Słowo na 17 czerwca 2021. Msza na żywo, różaniec, nabożeństwo czerwcowe. Ewangelia i komentarz.
17 czerwca 2021, Czwartek
Czwartek XI tygodnia zwykłego, Rok B, I, Wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika, (inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)
● Msze i nabożeństwa na żywo
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (2 Kor 11, 1-11)
Bezinteresowność św. Pawła
Czytanie z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian
Bracia:
O, gdybyście mogli znieść trochę szaleństwa z mojej strony! Ależ tak, wy i mnie zniesiecie. Jestem bowiem o was zazdrosny Boską zazdrością. Poślubiłem was przecież jednemu mężowi, by was przedstawić Chrystusowi jako czystą dziewicę. Obawiam się jednak, ażeby nie były odwiedzione umysły wasze od prostoty i czystości wobec Chrystusa w taki sposób, jak w swojej chytrości wąż zwiódł Ewę.
Jeśli bowiem przychodzi ktoś i głosi wam innego Jezusa, jakiego wam nie głosiliśmy, lub bierzecie innego Ducha, którego nie otrzymaliście, albo inną ewangelię, nie tę, którą przyjęliście – znosicie to spokojnie. Otóż sądzę, że dokonałem nie mniej niż wielcy apostołowie. Choć bowiem niewprawny w słowie, to jednak nie jestem pozbawiony wiedzy. Zresztą ujawniliśmy się wobec was we wszystkim, pod każdym względem.
Czyż popełniłem jakiś grzech przez to, że poniżałem siebie, by was wywyższyć? Że za darmo głosiłem wam Ewangelię Bożą? Ogołacałem inne Kościoły, biorąc, co potrzebne do życia, aby wam przyjść z pomocą. A kiedy byłem u was i znajdowałem się w potrzebie, nikomu nie okazałem się ciężarem. Czego mi nie dostawało, dopełnili bracia przybyli z Macedonii. W niczym nie obciążałem was i nadal nie będę obciążał.
Zapewniam was przez prawdę Chrystusa, która jest we mnie, że nikt nie pozbawi mnie tego tytułu do chluby w granicach Achai. Dlaczego? Czy dlatego, że was nie miłuję? Bóg to wie.
Psalm (Ps 111 (110), 1b-2. 3-4. 7-8 (R.: por. 7a))
Dzieła Twe, Panie, zawsze sprawiedliwe
Albo: Alleluja
Z całego serca będę chwalił Pana *
w radzie sprawiedliwych i na zgromadzeniu.
Wielkie są dzieła Pana, *
zgłębiać je mają wszyscy, którzy je miłują.
Dzieła Twe, Panie, zawsze sprawiedliwe
Albo: Alleluja
Jego dzieło jest wspaniałe i pełne majestatu, *
a Jego sprawiedliwość trwa na wieki.
Sprawił, że trwa pamięć Jego cudów, *
Pan jest miłosierny i łaskawy.
Dzieła Twe, Panie, zawsze sprawiedliwe
Albo: Alleluja
Dzieła rąk Jego są sprawiedliwe i pełne prawdy, *
wszystkie Jego przykazania są trwałe,
ustalone na wieki wieków, *
nadane ze słusznością i mocą.
Dzieła Twe, Panie, zawsze sprawiedliwe
Albo: Alleluja
Aklamacja (Por. Rz 8, 15bc)
Alleluja, alleluja, alleluja
Otrzymaliście Ducha przybrania za synów,
w którym wołamy: «Abba, Ojcze».
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 6, 7-15)
Jezus uczy, jak się modlić
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Modląc się, nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, zanim jeszcze Go poprosicie.
Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci Twoje imię! Niech przyjdzie Twoje królestwo; niech Twoja wola się spełnia na ziemi, tak jak w niebie. Naszego chleba powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego.
Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarz Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Ojciec i modlitwa
Bardzo łatwa i zarazem arcytrudna. Wyjątkowo prosta i nadzwyczaj złożona. Czyli … modlitwa „Ojcze nasz”. Zaledwie kilka zdań, które Jezus przekazał jako wzorzec wołania do Boga. To skuteczny sposób, aby skierować swoje serce i myśli do Stwórcy wszechświata. I rzecz niebywała! Do nieskończonej Bożej Mocy, Jezus daje nam prawo zwracać się: „Ojcze” (por. Mt 6, 7-15). Teoretycznie fascynujące, ale bywa nieraz, że praktycznie jest to bardzo trudne…
Słowa, zwłaszcza niektóre, są bardzo mocno zespolone z życiowym doświadczeniem. Wypowiadając kilka dźwięków lub pisząc kilka liter, dotykamy konkretnej rzeczywistości; zostaje uruchomiony cały świat skojarzeń, myśli, uczuć i wspomnień. „Ojciec” jest słowem, które porusza obszar głębokich przeżyć o najwyższym poziomie wrażliwości. W sensie pierwotnym, chodzi o relację do fizycznego ojca. Nawet gdy świadomie zwracamy się do Boga Ojca, podświadomie jest On postrzegany poprzez pryzmat fizycznego ojca. Dopiero wtórnie może pojawić się odmienny świat przeżyć i skojarzeń.
W tym świetle staje się jasne, dlaczego odmówienie „Ojcze nasz” przypomina w niektórych przypadkach konieczność wejścia na najwyższy szczyt Himalajów. Powodem tego może być bolesna historia relacji z ojcem. Słowo ojciec budzi wtedy tak przykre wspomnienia, że zostaje usunięte z życiowego słownika. Jest to mechanizm obronny wyparcia, aby poprzez dźwięk „ojciec” nie dotknąć poranionego wnętrza. W skrajnych przypadkach modlitwa Pańska jest całkowicie wyrugowana. Najczęściej jednak jest odmawiana, ale mechanicznie, powierzchownie, bez zaangażowania. Trzeba uważać na zmuszanie siebie lub kogoś, w stylu: „Odmawiaj Ojcze nasz z sercem”. Organizm może ten przymus odbierać nawet jako „dręczenie”, polegające na konieczności wymawiania imienia swego krzywdziciela. Paradoksalnie, niejednokrotnie szybkie i powierzchowne „Ojcze nasz” pełni rolę ochronną. Człowiek zwraca się do Boga, zarazem rana w głębi nie jest dotykana.
Oczywiście, gdy taka sytuacja ma miejsce, niezbędne jest uzdrowienie relacji z ojcem fizycznym; aby było jak najwięcej wzajemnej miłości. Ale jest to trudne i wymaga dużo czasu. Wszak chodzi o uzdrowienie rdzenia istnienia, przez całe lata ranionego. Jednocześnie ważne, aby jak najszybciej w pełni i ufnie czerpać z daru Bożej miłości. Sama dobra wola nie wystarczy, bo będą i tak załączać się negatywne skojarzenia. Cóż więc robić?
Otóż gdy relacja z ojcem fizycznym budzi bolesne wspomnienia, trzeba znaleźć „rozwiązanie zastępcze”. Dobrym „obejściem” jest koncentracja w modlitwie na innej osobie Trójcy Świętej (oczywiście przy zachowaniu faktu odmawiania „Ojcze nasz”). Mówiąc „Panie Jezu” lub „Duchu Święty” unikniemy „ojcowskiej blokady”, otwierając się bez złych skojarzeń na Boga. Przy okazji zauważmy, że Jezus od dziecka mógł z radością modlić się do Boga Ojca nie tylko z powodu bycia Synem Bożym. Był też w pełni człowiekiem. W tym zaś sensie otrzymał bezcenne wsparcie ze strony Józefa, który był świętym ojcem (przybranym). Dzięki niemu Jezus od samego początku miał jak najlepsze skojarzenia ze słowem „ojciec”.
Koncentracja na Chrystusie lub na Duchu Świętym, obok pomocy w modlitwie serca, jest także pomocna w procesie uzdrawiania. Uzdrawianie zaś polega na przebaczaniu swemu ojcu fizycznemu oraz na „uchwyceniu sercem”, że ojciec ziemski i Bóg Ojciec to dwie odrębne osoby.
Wielką pomocą może być także „ojciec duchowy”. Jest to osoba, która przekazuje dar wewnętrznego życia poprzez takie wartości, jak: miłość, mądrość, wsparcie, troska, bezpieczeństwo, ochrona. W ten sposób we wnętrzu dokonuje się błogosławione przeformułowanie. Słowo ojciec traci negatywne zabarwienie, nabierając pozytywnego wydźwięku, jak w przypadku osób, które miały od dziecka wspaniałą relację z ojcem. Dzięki temu modlitwa Pańska, wołanie „Ojcze nasz”, przestaje być rodzajem przykrej kary, stając się pięknym, a nawet fascynującym doświadczeniem. Ojciec duchowy pomaga w otwarciu serca na Boga Ojca oraz w ewentualnym procesie leczenia zranień w relacji z ojcem fizycznym.
Ojcze nasz… Jakże przedziwny splot tego, co Boskie i ludzkie! …
18 czerwca 2015 (Mt 6, 7-15)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze i Dobra Homilia
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Najbardziej aktualna albo dzisiejsza (jeśli jest dostępna) homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′).
↑ Msza z Różańcem i nabożeństwo czerwcowe
Transmisja na żywo wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30 a zakończonej nabożeństwem czerwcowym (transmisje mszy z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem z kaplicy domowej były regularnie transmitowane do 6 czerwca 2021).
Czwartek, 17 czerwca 2021 transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 msza święta, ok 18:45 nabożeństwo czerwcowe.
Różaniec, msza i nabożeństwo czerwcowe
Źródło: Mocni w Duchu Live
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl