwyciężali”. Święty Benedykcie wypraszaj wszelkie potrzebne łaski, abym na pustelniczej drodze coraz bardziej kochał Boga i ludzi….

11 lipca 2013 (Mt 19, 27-29)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1777 dostępny od 20:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.