Słowo-na-24-lipca-2022

24 lipca 2022. Słowo na 17 Niedziela okresu zwykłego w roku C. Czytania, Ewangelia i komentarz


24 lipca 2022, Niedziela

XVII Niedziela zwykłego (rok C; inne oficjum: tu)

● Czytania
● Ewangelia
● Rozważanie Ojca Pustelnika (lectio ~2-3′)
● Inne komentarze (video ~3-35′)

+   Wszystkie czytania – rozwiń

  Ewangelia (Łk 11, 1-13)


Chrystus uczy modlitwy

Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:


Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów».

A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie».

Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje.

I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».Oto Słowo Pańskie.


   Rozważanie Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Duchowe zmaganie


     Ocean w swych głębinach przeniknięty jest spokojem. Nie znaczy to jednak, że całość wody pozostaje w nieustannej ciszy. Jak pokazuje doświadczenie, mogą pojawić się nawet potężne sztormy i burze. Powierzchnia i zbliżone do niej warstwy wody zamieniają się w wielometrowe fale, które żadną miarą nie kojarzą się z łagodnością i wyciszeniem.

      Warto też zauważyć, że nieraz mają miejsce nawet podwodne trzęsienia ziemi. Wówczas wzburzenie zachodzi nawet w samym sercu głębin. Na szczęście nie doświadczyłem takiego radykalnego pęknięcia, które zburzyłoby absolutnie pokój i szczęście wnętrza. Przeżyłem jednak chwile gwałtownego sztormu. Przeogromne fale, które przesunęły się po powierzchni mej egzystencji. Bez wątpienia mieszanka ludzkiej słabości i ataków złego ducha.

      Coraz bardziej odkrywam, że życie pustelnicze nie jest czasem błogiego trwania. To w dosłownym tego słowa znaczeniu czas bojowania. Ojciec pustelników św. Antoni opisuje szereg wykańczających i po wielokroć przerażających walk duchowych, które musiał stoczyć. Gdy człowiek patrzy na Boga z obojętnością, to w sumie u złego ducha nie wzbudza większego zainteresowania. Cel bowiem został osiągnięty; dusza jest już oderwana od Źródła istnienia. Gdy jednak w sercu jest autentyczne pragnienie zbudowania swego życia na jedynej trwałej skale, którą jest Jezus Chrystus, wówczas sytuacja ulega radykalnej zmianie. Wściekłość szatana zostaje rozbudzona i podejmuje wszelkie starania, aby zniszczyć Boże życie. Bóg dopuszcza te potężne nawet zawirowania, aby dać człowiekowi możliwość rzeczywistego wyboru. Taki autentyczny wybór dokonuje się dopiero w sytuacji próby i nieraz nawet niezwykle bolesnej pokusy.

      Ten sztorm może polegać na wielorakich myślach o bezsensie istnienia. Wszechogarniająca noc absurdu, która paraliżuje i skutecznie obezwładnia. Ciemność, która krzyczy na cały głos, że Boga nie ma i całe to chrześcijaństwo jest popadnięciem w iluzję. Irracjonalny lęk i niepewność. Pragnienie ucieczki przed wszystkimi i w ogóle przed całym światem. Głos wzywający wewnętrznie do rozpłynięcia się w wyzwalającej nicości. Marzenie o błogiej nirwanie mające o wiele bardziej posmak szczęścia niż „abstrakcyjne” obietnice zawarte na karatach Ewangelii. Wątpliwości rodzące się nawet przy odmawianiu „Ojcze nasz”. Wszechogarniające pragnienie, aby przestać istnieć jak najszybciej. Doświadczenie przypominające jazdę samochodem, gdy w pewnym momencie pojawia się myśl, aby skręcić kierownicą i uderzyć w przydrożne drzewo. Zły duch jest bezlitosny! Nie przebiera w środkach, aby dopiąć swego niszczycielskiego celu.

      Tak! To są bardzo ciężkie chwile. Fale przewalają się z wielką siłą i skutecznie unicestwiają stan łagodnego połyskiwania powierzchni wody w blasku ciepłych promieni słońca. Na szczęście kotwica w Bogu jest zbawiennym ratunkiem. Poprzez „zacięte” odmawianie modlitwy „Ojcze nasz”, której nauczył nas sam Jezus Chrystus, i na jej wzór innych modlitw, można odzyskać pokój. Cisza z wnętrza może na nowo zagościć także w pozostałych warstwach życia.

      Dziękuję Ci Boże za dar modlitwy „Ojcze nasz” i za słowa, które wypowiedziałeś poprzez usta św. Pawła: „Wystarczy Ci mojej łaski”. Dziękuję, że udzielasz mocy, która wystarcza do przezwyciężenia największych nawet ataków złego ducha. Maryjo, powierzam się Twej opiece…

28 lipca 2013 (Łk 11, 1-13)Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.   Inne komentarze1) Zamiast homilii wprowadzenie do Lectio Divina księży Salwatorianów, odcinek 694 (~5-35′). Wyświetla się najnowsze dostępne nagranie. Pozostałe odcinki dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku).

Słowo na jutro
Źródło: CFD


2) Zoom Mocnych w Duchu (dostępny od 5:00 rano ~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (dostępne od godziny 00.00 ~5-7′). Przycisk powinien wyświetlać najbardziej aktualny odcinek, czasem jednak trzeba go odszukać w rozwijanej playliście.

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


3) Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′):

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka