Słowo-na-21-stycznia-2023

Niedziela, 21 stycznia 2024. Słowo na 3 Niedzielę zwykłą w roku B. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia i słowo kard. Rysia

21 stycznia 2024, Niedziela

V Niedziela Słowa Bożego
III Niedziela zwykła (rok B) patron dnia: tu; inne oficjum: tu

Czytania   +

   Ewangelia (Mk 1‚ 14-20)

Jezus wzywa ludzi do nawrócenia i powołuje pierwszych apostołów

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:

Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał Szymona i brata Szymonowego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich Jezus: «Pójdźcie za Mną, a sprawię, że się staniecie rybakami ludzi». A natychmiast, porzuciwszy sieci, poszli za Nim.

Idąc nieco dalej, ujrzał Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, którzy też byli w łodzi i naprawiali sieci. Zaraz ich powołał, a oni, zostawiwszy ojca swego, Zebedeusza, razem z najemnikami w łodzi, poszli za Nim.

Oto Słowo Pańskie

   Rozważanie Ojca Pustelnika

Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′) (3 niedziela zwykła, rok liturgiczny B I)

Erem-Maryi-Brama-Nieba-nagłówek-strony

Życiowe rozeznanie

„Pragnę pójść za Tobą… Gdziekolwiek mnie poprowadzisz”… W głębi serca tęsknimy za kimś, kto bezszelestnie weźmie nas za rękę i po mistrzowsku poprowadzi przez życie. W wyobraźni powstaje obraz niezwykłej podróży, która zaspokoi nasze najskrytsze pragnienia i marzenia. Mamy nadzieję, że pod kierunkiem zaufanego przewodnika ujrzymy to, czego sami nie potrafimy odnaleźć i osiągnąć.

W Ewangelii znajdujemy odpowiedź na ten egzystencjalny głos wnętrza. Jezus do swych uczniów mówi: „Pójdź za mną” (por. Mk 1, 14-20). Jest to wołanie Boskiego Mistrza, któremu możemy bezgranicznie zaufać, podobnie jak Apostołowie. Historia potwierdziła wiarygodność drogi, którą Jezus z Nazaretu zaproponował. Ale tu sprawy zaczynają się komplikować…

Cała trudność polega na tym, że w temacie „życiowego przewodnika” dobrze zorientowany jest także zły duch. Zły duch zauważył, że wielu ludzi słowa „Pójdź za mną” od razu interpretuje jako pochodzące od Jezusa. To posłużyło szatanowi do skonstruowania przebiegłej zasadzki, w której sidła wpadają zwłaszcza „zapędzone duszyczki”. Pułapka polega na tym, że szatan podszywa się pod Jezusa. Następnie udając Jego głos, mówi: „Pójdź za mną”. Zły duch kusi początkowo złudnymi obietnicami szczęścia i pozorami „boskości”. Im gorszy diabeł, tym podróbka jest doskonalsza i bardziej niebezpieczna. Wiadomo, sfałszowana moneta jest tym groźniejsza do wykrycia, im lepiej jest podrobiona. Oszukany człowiek jest przekonany, że wzorem Apostołów pięknie podąża za Jezusem, a tak naprawdę jest na smyczy trzymanej przez złego ducha. Kwestia czasu, kiedy bolesna prawda odsłoni się poprzez złe owoce; zamiast królestwa Bożego, obóz diabelskiego zniewolenia. Co może być pomocą, aby nie dać się oszukać Złemu?

Fundamentalną rzeczą jest codzienne zatrzymanie się w „samotnej ciszy” przed Bogiem. Takie trwanie wewnętrznie wycisza i porządkuje wnętrze. Chaos jest przezwyciężany. Dusza doznaje nasycania Bożą Obecnością i Wrażliwością. Zasadniczo pokusy charakteryzują się „gwałtownym poganianiem” człowieka. Diabeł wie, że jego czas jest policzony, dlatego zawsze się śpieszy. Zarazem boi się, aby nie wykryto jego knowań. W związku z tym wprowadza człowieka w stan podnieconej niecierpliwości, aby ekspresowo wcielić w życie swój uwodzicielski podszept. Pamiętajmy: „Co nagle, to po diable”… Codzienna cisza milczącego zatrzymania się przed Bogiem chroni przed pośpiesznymi decyzjami i pozwala wychwycić „zapędy”, gdzie „coś jest nie tak”. Zdekonspirowana pokusa może być odrzucona. Oczyszczone i uspokojone serce jest zdolne rozpoznać „Pójdź za mną”, które wypowiada prawdziwy Jezus osobiście lub poprzez swego posłańca.

Po tym wstępnym oczyszczeniu duszy bycie sam na sam z Jezusem pozwala uzyskać trzy zasadnicze dobre owoce. Przede wszystkim w sumieniu odczytujemy wyraźnie treść wezwania „Pójdź za mną”. Pójdź za mną” to różne konkretne Boże propozycje. Ale samo odkrycie Bożego planu jeszcze nie wystarcza. Wszak trzeba go wdrożyć w życie. O własnych siłach tego właściwie nie zrealizujemy. Stąd płynie konieczność budowania więzi z Bogiem, czemu służy „pustynne Ty i ja”. Celem takiej postawy jest stan, w którym możemy powiedzieć za św. Pawłem: „Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2, 20). W stanie zjednoczenia Bóg działa i tworzy poprzez człowieka. Zespolenie z Jezusem owocuje w postaci coraz większej wewnętrznej wolności wobec dóbr stworzonych w świecie. Jak coś jest, to dobrze. Jak czegoś nie ma, to drugie dobrze. Taka postawa daje pokój serca. Idziemy prawdziwie za Jezusem i możemy cieszyć się „Bożymi krajobrazami”.

Bogu dziękuję, że po okresie super-pędu na cztery telefony, dzięki metodzie wyciszonego zatrzymania się, odkryłem i podjąłem powołanie pustelnicze. Już wiele lat temu Jezus powiedział mi: „Pójdź za mną na pustynię”. Z każdym rokiem pustelnia coraz bardziej mnie zachwyca delikatną ciszą, subtelnym pięknem i pokojem Bożej Obecności…

25 stycznia 2015 (Mk 1, 14-20)


   Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.

   Komentarze video

  Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).

   „Słowo na jutro” (~5-35′)

   Wprowadzenie do dzisiejszej Ewangelii, proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1240 dostępny od 21:00 (~5-35′). 

„Słowo na jutro”
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie

   Zoom (~2-3′)

  Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu

   Zielone Pastwisko (~4-7′)

  Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).

Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka

   Homilia (~9-29′)

  Dzisiejsza homilia oraz słowo wprowadzenia do mszy świętej o Jedność Chrześcijan księdza kardynała Grzegorza Rysia.

Homilia – rocznica Powstania Styczniowego
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Słowo – dni modlitw o jedność
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Słowo do wspólnoty Mocni w Duchu
Kardynał Grzegorz Ryś
Źródło: Archidiecezja Łódzka