Słowo na 21 sierpnia

Słowo na 21 sierpnia 2021. Msza z różańcem na żywo. Ewangelia i komentarz.


21 sierpnia 2021, Sobota

Sobota XX tygodnia zwykłego, Rok B, I wspomnienie św. Piusa X, Papieża (inne oficjum: tu)

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)

● Msze i nabożeństwa na żywo

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (Mt 23, 1-12)


Strzeżcie się pychy i obłudy

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.

Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.

A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.

Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarz Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Maryjny kierunek


        Każdego dnia boleśnie uświadamiam sobie, jak bardzo mój umysł jest tępy i ograniczony, jak bardzo moje serce jest pyszne i głupie. Tak! Pustynia bezwzględnie ogołaca ze złudzeń i chroni przed trwaniem w słodkich iluzjach na swój temat. Kto pośród pustynnych piasków ledwie wlecze się noga za nogą, doznaje obezwładniającej bezsiły i do żywego odczuwa atak unicestwiających myśli, ten przestaje sądzić, że jest potężną skałą. Bez protestów, uznaje swój status znikomego, ulotnego ziarenka piasku…

         Gdy człowiek ma świadomość swej godnej pożałowania nicości, wtedy nie pozostaje nic innego, jak mocno uderzyć się w piersi, skłonić głowę głęboko do ziemi i bez ceregieli uznać wielką nędzę swego grzesznego żywota. Na szczęście Pan Jezus jest nieskończony w swoim Miłosierdziu. Dlatego można wołać z ufnością: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną grzesznikiem”…

         Tak! Warto jak najczęściej powtarzać te proste, a jakże zbawienne słowa modlitwy Jezusowej. Zwykłe przejście z jednego miejsca na drugie to wyśmienita okazja, aby czynić kolejne kroczki na drodze przemiany wnętrza. Najświętsza Maryja Panna, wspominana dzisiaj jako Królowa całego stworzenia, zaprasza nas, aby z nowym zapałem kontynuować dążenie do celu, jakim jest pokora. Bóg wywyższył Maryję i uczynił Królową na wieki, gdyż wcześniej na ziemi była pokorną służebnicą, która całkowicie swą ufność złożyła w mocy Bożej.

         Królowania Maryi nie należy rozpatrywać w perspektywie zasad ziemskiego panowania i splendoru. Jej wywyższenie jest zaproszeniem, aby jak najpełniej otwierać swe wnętrze na Boga. Maryja uczestniczy w najdoskonalszym królowaniu swego Boskiego Syna, który jest Królem Wszechświata. Im więcej Chrystusa w człowieku, tym bardziej człowiek doświadczy w Duchu Świętym wiecznego wywyższenia ze strony Boga Ojca. „Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony” (por. Mt 23, 1-12). Postawa uniżenia nie jest celem samym w sobie. Pokora jest „tylko” koniecznym środkiem, aby poprzez ogołocenie być w stanie przyjąć do serca Boże obdarowanie. Dramat ewangelicznych faryzeuszy i uczonych w Piśmie polegał na tym, że w „w imię Boże” ulegli pokusie obłudy, która inwestuje siły w zewnętrzne pozory, a nie w realny stan wnętrza. Oczywiście nie oznacza to, że zewnętrzny wymiar jest czymś złym. Jeśli serce szczerze dąży do Boga, wtedy znajduje to odzwierciedlenie także w specyficznej zewnętrznej formie. Ale wtedy ta forma nie jest maską tego, czego nie ma, lecz autentycznym i spójnym wyrazem tego, co jest. Trzeba też podkreślić, że Jezus nie krytykował faryzeuszy za brak doskonałości, ale za to, że za takich się uważali, choć w rzeczywistości nie przestrzegali Bożych przykazań. Co więcej, wywyższali się, sobie przypisując przymioty, które tak naprawdę tylko Bogu przynależą. Kto tak czyni, będzie poniżony… Lepiej inspirować się przykładem Maryi, która dzięki uniżeniu doświadczyła Boskiego wywyższenia.

         Jeśli zechcemy podążać podobną drogą, bardzo ważne są zdecydowane, jednoznaczne decyzje. Maryja jednak uczy, aby na drodze pokory pamiętać o dwóch sprawach. Każda dobra decyzja jest darem uprzednio otrzymanym od Boga, a nie produktem własnej doskonałości. Następnie zrealizowanie dobrej decyzji nie jest powodem do zachwytu nad swą „silną wolą”, ale okazją, aby uwielbić Boga, który zechciał udzielić swej królewskiej „energii do realizacji”. Zasługa człowieka polega tylko na tym, że przyjął tę udzieloną łaskę. Samochód byłby „głupi”, gdyby twierdził: „Jadę sam z siebie, bo wyciskam paliwo z karoserii”…

         Praktykując modlitwę Jezusową, wiele owoców przyniesie „szlifowanie pamięci”. To znaczy chodzi o to, aby pamiętać o swej kruchości, która w przeszłości ujawniła się w zaistniałych grzechach. Zarazem odnośnie przyszłości, „kto stoi, niech baczy, aby nie upadł”. Pycha kroczy przed upadkiem.

         Najświętsza Maryjo Panno, Królowo, wspieraj nas na królewskiej drodze do Niebieskiego Królestwa…

22 sierpnia 2015 (Mt 23, 1-12)Powyższe rozważanie w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.   Komentarze i Dobra Homilia

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Najbardziej aktualna albo dzisiejsza (jeśli jest dostępna) homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′).

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem w Sanktuarium


Transmisja na żywo wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30.
Dostępne homilie i transmisje mszy z Abp Rysiem – TUTAJ.

Sobota, 21 sierpnia 2021
transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 msza święta.


Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu LiveRok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl