Słowo na 16 lutego 2022. Msza z różańcem online. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika
16 lutego 2022,
Środa VI tygodnia zwykłego, rok C, II (św. Daniela, męczennika, inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homila (~10-25′)
● Msza i różaniec
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Jk 1, 19-27)
Wprowadzajcie usłyszane słowo w czyn
Czytanie z Listu Świętego Jakuba Apostoła
Wiedzcie, bracia moi umiłowani: każdy człowiek winien być chętny do słuchania, nieskory do mówienia, nieskory do gniewu. Gniew bowiem męża nie wypełnia sprawiedliwości Bożej. Odrzućcie przeto wszystko, co nieczyste, oraz cały bezmiar zła, a przyjmijcie w duchu łagodności zaszczepione w was słowo, które ma moc zbawić dusze wasze.
Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami oszukującymi samych siebie. Jeżeli bowiem ktoś tylko przysłuchuje się słowu, a nie wypełnia go, podobny jest do męża oglądającego w lustrze swe naturalne odbicie. Bo przyjrzał się sobie, odszedł i zaraz zapomniał, jakim był. Kto zaś pilnie rozważa doskonałe Prawo, Prawo wolności, i wytrwa w nim, ten nie jest słuchaczem skłonnym do zapominania, ale wykonawcą dzieła; wypełniając je, otrzyma błogosławieństwo.
Jeżeli ktoś uważa się za człowieka religijnego, lecz łudząc serce swoje, nie powściąga swego języka, to pobożność jego pozbawiona jest podstaw. Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca jest taka: opiekować się sierotami i wdowami w ich utrapieniach i zachować siebie samego nieskażonym wpływami świata.
Psalm (Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 (R.: por. 1b))
Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie
Kto będzie przebywał w Twym przybytku, Panie, *
kto zamieszka na Twej górze świętej?
Ten, kto postępuje nienagannie, działa sprawiedliwie *
i mówi prawdę w swym sercu.
Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie
Kto swym językiem oszczerstw nie głosi, *
kto nie czyni bliźniemu nic złego
i nie ubliża swoim sąsiadom, *
ale szanuje tego, który oddaje cześć Bogu.
Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie
Kto dotrzyma przysięgi niekorzystnej dla siebie, *
kto nie daje swych pieniędzy na lichwę
i nie da się przekupić przeciw niewinnemu. *
Kto tak postępuje, nigdy się nie zachwieje.
Prawy zamieszka w domu Twoim, Panie
Aklamacja (Por. Ef 1, 17-18)
Alleluja, alleluja, alleluja
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem,
abyśmy wiedzieli, czym jest nadzieja naszego powołania.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mk 8, 22-26)
Uzdrowienie niewidomego
Słowa Ewangelii według Świętego Marka:
Jezus i uczniowie przyszli do Betsaidy. Tam przyprowadzili Mu niewidomego i prosili, żeby się go dotknął. On ujął niewidomego za rękę i wyprowadził go poza wieś. Zwilżył mu oczy śliną, położył na niego ręce i zapytał: «Czy coś widzisz?» A gdy ten przejrzał, powiedział: «Widzę ludzi, bo gdy chodzą, dostrzegam ich niby drzewa».
Potem znowu położył ręce na jego oczy. I przejrzał on zupełnie, i został uzdrowiony; wszystko widział teraz jasno i wyraźnie.
Jezus odesłał go do domu ze słowami: «Tylko do wsi nie wstępuj!»
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Nie wszystko od razu
Co jest potrzebne, aby dotrzeć na wysoki górski szczyt? Otóż na pewno niezbędna jest pokorna cierpliwość; cierpliwość, która akceptuje obecność także na niższych poziomach. Pycha chciałby od razu znaleźć się na wspaniałym szczycie. Najczęściej kończy się to jednak szybkim zniechęceniem i rezygnacją. W konsekwencji „alpinista” pozostaje u podnóża górskiego masywu.
Podobnie sprawy wyglądają w kwestiach życiowych i duchowych. Tylko pokorna cierpliwość i wytrwałe zdążanie „ku górze” umożliwiają dotarcie do celu. Trzeba bardzo uważać na niektóre „moralizatorskie nauki”, które domagają się natychmiastowego osiągnięcia jakiegoś ideału. Także całkiem błędne jest twierdzenie, że Bóg chce absolutnej doskonałości człowieka w każdej sytuacji. To powoduje niepotrzebne frustracje, zniechęcenie lub udawanie. Gdy turysta wyrusza na górski szczyt, do którego wedle „przewodnika” trzeba iść pięć godzin, to po dwóch godzinach Wolą Bożą nie jest bycie na poziomie szczytu. Wolą Bożą jest jakaś niższa wysokość, stosowna do danego etapu drogi. Gdy ta mniejsza wysokość jest osiągnięta, wszystko jest jak najbardziej w porządku. Podobnie, gdy ktoś uczy się języka obcego dopiero od kilku tygodni, Wolą Bożą nie jest prowadzenie płynnych i elokwentnych konwersacji. Liczne niedoskonałości jak najbardziej są wpisane w to, co akurat po danym czasie, przy określonych zdolnościach, powinno być.
Życie jest procesem, gdzie stopniowo zdążamy do doskonałości. Bardzo dobrze ilustruje to ewangeliczna scena uzdrowienia niewidomego w okolicach Betsaidy (Por. Mk , 22-26). Jezus nie uzdrawia chorego od razu. Całość „świętej terapii” składa się z kilku, spójnych ze sobą etapów. Najpierw niewidomy zostaje wyprowadzony poza wieś. W ten sposób jest stworzona optymalna sytuacja chroniąca przed tanią sensacją i niezrozumieniem. Następnie Jezus przywraca wzrok, ale tylko częściowo. Zwilża oczy niewidomego śliną, czyli stosuje środek medyczny, który ma charakter naturalny. Uważano wówczas, że ślina na czczo ma właściwości lecznicze dla oczu. Interesujące jest Jezusowe pytanie „Czy widzisz co?”. Celem nie było tu uzyskanie informacji, ale pomoc choremu. Konkretny słowny opis spostrzeżeń i odczuć stanowi bardzo ważny środek terapeutyczny. Wiele schorzeń fizycznych jest konsekwencją psychicznych blokad. Wypowiedzenie, powoduje uwolnienie emocjonalne, co z kolei powoduje poprawę zdrowia.
W odpowiedzi chory stwierdza: „Widzę ludzi, bo gdy chodzą, dostrzegam ich niby drzewa”. To swoista sytuacja pośrednia. Całkowita ślepota jest już przezwyciężona, ale daleko jeszcze do idealnego widzenia. Nie oznacza to jednak jakiejś słabości działania u Jezusa. Doskonały Bóg dokonuje czynności, która nie jest absolutną doskonałością. Nie ma tu jednak żadnego braku, gdyż tak właśnie miało być. W pełni realizuje się plan Boży, który respektuje realizm stopniowego dochodzenia do celu. Można tu mówić o „doskonałości względnej”. Co to znaczy? Jest to „coś najlepszego względem” danego miejsca i czasu. Na przykład, przebycie połowy drogi po połowie zaplanowanego czasu. Taka „doskonałość względna” jest tożsama z Wolą Bożą. Człowiek jest wtedy na drodze świętości, choć wiele jeszcze pozostaje do zrobienia.
Po tym „pośrednim stanie” Jezus ponownie położył ręce na chorym, dokonując całkowitego uzdrowienia. „I przejrzał on zupełnie, i został uzdrowiony; wszystko widział teraz jasno i wyraźnie”. Dopiero teraz można mówić o całkowitej doskonałości uzdrowienia. Warto zauważyć, że wcześniej chory przezwyciężył pokusę zwątpienia. Nie zakwestionował uzdrowicielskich możliwości Jezusa, gdy początkowo tylko częściowo przejrzał. Ufnie wykonywał wszystkie polecenia Mistrza. Na podstawie tego można założyć, że uzdrowiony posłusznie zrealizował ostatnie polecenie. Otóż po uzdrowieniu Jezus zakazał mu wracać do wsi. Chodziło o dyskrecję, aby nie powodować złowrogiej reakcji u zazdrosnych faryzeuszy. Tak! Życie wedle Woli Bożej, to proces cierpliwego zdążania ku Pełni Doskonałości w Jezusie Chrystusie…
19 lutego 2014 (Mk 8, 22-26)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze video
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Dobra Homilia
Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):
↑ Msza z Różańcem
Msza Święta w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem.
Środa, 16 lutego 2022, transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.
Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl