15 marca 2024. Słowo na piątek 4 tygodnia Wielkiego Postu. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze

15 marca 2024, Piątek

Piątek IV tygodnia Wielkiego Postu (patron dnia: tu; inne oficjum: tu)

Czytania   +

   Ewangelia (J 7, 1-2. 10. 25-30)

Przeciwnicy zamierzają pojmać Jezusa, lecz godzina Jego jeszcze nie nadeszła

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:

Jezus obchodził Galileę. Nie chciał bowiem chodzić po Judei, bo Żydzi zamierzali Go zabić.

A zbliżało się żydowskie Święto Namiotów. Kiedy zaś bracia Jego udali się na święto, wówczas poszedł i On, jednakże nie jawnie, lecz skrycie.

Niektórzy z mieszkańców Jerozolimy mówili: «Czyż to nie jest Ten, którego usiłują zabić? A oto jawnie przemawia i nic mu nie mówią. Czyżby zwierzchnicy naprawdę się przekonali, że On jest Mesjaszem? Przecież my wiemy, skąd On pochodzi, natomiast gdy Mesjasz przyjdzie, nikt nie będzie wiedział, skąd jest».

A Jezus, nauczając w świątyni, zawołał tymi słowami: «I Mnie znacie, i wiecie, skąd jestem. Ja jednak nie przyszedłem sam z siebie; lecz prawdomówny jest Ten, który Mnie posłał, którego wy nie znacie. Ja Go znam, bo od Niego jestem i On Mnie posłał».

Zamierzali więc Go pojmać, jednakże nikt nie podniósł na Niego ręki, ponieważ godzina Jego jeszcze nie nadeszła.

Oto Słowo Pańskie

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (piątek 4 tygodnia Wielkiego Postu, rok liturgiczny A II)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Biblijna Droga Krzyżowa

Kolejny piątek Wielkiego Postu. Dzień szczególnie naznaczony misterium Drogi Krzyżowej, którą Jezus przeszedł od pretorium Piłata na wzgórze Golgoty. W oparciu o to historyczne wydarzenie, począwszy od średniowiecza (XI-XIII w.), zrodziła się w Jerozolimie tradycja specjalnego nabożeństwa. W XVII w. ustalono oficjalnie liczbę czternastu stacji Drogi Krzyżowej. To niezwykły drogowskaz przeżywania tajemnicy cierpienia, w najdoskonalszym świetle Jezusa Chrystusa. Głębokie odprawienie Drogi Krzyżowej jest wielkim duchowym bogactwem. Warto uświadomić sobie dwa niebezpieczeństwa, które mogą doprowadzić do zaprzepaszczenia tej cennej szansy.

Pierwsza pokusa polega po prostu na tym, że człowiek Drogi Krzyżowej nie odprawia. Niejednokrotnie występuje dobra wola, ale „jakoś tak się układa”, że nigdy nie starcza już czasu i sił. Dotyczy do zwłaszcza nabożeństwa w formie zbiorowej w kościele, ale także indywidualnego odprawienia. Niektórzy doświadczają dziwnego wewnętrznego oporu. W sumie nie chodzi o jakiś szczególny fizyczny wysiłek, a jednak medytacyjna modlitwa nad cierpieniem Jezusa w świetle czternastu stacji okazuje się wyzwaniem ponad siły. To ewidentne działanie złego ducha, który za wszelką cenę chce zablokować wszelkie przejawy szacunku dla Jezusowego cierpienia. Każde „podłączenie” się do tego źródła pokornej Miłości jest bowiem dla duszy ludzkiej potężną mocą na drodze ku zbawieniu.

Gdy człowiek nie ulegnie tej pokusie, wtedy niestety pojawia się druga. Tym razem zewnętrznie rzecz biorąc człowiek odprawia Drogę Krzyżową. Ale problem polega na tym, że tak naprawdę wszystko zostaje sprowadzone do pewnej zewnętrznej celebracji. Mogą być piękne rozważania przy poszczególnych stacjach. Świetna oprawa artystyczna. Często nawet intensywny świat duchowych doznań. Ale niestety to wszystko zatrzymuje się jedynie na powierzchni życia. Głębia serca nie zostaje uaktywniona. Brak realnego procesu nawrócenia. Taka Droga Krzyżowa przypomina wzięcie udziału w jakiejś sztuce teatralnej. Wiele cennych doznań intelektualno-estetycznych, ale rdzeń życia pozostaje nietknięty. Człowiek może być wtedy w iluzji odprawienia pobożnej czynności, w rzeczywistości zaś jego stan duchowy w niczym się nie poprawił.

Dobrze odprawiana Droga Krzyżowa jest pokorną kontemplacją, która prowadzi do głębokiej przemiany serca. Chodzi o ścisłe zespolenie codziennego życia z przesłaniem Chrystusowego cierpienia. Wielką pomocą jest pamięć, że Jezus odbywał „Pierwszą Drogę Krzyżową” pośród codziennego życia, które wtedy na ulicach Jerozolimy się toczyło. Zbawienie świata dokonywało się pośród kramów, nawoływań handlarzy, tłoczących się ludzi. Ten historyczny fakt jest zaproszeniem, aby nabożeństwo Drogi Krzyżowej jak najściślej zespolić ze swoim zwykłym życiem.

Aby ten cel osiągnąć, pomocą jest głębokie odniesienie do Biblii. Bardzo cenne są tradycyjne nazwy i tematy stacji. Ale nie wszystkie spośród nich mają uzasadnienie biblijne. Dlatego warto zaczerpnąć z Biblijnej Drogi Krzyżowej, którą bł. Jan Paweł II odprawił po raz pierwszy w Wielki Piątek w 1991 roku. Wersja ta oparta jest wyłącznie o Pismo Święte. Stacje Biblijnej Drogi Krzyżowej to:

  1. Jezus w Ogrodzie Oliwnym.
  2. Jezus zdradzony przez Judasza.
  3. Jezus skazany przez Sanhedryn.
  4. Piotr wypiera się Jezusa.
  5. Jezus sądzony przez Piłata.
  6. Jezus biczowany i koronowany cierniem.
  7. Jezus bierze krzyż na swe ramiona
  8. Szymon z Cyreny pomaga nieść krzyż Jezusowi.
  9. Jezus spotyka niewiasty jerozolimskie.
  10. Jezus przybity do krzyża.
  11. Jezus obiecuje swoje Królestwo żałującemu łotrowi.
  12. Matka i umiłowany uczeń pod krzyżem Jezusa.
  13. Jezus umiera na krzyżu.
  14. Jezus zdjęty z krzyża i złożony do grobu.

Niech nabożeństwo Drogi Krzyżowej pomaga nam na drodze autentycznego nawrócenia. Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie, żeś przez krzyż i mękę swoją świat odkupić raczył… Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami…

4 kwietnia 2014 (J 7, 1-2. 10. 25-30)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1294 dostępny od 20:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka