
Środa, 25 grudnia 2024. Słowo na Uroczystość Bożego Narodzenia. Czytania, Ewangelia, rozważanie, komentarze oraz homilia kard. Rysia
25 grudnia 2024, Środa
Uroczystość Narodzenia Pańskiego (patroni dnia: tu; o Bożym Narodzeniu: tu)
Spis treści:
• Czytania mszy wigilijnej (Mt 1, 1-25)
• Ewangelia z Pasterki (Łk 2, 1-14)
• Czytania mszy o świcie (Łk 2, 15-20)
• Czytania mszy św. w dzień (J 1, 1-18)
۰ „Słowo na jutro” (~5-35′)
۰ Zoom (~2-3′)
۰ Zielone Pastwisko (~5′)
۰ Homilie kard. Rysia
Czytania z Pasterki +
Czytania z Pasterki, czyli mszy świętej w nocy Uroczystości Narodzenia Pańskiego
1. czytanie (Iz 9, 1-3. 5-6)
Syn został nam dany
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele. Rozradowali się przed Tobą, jak się radują w żniwa, jak się weselą przy podziale łupu. Bo złamałeś jego ciężkie jarzmo i drążek na jego ramieniu, pręt jego ciemięzcy, jak w dniu porażki Madianitów.
Albowiem dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: «Przedziwny doradca, Bóg Mocny, odwieczny ojciec, Książę Pokoju».
Wielkie będzie Jego panowanie w pokoju bez granic na tronie Dawida i nad jego królestwem, które on utwierdzi i umocni prawem i sprawiedliwością, odtąd i na wieki. Zazdrosna miłość Pana zastępów tego dokona.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 96 (95), 1-2a. 2b-3. 11-12. 13 (R.: por. Łk 2, 11))
Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
śpiewaj Panu, ziemio cała.
Śpiewajcie Panu, *
sławcie Jego imię.
Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel
Każdego dnia głoście Jego zbawienie. *
Głoście Jego chwałę wśród wszystkich narodów,
rozgłaszajcie Jego cuda *
pośród wszystkich ludów.
Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel
Niech się radują niebiosa i ziemia weseli, *
niech szumi morze i wszystko, co je napełnia.
Niech się cieszą pola i wszystko, co na nich rośnie, *
niech wszystkie drzewa w lasach wykrzykują z radości.
Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel
Przed obliczem Pana, który już się zbliża, *
który już się zbliża, by osądzić ziemię.
on będzie sądził świat sprawiedliwie, *
a ludy według swej prawdy.
Dziś się narodził Chrystus Pan, Zbawiciel
2. czytanie (Tt 2, 11-14)
Ukazała się łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Tytusa
Ukazała się łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom i poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa, który wydał samego siebie za nas, aby odkupić nas od wszelkiej nieprawości i oczyścić lud wybrany sobie na własność, gorliwy w spełnianiu dobrych uczynków.
Oto Słowo Boże
Aklamacja
Alleluja, alleluja, alleluja
Zwiastuję wam radość wielką,
dziś narodził się nam zbawiciel, którym jest Jezus Chrystus.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia mszy w nocy (Pasterki) Łk 2, 1-14
Dzisiaj narodził się nam Zbawiciel
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta.
Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna.
Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. I rzekł do nich anioł: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie».
I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami:
«Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał»
Oto Słowo Pańskie
↑ Rozważanie Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity OVE z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii mszy w nocy (Pasterki) Łk 2, 1-14 (~2-3′) (Uroczystość Narodzenia Pańskiego, rok liturgiczny C II)
Dar Zbawiciela
Jakże wspaniała nowina! Nasze serca może wypełniać wielka radość. Tej nocy anioł Pański obwieścił niezwykłą prawdę: „Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan” (por. Łk 2, 1-14).
Ta wiadomość umożliwia nam zupełnie nowe spojrzenie na życie. Nikt nie jest sam, niczym wyspa oblewana ze wszystkich stron przez wzburzone morze. W najgłębszych pokładach serca możemy liczyć na współobecność, która jest w stanie obdarzyć nas uszczęśliwiającym zbawieniem. Jest to konsekwencja faktu, że Zbawiciel przychodzi jako Bóg, który prawdziwie stał się Człowiekiem. Bóg jest bliżej nas niż my sami wobec siebie. A to oznacza bezmiar Miłości, która przezwycięża wszelkie ewentualne cierpienie z powodu braku upragnionej miłości. Co więcej, w Jezusie Bóg przychodzi jako Człowiek, który nie tylko doskonale rozumie, ale także dogłębnie uczestniczy w naszych ludzkich zmaganiach. Nie oznacza to jednak dominacji, która przytłaczałaby swym dobrem. Zbawiciel przyszedł jako bezbronne dziecko, licząc na ufne przyjęcie. Autentyczna duchowa moc zawsze objawia się jako niemoc w oczach tego świata.
W ten sposób wolność naszego sumienia jest w pełni uszanowana. Na wieczność utrwalą się tylko te stany, które w głębi serca dobrowolnie wybraliśmy. Eucharystia jest najdoskonalszą „kontynuacją” bezbronnej obecności Jezusa, który przychodzi pod postacią drobiny chleba i kropli wina, aby wyrwać nas z piekła niechcianej samotności. Pustelnik podejmuje zaproszenie do życia w samotności, w sensie fizycznego odosobnienia, aby możliwie najpełniej otworzyć się na dar wyzwalającej obecności Boskiego Zbawiciela. Kto boleśnie doświadcza „samotności niechcianej”, niech obficie czerpie z bożonarodzeniowej nowiny. Zawsze, gdy w sercu „piekło” zamienia się w „niebo”, dokonuje się cud Bożego Narodzenia.
Paradoks obecności Boga i Jego posłańców polega na tym, że w sercu może nieraz wzbudzać uczucie strachu. Gdy pasterze ujrzeli anioła Pańskiego i chwałę Pańską, „bardzo się przestraszyli”. Ale była to reakcja całkowicie nieuzasadniona. Dlatego anioł Pański do pasterzy i do każdego człowieka mówi z całą serdecznością: „Nie bójcie się!”. Oto drugi, po współobecności, piękny dar ze strony Zbawiciela: życiowe umocnienie i dodawanie otuchy. Lęk ma wiele różnych przyczyn. Ale w każdym przypadku najważniejsze jest to, że Jezus jest w stanie pokonać to, czego się boimy. Jeśli otworzymy drzwi serca Jezusowi, możemy być pewni, że nawet najpotężniejsze zło nie zdoła zniewolić naszego wnętrza. Dzieje się tak, gdyż Boże Dziecię jest wcieleniem Nieskończonej Dobroci, która blokuje wszelkie „skończone zło”.
Zarazem Zbawiciel sprawia, że zostajemy uwolnieni od wielu całkowicie bezpodstawnych obaw. Niejednokrotnie boimy się tego, co w żaden sposób nie jest zagrożeniem. To Zły duch wtłacza w umysł człowieka obraz różnych wyimaginowanych niebezpieczeństw, które tak naprawdę nie istnieją. Celem takiej strategii jest zamknięcie człowieka na określone dobro. Dlatego jest ono przedstawiane jako straszne zło, którego należy się bać. Blask Bożego Narodzenia rozświetla duszę. Dzięki temu właściwie rozpoznajemy dobro i zło i potem możemy adekwatnie do rzeczywistości podejmować z Jezusem wszelkie wyzwania.
Idąc taką drogą, będziemy coraz bardziej doświadczać smaku Bożego pokoju. Po Narodzinach Jezusa, Zbawiciela, zastępy anielskie wychwalały Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których ma upodobanie”. Znakiem wiary w Boże Narodzenie jest wewnętrzny pokój, który przezwycięża wszelkie niepokoje. Boże Dziecię ofiaruje ten dar każdemu. Każdy człowiek jest bowiem stworzony z miłości i przeznaczony do zbawienia. Ale ten pokój może realnie wypełniać ludzkie wnętrze tylko wtedy, gdy człowiek ma upodobanie w Bogu. Takie upodobanie oznacza spoglądanie na Boga z wiarą, nadzieją i miłością. Niezależnie od tego, co się wydarzy, możemy wtedy zachować pokój, bo umiłowany Zbawiciel na pewno ze wszystkim da sobie radę.
25 grudnia 2015 (Łk 2, 1-14)
↑ Powyższy tekst wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z komentarzem Ojca Pustelnika znajdują się TUTAJ.
Czytania Mszy o świcie +
Czytania mszy świętej o świcie na Uroczystość Narodzenia Pańskiego
1. czytanie (Iz 62, 11-12)
Przyszedł Zbawiciel
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
Oto, co Pan obwieszcza wszystkim krańcom ziemi:
«Mówcie do Córy Syjońskiej: oto twój Zbawca przychodzi. Oto Jego nagroda z Nim idzie i zapłata Jego przed Nim. Nazywać ich będą Ludem Świętym, odkupionymi przez Pana. A tobie dadzą miano: „Poszukiwane”, „Miasto nie opuszczone”».
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 97 (96), 1 i 6. 11-12)
Światło zabłyśnie, bo Pan się narodził
Pan króluje, wesel się, ziemio, *
radujcie się, liczne wyspy!
Jego sprawiedliwość rozgłaszają niebiosa *
i wszystkie ludy widzą Jego chwałę.
Światło zabłyśnie, bo Pan się narodził
Światło wschodzi dla sprawiedliwego *
i radość dla ludzi prawego serca.
Weselcie się w Panu, sprawiedliwi, *
i sławcie Jego święte imię.
Światło zabłyśnie, bo Pan się narodził
2. czytanie (Tt 3, 4-7)
Bóg zbawił nas z miłosierdzia
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Tytusa
Umiłowany:
Gdy ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela naszego, Boga, do ludzi, nie ze względu na sprawiedliwe uczynki, jakie spełniliśmy, lecz z miłosierdzia swego zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym, którego wylał na nas obficie przez Jezusa Chrystusa, Zbawiciela naszego, abyśmy usprawiedliwieni Jego łaską stali się w nadziei dziedzicami życia wiecznego.
Oto Słowo Boże
Aklamacja (Łk 2, 14)
Alleluja, alleluja, alleluja
Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał.
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (Łk 2, 15-20)
Pasterze znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili między sobą: «Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił».
Udali się też pośpiesznie i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym dziecięciu. a wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli.
Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane.
Oto Słowo Pańskie
Czytania Mszy świętej w dzień +
Czytania mszy świętej w dzień w Uroczystość Narodzenia Pańskiego
1. czytanie (Iz 52, 7-10)
Cała ziemia zobaczy zbawienie Boże
Czytanie z Księgi proroka Izajasza
O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna radosnej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście, który obwieszcza zbawienie, który mówi do Syjonu: «Twój Bóg zaczął królować».
Głos! Twoi strażnicy podnoszą głos, razem wznoszą okrzyki radosne, bo oglądają na własne oczy powrót Pana na Syjon. Zabrzmijcie radosnym śpiewem, wszystkie ruiny Jeruzalem! Bo Pan pocieszył swój lud, odkupił Jeruzalem. Pan obnażył już swe ramię święte na oczach wszystkich narodów; i wszystkie krańce ziemi zobaczą zbawienie naszego Boga.
Oto Słowo Boże
Psalm (Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4. 5-6 (R.: por. 3cd))
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swą sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się, weselcie i grajcie.
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Śpiewajcie Panu przy wtórze cytry, *
przy wtórze cytry i przy dźwięku harfy.
Przy trąbach i przy głosie rogu, *
na oczach Pana, Króla, się radujcie.
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
2. czytanie (Hbr 1, 1-6)
Bóg przemówił do nas przez Syna
Czytanie z Listu do Hebrajczyków
Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat.
Ten Syn, który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi, a dokonawszy oczyszczenia z grzechów, zasiadł po prawicy Majestatu na wysokościach. On o tyle stał się większy od aniołów, o ile odziedziczył dostojniejsze od nich imię. Do którego bowiem z aniołów powiedział Bóg kiedykolwiek: «Ty jesteś moim Synem, Ja Cię dziś zrodziłem»? I znowu: «Ja będę Mu Ojcem, a on będzie Mi Synem»?
A skoro ponownie wprowadzi Pierworodnego na świat, powie: «Niech Mu oddają pokłon wszyscy aniołowie Boży».
Oto Słowo Boże
Aklamacja
Alleluja, alleluja, alleluja
Zajaśniał nam dzień święty,
pójdźcie, narody, oddajcie pokłon Panu, bo wielka światłość zstąpiła dzisiaj na ziemię.
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia – wersja dłuższa (J 1, 1-18)
Słowo stało się ciałem
Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.
W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.
Pojawił się człowiek posłany przez Boga, Jan mu było na imię. Przyszedł on na świadectwo, aby zaświadczyć o światłości, by wszyscy uwierzyli przez niego. Nie był on światłością, lecz został posłany, aby zaświadczyć o światłości.
Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.
A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.
Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: «Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie». Z Jego pełności wszyscy otrzymaliśmy – łaskę po łasce.
Podczas gdy Prawo zostało dane za pośrednictwem Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.
Boga nikt nigdy nie widział; ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, o Nim pouczył.
Oto Słowo Pańskie
Ewangelia – wersja krótsza (J 1, 1-5. 9-14)
Słowo stało się ciałem
Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało.
W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła.
Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili.
A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy.
Oto Słowo Pańskie
↑ Komentarze video
↑ Wszystkie poniższe okna video powinny wyświetlać najbardziej aktualny (dzisiejszy) odcinek, czasem trzeba go jednak odszukać w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video, aktywna po kliknięciu przycisku odtwarzania).
↑ „Słowo na jutro” (~5-35′)
↑ Wprowadzenia do dzisiejszej Ewangelii mszy w dzień (J 1, 1-18) oraz do drugiego czytania z mszy o świcie (Tt 3, 4-7). Komentarze proponowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na wieczór poprzedniego dnia, odcinek 1579 dostępny od 20:00 (~5-35′).
„Słowo na jutro” odcinek 1779
Msza w dzień
Ewangelia: J 1, 1-18
ks. Maciej Dalibor SDS
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
„Słowo na jutro”
Msza w dzień
Ewangelia: J 1, 1-18
ks. Krzysztof Wons SDS
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
„Słowo na jutro”
Msza o świcie
2 czytanie: Tt 3, 1-4
ks. Maciej Dalibor SDS
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
„Słowo na jutro”
Msza w dzień
Ewangelia: J 1, 1-18
bp Artur Ważny
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
„Słowo na jutro”
Msza w dzień
Ewangelia: J 1, 1-18
ks. Krzysztof Wons SDS
Źródło: CFD księży Salwatorianów w Krakowie
↑ Zoom (~2-3′)
↑ Od poniedziałku do piątku Zoom Mocnych w Duchu prowadzi o. Remigiusz Recław, Jezuita, a w soboty i niedziele Inga Pozorska, kierownik zespołu Mocni w Duchu (odcinek dostępny od godziny 5:00 rano).
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
↑ Zielone Pastwisko (~4-7′)
↑ Zielone Pastwisko prowadzone przez ojca biskupa Piotra Kleszcza OFM conv., franciszkanina (odcinek na dziś pojawia się koło godziny 0:00).
Zielone Pastwisko
bp Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
↑ Homilia (~9-29′)
↑ Dwie dzisiejsze homilie księdza kardynała Grzegorza Rysia z mszy świętej w nocy (Pasterki) do Ewagnelii Łk 2, 1-14 oraz z mszy świętej w dzień do Ewangelii J 1, 1-18.
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Msza w nocy (Pasterka)
Ewangelia: Łk 2‚ 1-14
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Homilia
Kardynał Grzegorz Ryś
Msza w dzień
Ewangelia: J 1, 1-18
Źródło: Archidiecezja Łódzka