Słowo na 25 maja 2021. Ewangelia i rozważanie, msza, różaniec i nabożeństwo majowe online.
25 maja 2021, Wtorek
Wtorek VIII tygodnia okresu wielkanocnego, Rok B, I, (inne oficjum: tu)
● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)
● Msze i nabożeństwa na żywo
+ Komplet Czytań – rozwiń
1. czytanie (Syr 35, 1-12)
Prawdziwa ofiara
Czytanie z Mądrości Syracha
Kto zachowuje Prawo, mnoży ofiary, a kto zważa na przykazania, składa ofiary biesiadne.
Kto świadczy dobrodziejstwa, jakby przynosił ofiary z najprzedniejszej mąki, a kto daje jałmużnę, jakby składał ofiarę uwielbienia.
Odejście od zła jest miłe Panu, a odejście od niesprawiedliwości jest jak ofiara przebłagalna.
Nie pokazuj się przed Panem z próżnymi rękami, wszystko to bowiem czyni się według przykazania. Dar ofiarny sprawiedliwego namaszcza ołtarz tłustością, a przyjemny jego zapach unosi się przed Najwyższego. Ofiara męża sprawiedliwego jest miła, a pamiątka z niej nie pójdzie w zapomnienie.
Chwal Pana hojnym darem i nie umniejszaj pierwocin rąk twoich! Przy każdym darze twarz rozpogódź i z weselem poświęć dziesięcinę!
Dawaj Najwyższemu tak, jak On ci daje, hojnie, na miarę swych możliwości, ponieważ Pan jest tym, który odpłaca i siedem razy więcej odda tobie.
Nie staraj się przekupić Go darem, bo nie będzie przyjęty, ani nie pokładaj nadziei w ofierze niesprawiedliwej, ponieważ Pan jest sędzią, który nie ma względu na osoby.
Psalm (Ps 50 (49), 5-6. 7-8. 14 i 23 (R.: por. 23b))
Temu, kto prawy, ukażę zbawienie
«Zgromadźcie Mi moich umiłowanych, *
którzy przez ofiarę zawarli ze Mną przymierze».
Niebiosa zwiastują Bożą sprawiedliwość, *
albowiem sam Bóg jest sędzią.
Temu, kto prawy, ukażę zbawienie
«Posłuchaj, mój ludu, gdyż będę przemawiał †
i będę świadczył przeciw tobie, Izraelu: *
Ja jestem Bogiem, twoim Bogiem.
Nie oskarżam cię za twoje ofiary, *
bo twe całopalenia zawsze są przede Mną».
Temu, kto prawy, ukażę zbawienie
«Składaj Bogu dziękczynną ofiarę, *
spełnij swoje śluby wobec Najwyższego.
Kto składa dziękczynną ofiarę, ten cześć Mi oddaje, *
a tym, którzy postępują uczciwie, ukażę Boże zbawienie».
Temu, kto prawy, ukażę zbawienie
Aklamacja (Por. Mt 11, 25)
Alleluja, alleluja, alleluja
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.
Alleluja, alleluja, alleluja
↑ Ewangelia (Mk 10, 28-31)
Nagroda za wyrzeczenia
Słowa Ewangelii według Świętego Marka:
Piotr powiedział do Jezusa: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą».
Jezus odpowiedział: «Zaprawdę, powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci lub pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól, wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym. Lecz wielu pierwszych będzie ostatnimi, a ostatnich pierwszymi».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarz Ojca Pustelnika
Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba” do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).
Boży priorytet
Czy trzeba wszystkim się podobać? Każdy z nas udziela jakiejś odpowiedzi na to pytanie. Nie chodzi o teoretyczne deklaracje, ale o praktyczny sposób bycia. Istnieją dwie pułapki, gdzie kuszącą przynętą jest pozorna dobroć lub całkowita niezależność.
Wnykiem na samego siebie jest chęć podobania się wszystkim ludziom; aby wszyscy byli zadowoleni i prezentowali pochlebne opinie. Występuje tu gotowość do czynienia dobra, ale tak naprawdę ukrytą motywacją jest pragnienie, aby być postrzeganym „jako ktoś dobry”. Pojawia się zamartwienie, aby nikomu nie sprawić przykrości. Prezentowane poglądy są „rozmydlone”, aby swą wyrazistością ewentualnie nikogo nie zrazić. Można powiedzieć, że w takiej sytuacji świat staje się dla człowieka najważniejszym bożkiem. Rdzeń pokusy polega na tym, że przez pewien czas pozytywna opinia może mieć miejsce. Ale cena jest bardzo wysoka. Przede wszystkim oznacza to wewnętrzne zniewolenie lękiem, aby ktoś „źle o mnie nie pomyślał”. Wiele energii jest marnowane na budowanie bezsensownych relacji, z których i tak nic wartościowego nie będzie. Finał wszystkiego jest smutny. Chcąc przypodobać się światu, człowiek zdradza Boga, traci szacunek u ludzi szlachetnych i zostaje opuszczony także przez ludzi światowych, którzy wyruszają w dalszą „pogoń za wiatrem”. Piekielna pustka…
Inna zasadzka kusi pyszną niezależnością, nawet od Boga. Tym razem na plan pierwszy wysuwa się zadufanie w sobie. Cechą charakterystyczną takiej postawy jest absolutyzacja własnego „ja”, które detronizuje Boga i Przykazania. To powoduje pychę, która akceptuje jedynie ludzi o podobnych poglądach. Kto ma inne zdanie, jest sklasyfikowany jako głupi i zły. Proces taki prowadzi do powstania swoistych dwóch kręgów. W najbliższym otoczeniu są interesowni pseudo-przyjaciele, którzy przytakują i stwarzają pozór, że cały ignorowany świat jest pełen zachwytu. W drugim kręgu są wszyscy inni ludzie, którzy odsuwają się, widząc obiektywne zło i brak szacunku. Ostatnim akordem jest odejście ludzi interesownych. Ostatecznie, podobnie jak poprzednio, człowiek wszystko traci, Boga i ludzi…
Aby nie pogubić się w życiu, istnieje tak naprawdę tylko jedna droga. To zbawienne rozwiązanie ukazuje św. Piotr, mówiąc do Jezusa: „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą” (por. Mk 10, 28-31). Tak! Istotną rzeczą nie jest dobra opinia lub pyszna niezależność, ale uznanie Jezusa za najważniejszą osobę w życiu. Poświadczeniem autentyzmu tego wyboru jest rezygnacja ze świata, w sensie struktur zła, ale także z pewnych dóbr stworzonych przez Boga. Motywem jest wskazanie, że Bóg jest Kimś absolutnie najważniejszym.
Relacja miłości z Jezusem pozwala uzyskać dar Ducha Świętego, który rewelacyjnie „ustawia” hierarchię wartości. Otóż autentyczny chrześcijanin pragnie tego, co dobre, dla wszystkich ludzi. Pewien dziewięćdziesięcioletni pustelnik egipski świetnie wyjaśnił mi, że pustelnik, opuszczając świat, powinien każdemu człowiekowi w świecie z serca życzyć jak najlepiej i z taką intencją modlić się. Ale żadną miarą nie jest to tożsame z chęcią podobania się wszystkim. Właściwie taka kwestia znika z pola zainteresowania. Pustelnik opuszcza świat, posłuszny Bożemu natchnieniu. Opinia ludzka, pozytywna lub negatywna, nie ma na to żadnego wpływu. Zarazem towarzyszy temu szacunek dla każdego człowieka jako dziecka Bożego.
Chrześcijanin, który wybiera drogę świętości, wie, że nie przypadnie do gustu ludziom, którzy wolą słuchać złego ducha, aniżeli Ducha Świętego. Niektórzy będą wręcz szydzić, co jest pokłosiem szatańskiej złości. Ale przede wszystkim będą ludzie o zdrowych sumieniach, wrażliwi na działanie Bożej łaski, którzy obdarzą szczerą miłością. Jezus obiecuje, że wszelka utrata „z powodu Ewangelii” zaowocuje już w życiu doczesnym wielokrotnym zyskiem duchowym. Jest to wstęp do życia wiecznego, które będzie niesamowitym zjednoczeniem w miłości z Bogiem i z ludźmi. Warto zdążać ku niebiańskiej wspólnocie wiecznej Dobroci…
26 maja 2015 (Mk 10, 28-31)
Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.
↑ Komentarze i Dobra Homilia
Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):
Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu
Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Dzisiejsza albo najbardziej aktualna dostępna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (najwcześniej po transmisji mszy świętej) (~10-25′).
↑ Msza z Abp Rysiem oraz Msza z Różańcem i nabożeństwo majowe
Transmisja dzisiejszej porannej mszy żywo z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem o godzinie 7:30 (albo ostatniej dostępnej retransmisji) oraz wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30 a zakończonej nabożeństwem majowym.
Wtorek, 25 maja 2021, godzina 7:30 – msza z Abp Rysiem
w transmisji z Sanktuarium: 17: 30 – różaniec, 18:00 msza święta, ok 18:45 nabożeństwo majowe.
Abp Ryś – Msza poranna
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Różaniec, Msza i Majowe
Źródło: Mocni w Duchu Live
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl