Słowo na 19 czerwca

Uroczystość Serca Jezusa. Słowo na 19 czerwca 2020. Msza święta odpustowa online, Ewangelia i komentarz.19 czerwca 2020, Piątek, Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa


Piątek, Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, Rok A, II


Jeśli szukasz aktualnej Ewangelii z rozważaniem kliknij tutaj. Poniżej natomiast znajdziesz Ewangelię oraz rozważanie i dobry komentarz na 19 czerwca 2020.
Kilka propozycji do wyboru:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂

Inną litanię, nowennę, czy modlitwę znajdziesz tutaj.


Zoom

Od poniedziałku do piątku o 5.00 rano pojawia się krótki, trzyminutowy komentarz ojca Remigiusza Recława SJ do dzisiejszej Ewangelii.

  Zoom – o. Remigiusz Recław SJ    19.06.2020


Ewangelia (Mt 11, 25-30)


Jezus cichy i pokornego serca

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.

Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić.

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie».

Oto słowo Pańskie.


Wszystkie czytania z dzisiejszej liturgii znajdziesz TUTAJ.

200113

Komentarz z Pustelni


Komentarz Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii:


Spotkanie serc w Sercu


Każde słowo można różnie rozumieć. Tym bardziej całe zdania stwarzają możliwość wielorakich interpretacji. Do tego dochodzi niepowtarzalny kontekst każdej historii ludzkiego życia. Tak! Każdy człowiek jest pewnym specyficznym światem słów, myśli, sensów i rozumień.
  
W powiązaniu z tym istnieją dwie iluzje odnośnie relacji międzyludzkich. W pierwszym  przypadku, na początku znajomości istnieje wrażenie świetnej komunikacji. Z czasem, coraz bardziej jednak okazuje się, że drugi inaczej postrzega dane sprawy. W końcu ludzie dochodzą nieraz do wniosku, że zupełnie nie ma pomiędzy nimi nici porozumienia.  W sumie, bardzo dziwne. Przecież w miarę upływu czasu poziom wzajemnego zrozumienia powinien wzrastać. Dzieje się tak, gdyż w rzeczywistości na początku ludzie wcale nie byli na jednej fali. Pod słowa drugiego podkładali jedynie własne sensy tych słów. W efekcie słuchając drugiego, tak naprawdę słuchali siebie . W rzeczywistości od początku drugi myślał co innego. W drugim przypadku, istnieją z kolei podobne poglądy w danych kwestiach, ale są wyrażane przez rozmówców z pomocą innych słów i zdań. W wyniku tego powstaje błędne przekonanie o odmiennych poglądach. Tak dochodzi do wielu zupełnie niepotrzebnych konfliktów. Myśli są bowiem podobne, jedynie są wyrażane przez odmienne sformułowania.

To wszystko pokazuje, że człowiek o własnych siłach nie jest w stanie wejść w szczere, głębokie i długotrwałe porozumienie z drugim człowiekiem. Miejscem najgłębszych rozumień, decyzji i uczuć jest serce. Tak więc pomiędzy ludzkimi sercami istnieje tajemnicza przepaść. Jak ją pokonać? Szukając odpowiedzi, warto zainteresować się zaproszeniem Jezusa: „Weźmijcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych” (Mt 11, 29). Tak! Istnieje tylko jedna droga rzeczywistej jedności: to zwrócić się do Serca Jezusa. Jezus ma prawdziwe Serce Boga i Człowieka, które promieniuje pokorą i wyciszeniem. Gdy pragniemy wejść w bliższą relację z drugim człowiekiem, najpierw warto pokochać Serce Jezusa. Konkretnie, chodzi o akt głębokiej adoracji Jezusowego Serca.  Taka adoracja przynosi dwa piękne owoce.

Przede wszystkim człowiek nasyca się Bożą i Ludzką pokorą. Wielkim wrogiem w budowaniu jedności jest pycha i egoizm. Adoracja Jezusowego Serca sprawia, że serce adorującego pokornieje i ma więcej empatii. Ale jest jeszcze jeden owoc. Otóż Serce Jezusa doskonale zna każde ludzkie serce. Adorując Boże Serce, zaczynamy w Nim realnie poznawać serca innych ludzi. Zwłaszcza czas adoracji Serca Jezusa w Najświętszym Sakramencie staje się błogosławionym czasem wchodzenia „na jedną częstotliwość” z ludzkimi sercami, zwłaszcza najbardziej kochanymi. Adorować w Jezusie Serce Boga, to rozumieć serce człowieka.

Dzięki kontemplacyjnemu trwaniu dwie wspomniane iluzje zostają przezwyciężone. Jezus sprawia, że w miarę szybko zaczynamy widzieć drugiego człowieka w jego rzeczywistym świecie myśli i słów. Znaczy to, że już na początku stają się dostrzegalne różnice poglądów, które następnie mogą być stopniowo poddawane rzeczywistemu dialogowi. Zamiast powodujących rozejście dwóch monologów, w czasie rozwija się dialog, który prowadzi do coraz lepszego wzajemnego zrozumienia.  

Następnie adoracja Jezusowego Serca sprawia, że człowiek łatwiej odbiera swoim sercem serce drugiego. Konkretnie oznacza to, że w trakcie spotkania, człowiek adorujący niejako „przechodzi ponad słowami”, dotykając bezpośrednio serca drugiego. Odmienność słów dla tych samych myśli nie przeszkadza w budowaniu głębokiej więzi. Zarazem dzięki dialogowi realizuje się proces niejako wzajemnego uczenia się swoich języków.  Z czasem podobne rozumienia zaczynają być podobnie wyrażane.

  Adorujmy Serce Jezusa. To najlepsza droga, aby czynić swoje serce na wzór Serca Boga i Człowieka. Zarazem to najmądrzejszy sposób budowania szczęśliwych relacji międzyludzkich. Radość wzajemnego rozumienia. Błogosławiona duchowa jedność ludzkich serc, wpatrzonych i wsłuchanych w pokorne Serce Jezusa.

27 czerwca 2014 (Mt 11, 25-30)


Powyższy tekst i fotografia w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.


Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


Msza święta na żywo z Jezuitami


Transmisja online Uroczystej, odpustowej Mszy Świętej z łódzkiej parafii imienia Najświętszego Imienia Jezus.
Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.
Homilia ojca Jacka Olczyka SJ.
19 czerwca 2020, godzina 18:00.

       o.Remigiusz Recław SJ – Msza święta odpustowa    19.06.2020

    Video nie działa? Skorzystaj z transmisji stałej.

            Szukasz innej transmisji? Przejdź tu.


Adoracja online


Tu możesz trwać w modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie poprzez transmisję na żywo.

    Adoracja online 24h klasztor Sióstr Klarysek w SłupskuVideo nie działa? Kliknij małą ikonę listy w powyższym oknie (na monitorze komputera w prawym górnym rogu) i wybierz inną transmisję z listy, która się rozwinie lub spróbuj przejść do Youtube.


Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa


Aby przejść do śpiewanej Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa kliknij obrazek poniżej.Co jeszcze…


Polecamy też transmisje live z łódzkiego kościoła ojców Jezuitów:
● na kanale Mocni w Duchu TV Live
Msza święta o godzinie 18:00 i uroczystości
Różaniec na żywo codziennie o 20:30
Koronka do Bożego Miłosierdzia o 15:00

● na kanale Mocni w Duchu Jezuici TV
Msze z modlitwą o uzdrowienie w ostatni poniedziałek miesiąca o 18:30 i niedzielę go poprzedzającą o 17:30.

● na kanale Jezuitów Msza niedzielna o 20:30

● na kanale Mocni w Duchu Dzieciom
Przepiękne Królestwo pn-pt 17:30 i sobota 11:00

● na stronie łódzkich Jezuitów transmisja stała audio
● na kanale o. Remiego prawie stała transmisja video:

Transmisja stała z kościoła Jezuitów w Łodzi może bywać nieaktywna


Transmisja video nie działa? Napisz lub sprawdź na Youtube.
Msze sprawowane są w dni powszednie o 7:00, 8:30, 18:00
a w niedzielę i święta:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00, 20:30


Natomiast jeśli chcecie wiedzieć czy msza z retransmisji jest ważna, posłuchajcie odpowiedzi ojca Remigiusza Recława SJ:

o. R. Recław – Czy transmisja mszy jest ważna?


Ponadto na Youtube lub stronie Msze-online znajdziecie wiele innych transmisji z mszy świętej na żywo niemal o każdej godzinie.

Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl