Słowo na 20 czerwca

Słowo na Niedzielę, 20 czerwca 2021. Msza na żywo: 10:00 (dla dzieci), 18:00 i 20:30, różaniec i nabożeństwo czerwcowe online. Ewangelia i komentarz


20 czerwca 2021, Niedziela

XII Niedziela Okresu Zwykłego, Rok B, I

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)

● Msze i nabożeństwa na żywo

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (Mk 4, 35-41)


Jezus ucisza burzę

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:


Owego dnia, gdy zapadł wieczór, Jezus rzekł do swoich uczniów: «Przeprawmy się na drugą stronę». Zostawili więc tłum, a Jego zabrali, tak jak był w łodzi. Także inne łodzie płynęły z Nim.

A nagle zerwał się gwałtowny wicher. Fale biły w łódź, tak że łódź już się napełniała wodą. On zaś spał w tyle łodzi na wezgłowiu. Zbudzili Go i powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?» On, powstawszy, zgromił wicher i rzekł do jeziora: «Milcz, ucisz się!» Wicher się uspokoił i nastała głęboka cisza.

Wtedy rzekł do nich: «Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże brak wam wiary!» Oni zlękli się bardzo i mówili między sobą: «Kim On jest właściwie, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?»



Oto Słowo Pańskie.


   Komentarz Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).



Odwaga wzrastania


        Iść odważnie do przodu… Oto nasze arcyciekawe powołanie. Nigdy nie poddawać się, ale wciąż od nowa podejmować życiowe wyzwania. Nie oznacza to konieczności nieustannych zwycięstw. Wręcz przeciwnie, porażki mogą być najwyższej próby życiowym złotem. Odgrywają bowiem bardzo ważną rolę na drodze autentycznego wzrostu. Można powiedzieć, że niepowodzenia są nawet zbawiennym doświadczeniem. Kto nie nauczył się przegrywać, ten jeszcze nie jest w gronie prawdziwych zwycięzców.

         Ciągłe zwycięstwa w świecie grożą szeregiem autodestrukcyjnych iluzji. W głębi duszy człowieka, niezmiennie kruchego i słabego, rodzi się złudne przekonanie: „Jestem najmocniejszy i niezniszczalny”. Energia idzie w epatowanie zewnętrzną siłą, zamiast służyć wewnętrznemu wzmacnianiu. Pojawia się proces „zaklinania rzeczywistości”, czyli błędy i grzechy postrzegane są jako zachowania prawidłowe, mądre, a nawet wysoce wartościowe. Ciągłe sukcesy oznaczają często, że człowiek zatrzymał się w rozwoju, w bezpiecznym „światku przeszłości”. Niepodejmowanie nowych wyzwań chroni czasowo przed poniesieniem konkretnych porażek. Ale tak naprawdę oznacza to duchowy regres.

         Jezus pragnie, aby człowiek żył i rozwijał się. Dlatego wciąż od nowa kieruje życiodajne zaproszenie: „Przeprawmy się na drugą stronę” (por. Mk 4, 35-41); „Odkryjmy razem nowy świat”. Jest to propozycja, aby ze znanego już brzegu rzeczywistości przedostać się na jej drugi brzeg. Nie należy tego mylić z próżną „nowością dla nowości” lub ze „stawianiem wszystkiego na głowie”. Istotny jest fakt, że inicjatorem jest Jezus, który wspiera człowieka w coraz pełniejszym otwieraniu się na Bożą Nieskończoność. W tej perspektywie „nowość” jest owocem działania Ducha Świętego i na pewno służy lepszej realizacji woli Boga Ojca.

         Ważne! Jezus wie, że podejmując Jego zaproszenia, często nie będziemy dawać rady. Poniesiemy porażki, których ostrzem jest brak wiary w Jego wszechmocną obecność. Ale nawet największy akt niewiary i zwątpienia może być świetnym materiałem, aby z jego pomocą zbudować głęboką postawę zaufania w Boże miłosierdzie. Bóg doskonale rozumie, że podejmowanie nowych wyzwań łączy się u człowieka z nieudolnością i nieporadnością. Dopuszcza jednak nasze upadki, gdyż porażki są cennym budulcem w konstruowaniu „gmachu Zmartwychwstania”. Gdy staniemy w prawdzie, wtedy czarno na białym ujrzymy nasze ograniczenia. Świadomość swej kruchości wyzwala w sercu szczere wołanie do Boga; w orbicie codzienności pojawia się modlitwa. Niejednokrotnie początkowo jest to swoista krypto-pretensja.

         Wyraziście widać to na przykładzie pewnego ewangelicznego epizodu, gdy pośród szalejących na jeziorze fal uczniowie wołają: „Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?”. Znamienna jest reakcja Jezusa: ucisza jezioro i zarazem wskazuje uczniom na ich bojaźliwość i brak wiary. Nie jest to pretensjonalne narzekanie. Mistrz akceptuje uczniów w słabości, wysłuchując ich wołania. Zarazem wskazuje kierunek dalszego duchowego rozwoju. „Drugim brzegiem” jest większa odwaga, zmniejszenie koncentracji na sobie i wejście na głębszy poziom zaufania Bogu. Jeśli Bóg do czegoś zaprasza, to na pewno towarzyszy człowiekowi i wspiera go w tym zadaniu. Aby przyjmować to wsparcie, konieczne jest przechodzenie od wołania: „Jezu, nie bądź obojętny, bo ja ginę”, do modlitwy: „Jezu, czuwasz, dlatego jestem spokojny, że przeżyję”. Serce wypełnia „głęboka cisza”…

         Niepowodzenia służą wzmacnianiu wewnętrznego człowieka. Pasmo mniejszych porażek to z reguły wstęp do wielkiego zwycięstwa. Uczniowie na jeziorze spanikowali. Ewidentne niepowodzenie. Ale nie poddali się, lecz dalej pracowali. Owocem tej sumiennej pracy stała się piękna służba i męczeństwo dla Jezusa. Ostatecznie, z odwagą „przeprawili się na drugą stronę”; z tego świata do Wieczności.

         Błogosławiony, kto patrząc na oblicze Jezusa potrafi wciąż od nowa powtarzać: „Przegrałem. Ale ufam Tobie”. Oto droga, którą zdążają ci, którzy już na ziemi cieszą się zwycięstwami w oczach Bożych. Ale to tylko wstęp. Kto umie przegrywać, będzie radował się Niebiańską koroną „wielkiego Bożego zwycięzcy”. Przez całą Wieczność…

21 czerwca 2015 (Mk 4, 35-41)



Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.


   Komentarze i Dobra Homilia

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do dzisiejszej ewangelii wygłoszona 19 czerwca 2021 wieczorem w ramach I Forum CHARIS (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Abp Rysiem oraz Msza z Różańcem i nabożeństwo czerwcowe


Transmisje dzisiejszych mszy świętych na żywo:
1) mszy dla dzieci z Mocnymi w Duchu i ojcem Remigiuszem Recławem SJ o godzinie 10:00
2) mszy z różańcem o godzinie 18:00 w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi (różaniec o 17:30) a w czerwcu także z nabożeństwem czerwcowym (tuż po zakończeniu mszy).
3) mszy ostatniej szansy z ojcem Zygmuntem Kwiatkowskim SJ o godzinie 20:30.

Niedziela,
20 czerwca 2021, godzina 10:00 oraz 17: 30/18:00
i 20: 30
(transmisje mszy z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem z kaplicy domowej były regularnie transmitowane do 6 czerwca 2021).

o. Recław SJ – Msza dla dzieci
Mocni w Duchu

Źródło: Mocni w Duchu Dzieciom

Różaniec, msza
i nabożeństwo czerwcowe

Źródło: Mocni w Duchu Live

Msza ostatniej szansy
o. Kwiatkowski SJ

Źródło: Jezuici



Rok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl