2 lipca 2024. Słowo na wtorek 13 tygodnia zwykłego w roku II. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze
2 lipca 2024, Wtorek
Wtorek XIII tygodnia zwykłego (rok II) patron dnia: tu; inne oficjum: tu
Spis treści:
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilia (jeśli jest dostępna)
Czytania +
Czytania na wtorek 13 tygodnia zwykłego (rok liturgiczny II)
1. czytanie (Am 3, 1-8; 4, 11-12)
Proroctwo przeciw królestwu Izraela
Czytanie z Księgi proroka Amosa
«Słuchajcie tego słowa, które mówi Pan do was, synowie Izraela, do całego pokolenia, które Ja wyprowadziłem z ziemi egipskiej: Jedynie was znałem ze wszystkich narodów na ziemi, dlatego was nawiedzę karą za wszystkie wasze winy.
Czyż wędruje dwu razem, jeśli się wzajem nie znają? Czyż ryczy lew w lesie, nie mając zdobyczy? Czyż lwiątko wydaje głos ze swego legowiska, jeśli niczego nie schwytało? Czyż spada ptak na ziemię, jeśli nie było zastawionego sidła? Czyż się unosi pułapka nad ziemią, zanim coś schwytała? Czyż dmie się w trąbę w mieście, a lud nie zadrży? Czyż zdarza się w mieście nieszczęście, by Pan tego nie sprawił? Bo Pan Bóg nie uczyni niczego, nie objawiwszy swej tajemnicy sługom swym, prorokom. Gdy lew zaryczy, któż się nie ulęknie? Gdy Pan Bóg przemówi, któż nie będzie prorokować?
Spustoszyłem was, jak podczas Bożego spustoszenia Sodomy i Gomory; staliście się jak głownia wyciągnięta z ognia; ale do Mnie nie powróciliście – mówi Pan. Dlatego tak uczynię tobie, Izraelu, a ponieważ tak ci uczynię, przygotuj się, by stawić się przed Bogiem twym, Izraelu!»
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 5, 5-6a. 6b-7. 8 (R.: por. 9a))
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
Ty nie jesteś Bogiem, *
któremu miła nieprawość,
zły nie może przebywać u Ciebie, *
nie ostoją się przed Tobą nieprawi.
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
Nienawidzisz wszystkich, *
którzy zło czynią.
Zgubę zsyłasz na każdego, kto kłamie. *
Pan brzydzi się człowiekiem podstępnym i krwawym.
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
Ja zaś dzięki obfitości Twojej łaski *
wejdę do Twojego domu,
upadnę przed świętym przybytkiem Twoim, *
przejęty Twą bojaźnią.
Prowadź mnie, Panie, w swej sprawiedliwości
Aklamacja (Por. Ps 130 (129), 5)
Alleluja, alleluja, alleluja
Pokładam nadzieję w Panu,
ufam Jego słowu.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mt 8, 23-27)
Uciszenie burzy na jeziorze
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:
Gdy Jezus wszedł do łodzi, poszli za Nim Jego uczniowie.
A oto zerwała się wielka burza na jeziorze, tak że fale zalewały łódź; On zaś spał. Wtedy przystąpili do Niego i obudzili Go, mówiąc: «Panie, ratuj, giniemy!»
A On im rzekł: «Czemu bojaźliwi jesteście, ludzie małej wiary?» Potem, powstawszy, zgromił wichry i jezioro, i nastała głęboka cisza.
A ludzie pytali zdumieni: «Kimże On jest, że nawet wichry i jezioro są Mu posłuszne?»
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (13 wtorek zwykły, rok liturgiczny A II)
Tajemnica przelanej krwi
Rozpoczynamy dzisiaj miesiąc lipiec, w którym szczególnie kontemplujemy Misterium Chrystusowej Krwi. W świetle tej prawdy zachowujemy wdzięczną pamięć także o wszystkich świętych, którzy swą ewangeliczną wiarę potwierdzili śmiercią, trwałym kalectwem lub doraźnymi zranieniami. Prawdziwie przelali swoją krew. Z mocą przemawia fakt, że słowa o gotowości do oddania życia zostały poświadczone konkretnymi czynami, przenikniętymi prawdziwą fizyczną krwią.
Taka postawa jest wyrazistym odzwierciedleniem życia Jezusa, który oddał swe życie za zbawienie świata. Prawdziwie przelał swoją najświętszą Krew. W czasie Ostatniej Wieczerzy, biorąc kielich z winem, Chrystus powiedział, że to jest Jego Krew, wylana za zbawienie świata. Ale nie skończyło się na teoretycznej deklaracji. Następnego dnia z Ciała Chrystusa popłynęła Krew, która była nie tylko pod postacią wina, ale dosłownie w formie ludzkiej krwi.
W poruszającym filmie „Pasja” mogliśmy zobaczyć przedstawione z wielką ekspresją sceny biczowania i męczeństwa Jezusa na krzyżu. Krew Boga ujawniła swój blask poprzez pełnię wymiaru duchowego i fizycznego; autentyzm prawdy, w której słowa zostają poświadczone przez czyny. Zarzut, że deklaracja w czasie ostatniej Wieczerzy to tylko słowa, zostaje jednoznacznie obalony. Jednocześnie obecność fizycznej ludzkiej krwi nie była konsekwencją bezmyślności i zuchwalstwa, lecz stanowiła uobecnienie Najwyższej Duchowej Ofiary samego Boga.
Będąc świadkiem tej Chrystusowej Prawdy i spotykając się z bohaterskimi czynami ludzi, którzy w imię Miłości dosłownie przelewali krew za Prawdę i Wolność, doświadczałem zawsze pewnego niepokoju odnośnie mego życia. Nieraz na modlitwie składałem deklarację, że pragnę naśladować Chrystusa, przelewając swą krew. Ale czy te piękne słowa nie pozostawały jedynie w jakiejś teoretycznej przestrzeni? Zgoda. Można być męczennikiem, nie przelewając ani jednej kropli fizycznej krwi. Wątpliwość jednak pozostaje.
Pośród tych wahań dotarł do mej świadomości fakt, że jest możliwość konkretnego oddania krwi. Istnieją wszak punkty krwiodawstwa, gdzie ludzie oddają swą krew, ratując w ten sposób życie innym ludziom. Zacząłem coraz mocniej doświadczać przekonania, że jestem zaproszony do takiego prostego aktu. „Oddać krew” stałoby się słowem i czynem. Ale niestety przez całe lata nie byłem w stanie się przełamać. Kilka razy już było blisko, ale znów „coś” wypadło i odkładałem w czasie. Wstyd się przyznać do takiej smutnej rzeczywistości. W końcu Bóg zadziałał w niezwykły sposób. Znalazłem się w pobliżu autobusu Honorowego Krwiodawstwa. Odczułem w sumieniu głos: „Jak nie teraz, to kiedy?”. Po kilku minutach od ujrzenia autobusu udałem się oddać krew.
Żyła okazała się bardzo cienka, ale potem krew płynęła bardzo szybko. Pielęgniarka była najwyraźniej zdziwiona tą szybkością spływającej krwi do woreczka. Tak sobie pomyślałem, że to dobry znak, że oddaję naprawdę „z serca”, bez jakiegoś powstrzymywania się. Jednocześnie uświadomiłem sobie, że w przypadku ewentualnego wypadku lub zranienia, ta sama krew zapewne też by bardzo szybko płynęła… Opatrzność wszystko przygotowuje. Warto dodać, że tego dnia wyjątkowo rano nic nie jadłem, bo miałem pewną sprawę do załatwienia. Pomyślałem, że zjem po powrocie. Oddanie krwi, bez zjedzenia wcześniej, było optymalną sytuacją dla późniejszych badań, przed przekazaniem potrzebującym.
Jestem wdzięczny Jezusowi Chrystusowi za tę łaskę, iż w końcu mogłem oddać krew. Cieszę się, że moja krew komuś się przyda. Wszak jako dziecko przeżyłem tylko dlatego, że dostałem bardzo duże ilości krwi od dawców. Byłem na granicy życia i śmierci. Jednocześnie oddanie krwi to bardzo pomocna czynność w przygotowaniu serca do przeżycia Eucharystii. „Bierzcie i pijcie”… Te słowa z Eucharystii nabierają nowego sensu…
1 lipca 2014 (Mt 8, 23-27)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1403 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dzisiejsza albo najbardziej aktualna homilia księdza kardynała Grzegorza Rysia.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka