Słowo na 25 sierpnia

Słowo na 25 sierpnia 2021. Msza z różańcem na żywo. Ewangelia i komentarz.


25 sierpnia 2021, Środa

Środa XXI tygodnia zwykłego, Rok B, I (św. Marii (Baourdy) od Jezusa Ukrzyżowanego; inne oficjum: tu)

● Ewangelia
● Rozważanie (~2-3′)
● Komentarze (~3-7′)
● Homilie (~10-25′)

● Msze i nabożeństwa na żywo

+   Komplet Czytań – rozwiń

  Ewangelia (Mt 23, 27-32)


Biada obłudnikom

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza:


Jezus przemówił tymi słowami:

«Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo podobni jesteście do grobów pobielanych, które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa. Tak i wy z zewnątrz wydajecie się ludziom sprawiedliwi, lecz wewnątrz pełni jesteście obłudy i nieprawości.

Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze obłudnicy, bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych oraz mówicie: „Gdybyśmy żyli za czasów naszych przodków, nie bylibyśmy ich wspólnikami w zabójstwie proroków”. Przez to sami przyznajecie, że jesteście potomkami tych, którzy mordowali proroków. Dopełnijcie i wy miary waszych przodków!»

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarz Ojca Pustelnika


Rozważanie Ojca Eremity z Eremu Maryi „Brama Nieba do dzisiejszej Ewangelii (~2-3′).Bożek wizerunku


        „Pięknie i sprawiedliwie wyglądać”. Oto życiowy cel, współcześnie bardzo popularny. Ogromny wysiłek, aby jak najlepiej zaprezentować się fizycznie i moralnie. Wyszukane stroje, nadmierne zabiegi kosmetyczne i coraz częściej nie-terapeutyczne operacje plastyczne. Szlachetne inicjatywy i działania, „na pniu” ogłaszane i prezentowane całemu światu.

         Bez cienia przesady, żyjemy w społeczeństwie, które z wielką gorliwością oddaje cześć bożkowi, który zwie się „wizerunek”. Z tym łączy się ściśle postawa hipokryzji. Hipokryci mają niezwykłą zdolność opłakiwania tych, którym wcześniej „pomogli” w szybszej śmierci. Hipokryta po mistrzowsku wypieka nie tylko dwie, ale nawet trzy pieczenie na jednym ogniu. W swym wnętrzu cieszy się, że zmarłego już nie ma. Jawi się jako człowiek szlachetny i wrażliwy, który ze wzruszeniem przeżywa dramat ludzkiej śmierci. Jest w stanie opiewać wartości, którym zmarły poświęcił swe życie. Choć prawda jest taka, że wcześniej z powodu tych wartości „porządnie dawał mu w kość” i o śmierć go przyprawił.

         Cały ten teatr „sensu pozornego”, w oczach Bożych jest niestety „realnym bezsensem”. Tak! Wszystko bowiem, co Jezus uważa za złe, jest absurdalną stratą czasu i życiowej energii. W Ewangelii znajdujemy miejsce, gdzie Jezus nie przebiera w środkach, aby powiedzieć, co sądzi na temat wyznawców bożka o imieniu „wizerunek”. „Bo podobni jesteście do grobów pobielanych , które z zewnątrz wyglądają pięknie, lecz wewnątrz pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa” (por. Mt 23, 27-32). Ten obraz cmentarny opisuje człowieka, który całe swe siły angażuje przede wszystkim w piękny zewnętrzny wygląd, fizyczny i moralny. Ale co z tego, że „piękna estetyka”, gdy pod tą „estetyką” skrywa się w duszy „wszelkie plugastwo”? Co z tego, że oczy ludzkie widzą uczynki chwalebne i sprawiedliwe, zaś Bóg jest świadkiem obłudy i nieprawości?

         Boski Mistrz nie uprawia tu moralizatorstwa, ale obdarza najczystszym strumieniem Bożego Słowa. Takie Słowo przeniknięte jest świętą troską o nasze wieczne zbawienie. Z tego świata do wieczności nie przejdą zewnętrzne rezultaty modowych kreacji, operacji plastycznych i perfekcyjnie przeprowadzonych akcji wizerunkowych. Będzie liczyć się tylko „zawartość” ludzkiego wnętrza. Jezus zdecydowanie zaprasza nas do nawrócenia, aby swą postawą nie przypominać „pobielanego grobu”.

         W tym świetle, wielkie duchowe spustoszenie czyni hipokryzja. Dlatego Jezus nie pochwalił uczonych w Piśmie i faryzeuszy. Zamiast „odznaczeń” za wybudowanie i ozdobienie grobów dawnych proroków, usłyszeli twarde słowa: „Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo budujecie groby prorokom i zdobicie grobowce sprawiedliwych”. Dlaczego tak ostro? Bo niestety cała ta zewnętrzna „prawość” była w sprzeczności z wewnętrzną nieprawością. „Koronującym” potwierdzeniem tej nieprawości stało się skazanie, ukrzyżowanie i zamordowanie Jezusa. Przejmująca „definicja hipokryzji”: jednocześnie budować grobowce dla dawnych proroków i mordować aktualnego Największego Proroka. Nie jest rzadkością, że ci, którzy zachwycają się cnotami zmarłych męczenników, jednocześnie „bez cnoty” torturują sobie współczesnych Bożych miłośników cnoty…

         Krytyka „bożka wizerunku” i obłudnych uczynków pobożnych nie oznacza oczywiście negacji znaczenia wizerunku i zewnętrznych inicjatyw pobożności. Wizerunek i zewnętrzne akty pobożności mają pozytywną wartość. Nieraz są nawet bardzo ważne. Ale wymiar zewnętrzny nie może stać się ważniejszy od sfery wewnętrznej. Jezus wzywa do posiadania prawidłowej hierarchii wartości. Najpierw powinna być troska o życie wewnętrzne. Sensem naszego życia jest to, aby nasza dusza była piękna i sprawiedliwa w oczach Bożych. Dopiero z tego duchowego bogactwa wnętrza może wypływać autentycznie czyste bogactwo zewnętrzne. Wówczas twarz już nie jest „piękną maską”, ale zachwycającym objawieniem Boga w sercu. Wielorakie akcje stają się świętym uzewnętrznieniem wewnętrznej świętości.

         Panie Jezu, dzięki Tobie otrzymujemy pomoc, aby nie staczać się w piekielną otchłań, lecz wznosić się do Niebiańskich Przestworzy… Bądź uwielbiony!

27 sierpnia 2014 (Mt 23, 27-32)


Aloha Lei Hawaje Mahalu


Powyższe rozważanie wraz z ilustracją w całości pochodzi ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”. Pozostałe artykuły z kalendarzem liturgicznym Ojca Pustelnika znajdziecie TUTAJ.   Komentarze i Dobra Homilia

Zoom Mocnych w Duchu (~3′) i Zielone Pastwisko ojca Piotra Kleszcza (~5-7′). Poniżej wyłącznie aktualny odcinek, poprzednie dostępne są w rozwijanej playliście (biała ikonka w oknie video):

Zoom Mocnych w Duchu
o. Recław SJ/I. Pozorska
Źródło: Mocni w Duchu


Zielone Pastwisko
o. Piotr Kleszcz OFM
Źródło: Archidiecezja Łódzka


Dzisiejsza homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia (~10-25′).

Abp Ryś – homilia
Źródło: Archidiecezja Łódzka


   Msza z Różańcem w Sanktuarium


Transmisja na żywo wieczornej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi o godzinie 18:00, poprzedzonej Różańcem o 17:30.
Dostępne homilie i transmisje mszy z Abp Rysiem – TUTAJ.

Środa, 25 sierpnia 2021
transmisja z Sanktuarium: 17:30 – różaniec, 18:00 msza święta.


Msza z różańcem
Źródło: Mocni w Duchu LiveRok Świętej Rodziny


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl