Słowo na 27 stycznia 2021. Środa. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.



Rok Świętej Rodziny

Rok Świętego Józefa

Odpusty na Rok Świętego Józefa


27 stycznia 2021, środa

Środa 3 tygodnia zwykłego, 27 stycznia, Rok B, I

Słowo, Ewangelia i komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego z liturgii dnia oraz transmisja mszy świętej na żywo:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


   Ewangelia (Mk 4, 1-20)


Przypowieść o siewcy

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:


Jezus znowu zaczął nauczać nad jeziorem i bardzo wielki tłum ludzi zebrał się przy Nim. Dlatego wszedł do łodzi i usiadł w niej, na jeziorze, a cały tłum stał na brzegu jeziora. Nauczał ich wiele w przypowieściach i mówił im w swojej nauce:

«Słuchajcie: Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, jedno ziarno padło na drogę; i przyleciały ptaki, i wydziobały je. Inne padło na grunt skalisty, gdzie nie miało wiele ziemi, i wnet wzeszło, bo nie było głęboko w glebie. Lecz po wschodzie słońca przypaliło się i uschło, bo nie miało korzenia. Inne padło między ciernie, a ciernie wybujały i zagłuszyły je, tak że nie wydało owocu. Inne wreszcie padły na ziemię żyzną i wydawały plon, wschodząc i rosnąc; a przynosiły plon trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny i stokrotny». I dodał: «Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!»

A gdy był sam, pytali Go ci, którzy przy Nim byli, razem z Dwunastoma, o przypowieść. On im odrzekł: «Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, aby „patrzyli uważnie, a nie widzieli, słuchali uważnie, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im odpuszczona wina”».

I mówił im: «Nie rozumiecie tej przypowieści? Jakże więc zrozumiecie inne przypowieści?

Siewca sieje słowo. A oto są ci, którzy są na drodze: u nich sieje się słowo, a skoro je usłyszą, zaraz przychodzi Szatan i porywa słowo w nich zasiane. Podobnie zasiewem na gruncie skalistym są ci, którzy gdy usłyszą słowo, natychmiast przyjmują je z radością, lecz nie mają w sobie korzenia i są niestali. Potem gdy nastanie ucisk lub prześladowanie z powodu słowa, zaraz się załamują. Są inni, którzy są zasiani między ciernie: to ci, którzy wprawdzie słuchają słowa, lecz troski tego świata, ułuda bogactwa i inne żądze wciskają się i zagłuszają słowo, tak że pozostaje bezowocne. Wreszcie zasiani na ziemię żyzną są ci, którzy słuchają słowa, przyjmują je i wydają owoc: trzydziestokrotny, sześćdziesięciokrotny i stokrotny».

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarze do Ewangelii


Komentarze do dzisiejszego Słowa Bożego: 2 mini refleksje video, w miarę możliwości nagranie homilii Abp Rysia oraz rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”.


   Zielone Pastwisko

Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek). Czytania u franciszkanów: tutaj.

Zielone Pastwisko  27.01.2021
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


   Zoom


W ramach Zoomu krótki komentarz do Słowa Bożego prowadzony przez o. Remigiusza Recława SJ od poniedziałku do piątku. Dzisiejszy odcinek powinien być w poniższej playliście Mocnych w Duchu, czasem dostępny jest tylko TUTAJ.

o. R. Recław SJ – Zoom do Ewangelii
27 stycznia 2021
Źródło: Mocni w Duchu

Video nie działa? Sprawdź tutaj lub tu.


   Homilia Arcybiskupa Rysia


Poniżej (koło południa) pojawia się aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa (przed jej publikacją widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
Homilii można wysłuchać wcześniej w ramach transmisji mszy świętej (od 7:30) – kliknij tutaj

Abp Ryś – homilia  27.01.2021
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


   Komentarz z Pustelni


Głębokie i dotykające konkretów realnego życia rozważania Ojca Eremity OVE.

Poniższy komentarz do dzisiejszej Ewangelii pochodzi z Eremu Maryi „Brama Nieba”.



Odważnie szukaj!


            
Czemu to pytanie tak bardzo Cię dręczy? Czy warto podejmować tak wiele trudu, aby poznać prawdę?… Bardzo ciekawe! Wciąż szukamy sensu tego, co w życiu nas spotyka. Możemy całymi godzinami roztrząsać intrygujące nas kwestie.  Brak zrozumienia wyzwala poczucie, że z czymś nie dajemy sobie rady. Rodzi się niepokój serca. Można powiedzieć, że nosimy w sobie duchowy głód prawdy, podobnie jak fizycznie doświadczamy potrzeby jedzenia.
Niestety, istnieje wielka pułapka, która jest w stanie skutecznie zdeformować  ludzkie poznanie.

Niebezpieczeństwo pojawia się wtedy, gdy własny umysł traktujemy jako „światowe centrum wiedzy wszelakiej”. Skutkiem takiej postawy jest rozumowanie bardzo powierzchowne, jednostronne i uwzględniające jedynie własne egoistyczne racje. Największym dramatem jest brak głębokiego odniesienia do słów Jezusa Chrystusa.  

W Ewangelii jest znamienny epizod. Pewnego razu uczniowie nie zrozumieli, jakie jest znaczenie tego, co Jezus poprzez przypowieść pragnął im przekazać. W tej sytuacji nie zignorowali zbawiennych słów. Nie pozostali jedynie na poziomie własnych ludzkich domysłów i dociekań. Zwrócili się do Jezusa, aby udzielił im niezbędnych wyjaśnień. Wówczas usłyszeli od Mistrza: „Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana tajemnica” (por Mk 4, 1-20).  Na pierwszy rzut oka jest to szokująca odpowiedź. Można odnieść wrażenie, że Jezus specjalnie posłużył się przypowieścią, aby niektórzy nie zrozumieli tajemnych prawd. W tym świetle tylko wybrana część otrzymałaby prawo do poznania Bożej tajemnicy. Pozostali byliby skazani na tkwienie w ciemnościach, które uniemożliwią zbawienie. Oznaczałoby to podział ludzi na dwie grupy, lepszą i gorszą: wtajemniczeni wybrańcy  i niewtajemniczeni potępieńcy.  

Taka interpretacja gnostycka byłaby wielkim błędem. Otóż chodziło o to, że Jezus nawiązał do wypowiedzi proroka Izajasza, który przestrzegał oporny lud, nie podejmujący nawrócenia, przed zgubnymi konsekwencjami ignorowania i odrzucania słowa Bożego. Ostrzeżenie takie można przyrównać  do troski lekarza, który wobec lekceważenia jego porad oznajmia krnąbrnemu pacjentowi: „Jeśli nie chcesz brać przepisanych leków, aby wyzdrowieć, to bądź chory”. Celem takiego sformułowania nie jest skazanie chorego człowieka na trwanie w chorobie, ale usilna zachęta, aby w końcu otrząsnął się i zaczął stosować udzielone przez lekarza zalecenia. Tak więc jest to przejaw wielkiej troski. W tym właśnie sensie Jezus wskazał, że ludzie „poza wami” słuchają, ale potem przy braku rozumienia nie pytają o dalsze wyjaśnienia. W rezultacie nie poznają „lekarstwa” słowa Bożego i nie są  w stanie zastosować go dla uzdrowienia swego życia. Tak postępują ludzie, którzy o nic nie pytają Jezusa, tylko o własnych siłach snują swoje „wielkie mądrości”. Jezus nikogo nie dyskryminuje, ale niektórzy sami zamykają sobie drogę do głębszego rozumienia  Bożych prawd i w rezultacie nie nawracają się.  

Jezus pochwala zachowanie pytających Go uczniów. Przypowieść choć była prosta, to jednak okazała się niezrozumiała. Dobrze,  że w tej sytuacji uczniowie poprosili o wyjaśnienie. Stawianie pytań nie jest wadą, ale wielką zaletą. Taka postawa jest znakiem otwartości serca i umysłu. Kto pyta Jezusa, nie błądzi. Dzięki temu słuchacze uzyskali stosowne wyjaśnienia i weszli do grona tych, którzy rozumieją tajemnice Królestwa Bożego. Mogą cieszyć się darem, który dobrowolnie zapragnęli i przyjęli.  

Oto konkretna zachęta, abyśmy ufnie zwracali się do Jezusa z pytaniami, które nas nurtują. Nie możemy ograniczyć się do naszego malutkiego rozumu. Tylko Jezus poprzez swe słowo może dać nam pełne zrozumienie naszego życia i tego, co dzieje się w otaczającym nas świecie. Chodzi o to, aby stale pogłębiać rozumienie Pisma Świętego, które karmi nas Bożą Prawdą. Ufnie szukajmy i pytajmy…  

28 stycznia 2015 (Mk 4, 1-20)


Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


   Transmisje mszy świętych


Dzisiejsze transmisje mszy świętych na żywo, najczęściej z łódzkich kościołów:


   Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Rysiem


Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej Mszy Świętej z Księdzem Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem (pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).

Środa, 27 stycznia 2021, na żywo o godzinie 7:30.

Abp Ryś – msza święta
27 stycznia 2021 godz. 7:30
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!


   Msza święta i różaniec w Sanktuarium


Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
Przed mszą modlitwa różańcowa o godzinie 17:30.
Przewodniczy ojciec Remigiusz Recław SJ.

Środa, 27 stycznia 2021, godzina 17: 30 i 18:00.


Msza z Różańcem   27.01.2021
o. R. Recław SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live

Video nie działa? Sprawdź tutaj.


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl