Słowo na 26 stycznia 2021. Wtorek. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.
Odpusty na Rok Świętego Józefa
26 stycznia 2021, wtorek
Wtorek 3 tygodnia zwykłego, 26 stycznia, Rok B, I, Wspomnienie św. biskupów Tymoteusza i Tytusa
Słowo, Ewangelia i komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego z liturgii dnia oraz transmisja mszy świętej na żywo:
- Ewangelia z dzisiejszej liturgii
- Komentarz do Słowa Bożego w kilku wersjach do wyboru:
- Zielone Pastwisko – komentarz franciszkański i błogosławieństwo
- Zoom do Ewangelii – mini komentarz o. Remiego Recława SJ
- Homilia Arcybiskupa Grzegorza Rysia
- Rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”
- Msza Święta na żywo w kilku odsłonach do wyboru:
- Abp Rysiem – 7:30
- Msza z różańcem w Sanktuarium – 17:30
Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂
↑ Ewangelia (Łk 10, 1-9)
Rozesłanie uczniów
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza:
Spośród swoich uczniów wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał.
Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie.
Gdy do jakiego domu wejdziecie, najpierw mówcie: „Pokój temu domowi!” Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was.
W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co mają: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę.
Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiego miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: „Przybliżyło się do was królestwo Boże”».
Oto Słowo Pańskie.
↑ Komentarze do Ewangelii
Komentarze do dzisiejszego Słowa Bożego: 2 mini refleksje video, w miarę możliwości nagranie homilii Abp Rysia oraz rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”.
↑ Zielone Pastwisko
Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek). Czytania u franciszkanów: tutaj.
Żródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.
↑ Zoom
W ramach Zoomu krótki komentarz do Słowa Bożego prowadzony przez o. Remigiusza Recława SJ od poniedziałku do piątku. Dzisiejszy odcinek powinien być w poniższej playliście Mocnych w Duchu, czasem dostępny jest tylko TUTAJ.
26 stycznia 2021
Źródło: Mocni w Duchu
Video nie działa? Sprawdź tutaj lub tu.
↑ Homilia Arcybiskupa Rysia
Poniżej (koło południa) pojawia się aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa (przed jej publikacją widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
Homilii można wysłuchać wcześniej w ramach transmisji mszy świętej (od 7:30) – kliknij tutaj
Żródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.
↑ Komentarz z Pustelni
Głębokie i dotykające konkretów realnego życia rozważania Ojca Eremity OVE.
Poniższy komentarz do dzisiejszej Ewangelii pochodzi z Eremu Maryi „Brama Nieba”.
Porażka przezwyciężona
„Życiowa porażka. Wszystko straciło sens. Żyć się odechciewa”… W człowieku jest naturalne pragnienie, aby cieszyć się dobrymi rezultatami podejmowanych przedsięwzięć. Z nadzieją oczekujemy, że nasze zaangażowanie serca i włożony wielki trud przyniosą piękny i uszczęśliwiający owoc.
Niestety, w życiu pojawia się doświadczenie porażki. Bardzo bolesne są sprawy sercowe. Odrzucona miłość, po pewnym czasie trwania relacji, bywa bardzo ciężkim ciosem. Beznadziejny płacz na stercie gruzów. Uruchamia się ciąg dołujących myśli. Unicestwiające poczucie swej bezwartościowości. Przecież nie wyrzuca się pięknych pereł, lecz tylko niepotrzebne śmieci… Działo z napisem „Porażka” bombarduje niemiłosiernie. Nieraz nawet w przypadku późniejszego wejścia w związek małżeński z kimś innym, gdzieś we wnętrzu tkwi smutne przekonanie, że jest to tylko „rozwiązanie zastępcze”. Przygaszona codzienność.
Mocno także przytłaczają niepowodzenia związane z pracą zawodową. Ktoś próbuje „rozkręcić interes”, ale zamiast klientów, z zapałem obsługiwanych, beznadziejne pustki. Poważne niepowodzenie ma moc sparaliżować na całe życie. Lęk, że znów się nie uda, odbiera chęć do podejmowania jakichkolwiek dalszych przedsięwzięć. Koszmarem staje się także ciąg różnych niepowodzeń . Gdy człowiek nie może sobie dać z czymś rady, ciągle coś nie wychodzi, wtedy w psychice powstaje wielkie wewnętrzne ciśnienie unicestwienia; pasmo porażek zostaje nieraz przeobrażone w akt samobójczy. Czy można jakoś przygotować się do tego, aby „doświadczenie porażki” nie zmiotło nas z powierzchni ziemi?
Od razu zapalmy czerwoną lampkę ostrzegawczą! Powierzchowne rozwiązania religijne i świeckie nie wystarczą. Niezbędna jest ewangeliczna koncepcja porażki, której istotne przesłanki warto zaczerpnąć z nauki Jezusa Chrystusa (por. Łk 10, 1-9). Przede wszystkim w punkcie wyjścia trzeba dokładnie zbadać, czy podejmujemy inicjatywę, która jest zgodna z Wolą Boga. Jeśli zyskamy taką pewność, to wtedy wyruszajmy z poczuciem, że mamy wsparcie samego Jezusa, Boga i Człowieka. Przeżywajmy nasze przedsięwzięcia jako realizację misji otrzymanej od Boga. Optymalnie, gdy mamy błogosławieństwo ze strony kapłana, który reprezentuje Chrystusa.
Wielkie znaczenie ma świadomość, że najprawdopodobniej doświadczymy potężnego oporu. Trzeba przygotować się psychicznie na odparcie wrogiego ataku, który będzie chciał obrócić w drobny pył naszą szczerą miłość i planowany projekt. Następnie wskazane jest odejście od logiki „porażka-sukces” na rzecz logiki „kolejne etapy do celu”. Konkretnie oznacza to, że ewentualne niepowodzenia traktujemy jedynie jako doraźny brak osiągnięcia zamierzonego celu. Jest to normalny epizod na drodze do ostatecznego zwycięstwa. W takim ujęciu, „porażka” staje się jedynie terminem technicznym na opisanie tego, co poszło inaczej niż przewidywaliśmy. Nie jest to już synonim „końca świata”. Całą energię koncentrujemy na tym, aby poprzez modlitwę i refleksję określić treść kolejnego etapu. Szukamy najlepszego rozwiązania w zaistniałej sytuacji. Nie możemy poddawać się zniechęceniu.
Wielkim marnotrawstwem jest tracenie czasu i sił na bezproduktywne dołowanie siebie i użalanie się nad sobą. Porażka to świetny moment, aby z jeszcze większym zapałem wykrzesać z siebie posiadaną energię i z nową gorliwością kontynuować podjęte dzieło. Jeśli tak podejdziemy do jakiegoś przegranego epizodu, to Duch Święty udzieli nam potrzebnej mocy, aby odważnie „z zaciśniętymi zębami” iść dalej do przodu. Zarazem nie jest to „droga po trupach”, ale pełen determinacji „pokój rzeźbiarza”, który z miłością i cierpliwością wydobywa z kamienia swe piękne dzieło.
W ten sposób wszelkie problemy życiowe stają się okazją do fascynującej współpracy z Bogiem. Nawet największa tragedia miłosna może zostać przekuta w późniejsze zaistnienie najwspanialszej miłości na świecie. Tak! Jeśli idziemy z Bogiem w sercu i posługujemy się ewangeliczną koncepcją porażki, wtedy mamy w sobie Nieskończoną Moc. Jeśli z Chrystusem przeżywamy porażki, na pewno odniesiemy zwycięstwo. Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?
26 stycznia 2015 (Łk 10, 1-9)
Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.
Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.
↑ Transmisje mszy świętych
Dzisiejsze transmisje mszy świętych na żywo, najczęściej z łódzkich kościołów:
↑ Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Rysiem
Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej Mszy Świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem (pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
Wtorek, 26 stycznia 2021, na żywo o godzinie 7:30.
26 stycznia 2021 godz. 7:30
Źródło: Archidiecezja Łódzka
Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.
Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!
↑ Msza święta i różaniec w Sanktuarium
Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
Przed mszą modlitwa różańcowa o godzinie 17:30.
Przewodniczy ojciec Tomasz Ludwisiak SJ.
Wtorek, 26 stycznia 2021, godzina 17: 30 i 18:00.
o. T. Ludwisiak SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live
Video nie działa? Sprawdź tutaj.
Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl