Słowo-na-13-kwietnia-2022

Słowo na 13 kwietnia 2022. Nowenna Pompejańska o ustanie wojny. Помпейська дев’ятниця на кінець війни. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika. Różaniec online i Msza Rekolekcyjna z Abp Rysiem


13 kwietnia 2022, Środa

Wielka Środa Wielkiego Postu (inne oficjum: tu)

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homila (~10-25′)

● Msza i różaniec

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (Mt 26, 14-25)


Zdrada Judasza

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


Jeden z Dwunastu, imieniem Judasz Iskariota, udał się do arcykapłanów i rzekł: «Co chcecie mi dać, a ja wam Go wydam?» A oni wyznaczyli mu trzydzieści srebrników. Odtąd szukał sposobności, żeby Go wydać.

W pierwszy dzień Przaśników przystąpili do Jezusa uczniowie i zapytali Go: «Gdzie chcesz, żebyśmy Ci przygotowali spożywanie Paschy?»

On odrzekł: «Idźcie do miasta, do znanego nam człowieka i powiedzcie mu: „Nauczyciel mówi: Czas mój jest bliski; u ciebie urządzam Paschę z moimi uczniami”». Uczniowie uczynili tak, jak im polecił Jezus, i przygotowali Paschę.

Z nastaniem wieczoru zajął miejsce u stołu razem z dwunastu uczniami. A gdy jedli, rzekł: «Zaprawdę, powiadam wam: jeden z was Mnie wyda».

Bardzo tym zasmuceni, zaczęli pytać jeden przez drugiego: «Chyba nie ja, Panie?»

On zaś odpowiedział: «Ten, który ze Mną rękę zanurzył w misie, ten Mnie wyda. Wprawdzie Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził».

Wtedy Judasz, który miał Go wydać, rzekł: «Czyżbym ja, Rabbi?» Odpowiedział mu: «Tak, ty».

Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Wierność czy zdrada?


      „Zaprawdę powiadam wam: jeden z was Mnie zdradzi” (Por. Mt 26, 14-25). To bezcenne ostrzeżenie Jezusa dla każdego człowieka! Tak! Zdrada jest wielkim złem, które do głębi przeszywa i rani swym ostrym ostrzem. To morderczy cios zadany w serce, z całą ufnością na oścież otwarte. Największa podłość ze strony „oficjalnego” wroga nie jest w stanie tak mocno zranić, jak zdradziecki czyn ze strony bliskiej, ufającej głęboko osoby.

      Zdrada powoduje niewyobrażalne zniszczenia w człowieku zdradzonym, zarazem zamienia w przerażającą duchową pustkę wnętrze zdradzającego. Powodem tragedii jest sprofanowanie miłości w samym jej rdzeniu. Miłość ściśle łączy się z zaufaniem, dyskrecją i otwartością. Człowiek szczerze miłujący staje wobec miłowanego w postawie dziecięcej bezbronności. Obrazowo mówiąc, staje z całkowicie opuszczonymi rękoma; bez żadnych zabezpieczeń, w przekonaniu, że nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Zdrajca to człowiek, który w takiej sytuacji z zaskoczenia uderza i bezwzględnie wykorzystuje zaistniałą bezbronność. Wzajemna relacja zamiast służyć do jeszcze głębszego dawania życia zostaje wykorzystana do zadania morderczego ciosu.

      Zdrada jest czynem ze wszech miar diabelskim. Gigantyczny poziom tego zła odsłania najpełniej sam Jezus. Z Jego ust pada zatrważające zdanie: „Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził”. Te słowa zostały wypowiedziane przez Dawcę Życia w stosunku do Judasza, który wszedł na zdradziecką drogę. To było jeszcze jedno wołanie miłości o rezygnację z podjętego w sercu szatańskiego zamysłu „wydania Syna Człowieczego”. Niestety, Judasz, „który Go miał zdradzić”, jedynie zapytał: „Czy nie ja, Rabbi?”. Po otrzymanej od Jezusa odpowiedzi: „Tak jest, ty”, niestety nie zszedł ze zdradzieckiej drogi.

      Oczywiście głównym motywem zdrady nie była suma trzydziestu srebrników, która stanowiła równowartość odszkodowania za nieświadome zabicie czyjegoś niewolnika. Choć wzgląd na pieniądze w zdradzieckim zaślepieniu też mógł odgrywać pewne znaczenie. Głębszym powodem był zawód niespełnionych oczekiwań. Judasz poszedł za Jezusem, sądząc, że pod Jego mesjańskim przywództwem Izrael zostanie wyzwolony z jarzma niewoli rzymskiej. Ale oto okazało się, że Jezus spędza czas na opowiadaniu nic nie znaczącym ludziom „miłosnych historii nie z tego świata”. Oto najczęstszy powód zdrad: niespełnione ludzkie oczekiwania i wyobrażenia. Zdradzający usprawiedliwia siebie diabelskim rozumowaniem: „Nie tak miało być”. Ostatecznie dochodzimy do najgłębszego źródła zdrady: to utrata wiary w Jezusa, jedynego Pana i Zbawiciela. Warto dostrzec, że gdy uczniowie zwracają się w czasie Ostatniej Wieczerzy do Jezusa słowami „Panie”, Judasz wypowiada tylko „Rabbi”.

      Zdrada Judasza wobec Jezusa to potężne ostrzeżenie dla każdego człowieka. Przede wszystkim trzeba w swej głowie wytyczyć swoistą czerwoną linię. Jest to absolutnie graniczna linia, poza którą nie można wykroczyć. W strefie totalnego zakazu jest „zdrada”. W żaden sposób nie można zdradzić osoby, która zaufała i otworzyła swe serce. Każde ufnie powierzone słowo i gest ma status świętej tajemnicy, do której tylko Bóg ma prawo. Ostrze Judaszowej zdrady polegało na przekazaniu wiadomości, które miał dzięki bliskości z Jezusem. Świetnym wzorcem właściwej postawy jest tajemnica spowiedzi. Kapłan absolutnie nic nie może zdradzić z tego, co ktoś ufnie powiedział w spowiedzi. Dla mnie osobiście jest oczywiste, że gdyby ktoś chciał mnie zmusić do zdradzenia choć jednego słowa ze spowiedzi, to absolutnie nic się nie dowie. Jeśli zaistniałaby groźba, jestem gotów na bycie torturowanym i zabitym. Ale w mej nędzy, mocą Bożej łaski, ani jednego słowa nie zdradzę! Zresztą podobnie traktuję wszystko, co w tajemnicy jest mi powierzone.

      Niech Bóg każdego z nas chroni przed „Judaszową zdradą”. Niech Bóg obdarza nas darem wierności aż do przelania krwi. Wpatrujmy się w Jezusa Chrystusa, który dał nam święty przykład Męczeństwa w imię Wierności Bogu Ojcu.

16 kwietnia 2014 (Mt 26, 14-25)


Aloha Lei Hawaje Mahalu


Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.   Komentarze video

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Dobra Homilia


Dzisiejsza homilia rekolekcyjna Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′) (dostępna najwcześniej po zakończeniu mszy świętej i nauki rekolekcyjnej:

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem


Rekolekcyjna Msza Święta z księdzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem. Całość tegorocznych
rekolekcji wielkopostnych z księdzem Arcybiskupem – tutaj.

Od 1 marca do 23 kwietnia 2022 roku codziennie odmawiane są trzy części Różańca w ramach Nowenny Pompejańskiej w intencji szybkiego ustania wojny. Dwie części odmawiane są od 14:00 do 15:00, ostatnia część o dotychczasowej godzinie 17:30.

Środa, 13 kwietnia 2022
, transmisja z Sanktuarium: 14:00 – nowenna, 15:00 – koronka 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.

Nowenna Pompejańska 44
Помпейська дев’ятниця на кінець війни
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl