Słowo na 28 stycznia 2021. Czwartek. Msza na żywo, Ewangelia i komentarz.Rok Świętej Rodziny

Rok Świętego Józefa

Odpusty na Rok Świętego Józefa


28 stycznia 2021, czwartek

Czwartek 3 tygodnia zwykłego, 28 stycznia, Rok B, I, Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu

Słowo, Ewangelia i komentarz do dzisiejszego Słowa Bożego z liturgii dnia oraz transmisja mszy świętej na żywo:


Wszystkie propozycje tu zamieszczone, zostały przez nas sprawdzone i należą do naszych ulubionych. Dla wygody zebraliśmy je w jednym miejscu. Zapraszamy do korzystania 🙂


   Ewangelia (Mk 4, 21-25)


Przypowieść o świetle

Słowa Ewangelii według Świętego Marka:


Jezus mówił ludowi:

«Czy po to wnosi się światło, by je umieścić pod korcem lub pod łóżkiem? Czy nie po to, żeby je umieścić na świeczniku? Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało wyjść na jaw. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!»

I mówił im: «Baczcie na to, czego słuchacie. Taką samą miarą, jaką wy mierzycie, odmierzą wam i jeszcze wam dołożą. Bo kto ma, temu będzie dodane; a kto nie ma, pozbawią go nawet tego, co ma».

Oto Słowo Pańskie.


   Komentarze do Ewangelii


Komentarze do dzisiejszego Słowa Bożego: 2 mini refleksje video, w miarę możliwości nagranie homilii Abp Rysia oraz rozważanie Ojca Pustelnika z Eremu Maryi „Brama Nieba”.


   Zielone Pastwisko

Kilkuminutowy komentarz franciszkański do dzisiejszej Ewangelii ojca Piotra Kleszcza OFM conv. z kapłańskim błogosławieństwem online! (widoczny jest najbardziej aktualny odcinek).

Zielone Pastwisko  28.01.2021
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


   Zoom


W ramach Zoomu krótki komentarz do Słowa Bożego prowadzony przez o. Remigiusza Recława SJ od poniedziałku do piątku. Dzisiejszy odcinek powinien być w poniższej playliście Mocnych w Duchu, czasem dostępny jest tylko TUTAJ.

o. R. Recław SJ – Zoom do Ewangelii
28 stycznia 2021
Źródło: Mocni w Duchu

Video nie działa? Sprawdź tutaj lub tu.


   Homilia Arcybiskupa Rysia


Poniżej (koło południa) pojawia się aktualna homilia Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia do czytań z dzisiejszej Liturgii Słowa (przed jej publikacją widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).
Homilii można wysłuchać wcześniej w ramach transmisji mszy świętej (od 7:30) – kliknij tutaj

Abp Ryś – homilia  28.01.2021
Żródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? – sprawdź tutaj.


   Mocne Kazanie


Mocne Kazanie ojca Zygmunta Kwiatkowskiego SJ z dzisiejszej Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi dostępne od godziny 19:00.


Mocne Kazanie  28.01.2021
o. Kwiatkowski SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live


   Komentarz z Pustelni


Głębokie i dotykające konkretów realnego życia rozważania Ojca Eremity OVE.

Poniższy komentarz do dzisiejszej Ewangelii pochodzi z Eremu Maryi „Brama Nieba”.Zasada miary


            
„Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”. To powiedzenie jest wielką życiową przestrogą. Kto krzywdzi innych, poniesie za to karę; ze strony silniejszego padnie ofiarą krzywdy, jaką sam wcześniej czynił. Co więcej, często doznane zło będzie jeszcze większe od pierwotnie wyrządzonego.

Ta prawidłowość najczęściej jest początkowo ignorowana przez krzywdziciela, który trwa w postawie pysznego zaślepienia. Przykładem tego jest zachowanie pewnej kobiety. Rozbiła czyjeś małżeństwo. A następnie po wielu latach sama została z wielką pogardą porzucona i poniżona. Na swej skórze boleśnie doznała tego, co sama wcześniej zafundowała swej ofierze. Podobnie rzecz wygląda, gdy człowiek opętany przez żądzę władzy zaczyna działać jak cyborg, robot o wyglądzie człowieka. „Po trupach” idzie do celu, nie licząc się z cierpieniem, jakie wyrządza. Każdy, kto usiłuje przeciwstawić się, zostaje „zagryziony” i „poniesiony” jako kolejna ofiara. Pewien człowiek w ten sposób zaszedł bardzo wysoko w strukturze decydentów. Zapewne popadł w totalną iluzję, że ma nieograniczoną władzę. Ale oto pewnego dnia na zasadzie swoistej gilotyny został nagle „ścięty” przez silniejszego. Otrzymał cios w stopniu o wiele bardziej brutalnym od tych, które sam zadawał.  Dlaczego tak się dzieje?

Niestety, na początku wielkie znaczenie odgrywa pyszny egoizm, który w zaślepieniu patrzy jedynie na własne potrzeby. Skrzywdzony człowiek doznaje wielkiego cierpienia, ale przez krzywdzącego jest traktowany jako obojętna rzecz, pozbawiona uczuć. Jeszcze gorzej, jeśli dochodzi do swoistych tortur, gdy poszkodowanej osobie ból jest zadawany świadomie i z premedytacją, aby wyeksponować swą atrakcyjność i władzę, kosztem poniżenia drugiego. W pierwszym etapie niszczycielskiego procesu krzywdziciel ma poczucie siły. Dumnie prezentuje swą zdolność zawładnięcia lub manipulowania upatrzonym człowiekiem. Trwanie zła w czasie daje złudne poczucie bycia niezwyciężonym. Szatan utwierdza wtedy w przekonaniu o posiadaniu „boskiej niezniszczalności”. Jest to naiwna iluzja „bycia najsilniejszym i najwspanialszym na świecie”.  W wymiarze duchowym krzywdziciel coraz bardziej odchodzi od Boga i zarazem jest w coraz większym stopniu w szponach szatana. Jednocześnie każda kropla przelanej krwi woła do Boga. W pewnym momencie  krzywdziciel zostaje pokonany i wyeliminowany.  

Na skutek odrzucenia Boga, „poniesiony wilk” zostaje sam. Na zewnątrz nieraz odgrywa wciąż silnego, ale wewnątrz doznaje potężnego cierpienia na skutek zranionej pychy. Jego boskie ego, na którym budował, zostało zmiażdżone. To powoduje „cierpienie piekielne”. Do tego dochodzi pogarda demonów, które wcześniej „wspierały”. Ostatecznie los „poniesionego wilka” jest gorszy od wcześniej „noszonych” przez niego ofiar. Jedyna nadzieja w tym, że za życia nastąpi jeszcze nawrócenie i przyjęcie Bożego Miłosierdzia. Daj Boże taką łaskę, ale do tego potrzebne są szczera skrucha i wejście na drogę pokory.  

W tym kontekście warto tak dogłębnie zapamiętać słowa Jezusa: „Taką samą miarą, jaką wy mierzycie, odmierzą wam i jeszcze wam dołożą” (Mk 4, 21-25). Jeśli kogoś skrzywdzimy i będziemy trwać na drodze zła, sami doznamy jeszcze większej krzywdy. Dlatego lepiej nie wchodzić na taką drogę. A jeżeli już tak się stało, to lepiej czym prędzej nawrócić się, aby w mocy Bożego Miłosierdzia zminimalizować dotychczasowe złe skutki i uniknąć negatywnej eskalacji zabójczego zła.

 O wiele rozsądniej i lepiej jest angażować całe swe serce w to, aby czynić ludziom dobro. Wtedy wspomniana przez Jezusa prawidłowość też zadziała, ale tym razem w „uszczęśliwiającym kierunku”. W odpowiedzi na dobro, które uczyniliśmy, otrzymamy „dobro zwrotne” znacznie większe od tego, które sami wcześniej ofiarowaliśmy. Przy czym istotą jest ogólny proces, a nie konkretne zachowanie obdarowanych ludzi. Nieraz „nadmiarowa odpowiedź dobra” przychodzi ze strony kogoś wcześniej zupełnie nieznanego. Ale najbardziej fascynujące jest to, że poprzez każdy promyk szczerego dobra przyjmujemy „nieskończony nadmiar” Bożego Miłosierdzia. Panie Jezu, prowadź nas drogą uszczęśliwiającej miłości…

29 stycznia 2015 (Mk 4, 21-25)
Powyższy tekst i ilustracja w całości pochodzą ze strony Eremu Maryi „Brama Nieba”.

Nasz mini kalendarz liturgiczny z odpowiednimi do Ewangelii komentarzami z Eremu znajduje się TUTAJ.


   Transmisje mszy świętych


Dzisiejsze transmisje mszy świętych na żywo, najczęściej z łódzkich kościołów:


   Transmisja Mszy Świętej z Arcybiskupem Rysiem


Poniżej transmisja na żywo dzisiejszej Mszy Świętej z Arcybiskupem Grzegorzem Rysiem (pojawia się najpóźniej danego dnia rano – wcześniej widoczne jest najbardziej aktualne nagranie).

Czwartek, 28 stycznia 2021, na żywo o godzinie 7:30.

Abp Ryś – msza święta
28 stycznia 2021 godz. 7:30
Źródło: Archidiecezja Łódzka

Brak video na dziś? Sprawdź tutaj.

Modlitwa Jubileuszowa – kliknij!


   Msza święta i różaniec w Sanktuarium


Msza święta z kościoła Jezuitów w Łodzi o godzinie 18:00.
Przed mszą modlitwa różańcowa o godzinie 17:30.
Przewodniczy ojciec Zygmunt Kwiatkowski SJ.

Czwartek, 28 stycznia 2021, godzina 17: 30 i 18:00.


Msza z Różańcem   28.01.2021
o. Kwiatkowski SJ
Źródło: Mocni w Duchu Live

Video nie działa? Sprawdź tutaj.


Wszystkie nasze najnowsze artykuły możecie znaleźć na stronie głównej fioletowemirabelki.pl