Słowo na 18 lutego 2022. Msza z różańcem online. Ewangelia z rozważaniem Ojca Pustelnika
18 lutego 2022,
Piątek VI tygodnia zwykłego (rok C, II) inne oficjum: tu
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homila (~10-25′)
● Msza i różaniec
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Jk 2, 14-24. 26)
Wiara bez uczynków jest martwa
Czytanie z Listu Świętego Jakuba Apostoła
Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy sama wiara zdoła go zbawić?
Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» – a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała – to na co się to przyda? Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie.
Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę na podstawie moich uczynków. Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz – lecz także i złe duchy wierzą i drżą.
Chcesz zaś zrozumieć, nierozumny człowieku, że wiara bez uczynków jest bezowocna? Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym? Widzisz, że wiara współdziałała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała. I tak wypełniło się Pismo, które mówi: «Uwierzył przeto Abraham Bogu i policzono mu to za sprawiedliwość», i został nazwany przyjacielem Boga.
Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary. Tak jak ciało bez ducha jest martwe, tak też jest martwa wiara bez uczynków.
Psalm (Ps 112 (111), 1b-2. 3-4. 5-6 (R.: por. 1c))
Radość znajduję w Bożych przykazaniach
Błogosławiony człowiek, który służy Panu *
i wielką radość znajduje w Jego przykazaniach.
Potomstwo jego będzie potężne na ziemi, *
dostąpi błogosławieństwa pokolenie prawych.
Radość znajduję w Bożych przykazaniach
Dobrobyt i bogactwo będą w jego domu, *
a jego sprawiedliwość będzie trwała zawsze.
On wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych, *
łagodny, miłosierny i sprawiedliwy.
Radość znajduję w Bożych przykazaniach
Dobrze się wiedzie człowiekowi, który z litości pożycza *
i swoimi sprawami zarządza uczciwie.
Sprawiedliwy nigdy się nie zachwieje *
i pozostanie w wiecznej pamięci.
Radość znajduję w Bożych przykazaniach
Aklamacja (J 15, 15b)
Alleluja, alleluja, alleluja
Nazwałem was przyjaciółmi,
albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mk 8, 34 – 9, 1)
Prawdziwi uczniowie Jezusa
Słowa Ewangelii według Świętego Marka:
Jezus przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: «Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je.
Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić? Bo cóż może dać człowiek w zamian za swoją duszę?
Kto się bowiem Mnie i słów moich zawstydzi przed tym pokoleniem wiarołomnym i grzesznym, tego Syn Człowieczy wstydzić się będzie, gdy przyjdzie w chwale Ojca swojego razem z aniołami świętymi».
Mówił im także: «Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą królestwo Boże przychodzące w mocy».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Warto kompensować miłość?
Ciężką pracą zdołała uzyskać wysokie stanowisko. W swej branży stała się profesjonalistką w każdym calu. Od jej decyzji zależało życie codzienne wielu ludzi. Zarabiała porządne pieniądze. I oto ta kobieta sukcesu w wieku pięćdziesięciu trzech lat popadła w głęboką depresję. Co się stało?… Jako młoda kobieta miała normalne pragnienie miłości. Wierzyła, że coś takiego istnieje. Ale doświadczyła miłosnego zranienia. Koszmar smutnej pustki. Wewnętrznie zablokowała się. Miłość umarła… Praca stała się przestrzenią zapomnienia, ucieczki i odreagowania. Stopniowo, na całego zaangażowała się w rozwój kariery zawodowej. Przez długie lata, to był świetnie działający narkotyk. Zwłaszcza narkotyk władzy. Ale z czasem wszystko zaczęło tracić sens. Beznadziejny powrót do pustych czterech ścian… Powalająca z nóg pustka. Dla kogo żyć? Depresja…
Tak! Przyroda nie znosi próżni. To podstawowa zasada w świecie materii. Ale o wiele bardziej prawo to obowiązuje z absolutną bezwzględnością w świecie ludzkiego wnętrza. Dojmująca pustka jest doświadczeniem, które budzi przykre skojarzenia. Gdyby jednak te przeżycia ograniczały się jedynie do neutralnej bezbarwności, to byłoby to jeszcze w miarę do zniesienia. Ale najgorszy jest ból, wydobywający się z jakichś najgłębszych pokładów duszy. Ból jest reakcją organizmu na brak czegoś, co powinno być, a czego jednak nie ma. Tym fundamentalnym bólem jest niezaspokojony głód miłości. Tak długo żyć się nie da. Spontanicznie rodzi się pragnienie wypełnienia tej pustej obolałej przestrzeni, która napastliwie dopomina się jakiegoś „zastępnika”. Bez udziału świadomości, pierwotna podświadomość zaczyna kierować się ku trzem potężnym propozycjom, jakie oferuje doczesny świat.
A cóż to jest? Powiedzmy krótko i konkretnie: władza, posiadanie i prestiż. Oto trzy propozycje, które dla pustej duszy stają się jak narkotyki. Kwestia wyboru zależy już od indywidualnych preferencji i uwarunkowań. Gdy człowiek połknie ten haczyk, zaczyna się potem świadome zaangażowanie w obranym kierunku; choć najczęściej faryzejska duma wciąż nie pozwala na to, aby rzeczy do końca nazwać po imieniu. Zły duch wietrzy świetny interes. Na horyzoncie pojawia się całkiem realna możliwość zdobycia ludzkiej duszy na wieczność w zamian za niewielką porcję doczesnych iluzorycznych świecidełek. Przy czym szatański spryt wyraża się w tym, że dla takiej zgłodniałej duszy ta żałosna iluzja jawi się jako bardzo poważna rzeczywistość. Więcej, iluzja uzyskuje wręcz status „Boga”, który zbawia, dając doraźne zaspokojenie i nasycenie.
Pokusa toksycznej władzy oczywiście nie ogranicza się jedynie do polityki. Tak naprawdę jest to mechanizm sprawowania kontroli nad drugim, który ujawnia się nawet w najprostszych sytuacjach rodzinnych. Jest to szczególnie niebezpieczna pokusa dla kobiet, które zostały zranione w miłości. Wtedy pojawia się „koło ratunkowe” w postaci kompensacji głodu miłości poprzez uzyskanie jakiejś formy władzy. Najczęściej nieświadomie, władza jest traktowana jako zastępnik deficytu miłości. Efekt jest straszny. Gdy taka kobieta uzyskuje stanowisko, staje się bezwzględnym szefem. Nie ma w sobie miłości. W miejsce tego nasyca się możliwością decydowania o życiu innych. Te decyzje są często bolesne i bez współczucia, gdyż podejmowane są przez człowieka „z pustym sercem”. Zarazem brak czułej miłości powoduje narastającą wewnętrzną złość i pogłębiający się chłód.
W sytuacjach domowych, taki kompensowany przez władzę brak miłości wprowadza toksyczną atmosferę. Mąż, dzieci mają wykonywać polecenia i spełniać apodyktyczne oczekiwania. Zamiast ciepła miłości jest zimno sprawowanej bezdusznie „władzy małżeńskiej i rodzinnej”. U kobiety, kompensacja braku miłości poprzez wyżywanie się w sprawowaniu władzy, to jedna z najbardziej smutnych historii w relacjach międzyludzkich.
Przy podejmowaniu życiowych decyzji warto, abyśmy pamiętali o jakże realistycznym ostrzeżeniu Jezusa: „Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać cały świat, a swoją duszę stracić?” (Mk 8, 36) …
21 lutego 2014 (Mk 8,34 – 9,1)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze video
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Dobra Homilia
Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):
↑ Msza z Różańcem
Msza Święta w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi, poprzedzona Różańcem.
Piątek, 18 lutego 2022, transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 – msza święta.
Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tu
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl